1

Tema: Kako da nastavim sa otplatom stambenog kredita

Banka je jednostrano raskinula ugovor o stambenom kreditu.
To se desilo pre nekih 5-6 meseci. Stan mi nije oduzet.
Nekoliko puta sam pokušao da obnovim ugovor, ali nisam uspeo.
Posle nekoliko bezuspešnih razgovora, oni su ostali pri stavu da moram da platim bar 70% vrednosti stana, što ja nemam (sve ovo usmeno).
Posle poslednjeg razgovora jedan službenik mi je nezvanično rekao, da sklopim kupoprodajni ugovor (fiktivni), odnesem ga u banku, uplatim te pare, a onda kažem da je kupac odustao i oni će mi produžiti otplatu kredita.
Interesuje me vaše mišljenje u vezi ovoga kao i da li trebam banci da se obraćam u pismenoj formi.

2

Re: Kako da nastavim sa otplatom stambenog kredita

Pozdrav Zdravko i dobrodošao!

Verovatno bi bilo od pomoći da napišeš kako je tekao ceo slučaj...

Kako je došlo do te situacije da banka raskine ugovor,
koliko rata nisi platio, da li si ranije imao neke dogovore sa njima, da li imaš stalna primanja?

Koja je banka u pitanju?

3

Obavešteni,

imao sam dogovor sa majkom da plaća deo kredita. Nisam platio oko 250 evra, jer ona nije platila 5 meseci po 50 evra (rata mi je oko 160 evra).
Ja sam taksista, imam stalna primanja ali nemam uplate na račun.
Ne znam zašto nisu uzimali deo od moje majke sa računa (ona je penzioner i ima dobra primanja).

4

Da bih ti dao pravi savet moraš detaljnije da objasniš nekoliko stvari:
1. Ko je korisnik kredita koji je potpisao ugovor (ti, majka ili oboje)?
2. Kako je banka raskinula ugovor (obaveštenje pisanim putem, telefonom ili kako)?
3. Da li je ugovorom predviđena mogućnost raskida ugovora u slučaju docnje od 1,5 rate (ako sam razumeo u docnji si 250 EUR što je jednaipo rata)?
4. Na koji način si uplaćivao ratu (na partiju tvog tekućeg računa, partiju kredita ili na drugi način)?

5

AlfaMag,

Prema ugovoru, posle 1 rate banka ima pravo da raskine isti.
Nosioc kredita sam ja.
Banka je raskid ugovora ostavila majci, pismeno.
ratu sam uplacivao na partiju kredita, u banci

6

Ako si ti korisnik kredita, jedini nacin da banka raskine ugovor je da ti posalje obavestenje preporucenom posiljkom sa povratnicom (jedino tako banka moze fa pribavi dokaz koji je balidan za sud da ti je obavestenje urucila). Kako je obavestenje ostavila majci, to se prakticno nije ni dogodilo. Znaci, nastavi sa uplatom po starom, na partiju kredita i uzivaj. Samo nemoj da kasnis

7

JESI LI TI SIGURAN U OVO?

8

Siguran sam da sve za sta banka nema dokaz validan za sud, to se nije ni desilo.Banka u tvom slucaju ima dokaz da se nalazis u docnji i to je sve. Nakon tvog padanja u docnju banka, ukoliko zeli da raskine ugovor, mora da ti posalje obavestenje-upozorenje da ukoliko obavezu ne izmiris u roku koji banka odredi, nastupa dospece kredita u celosti, aktiviranje sredstava obezbedjenja odnosno raskid ugovora. Ti kazes da se to nije desilo odnosno da su tvojoj majci nesto ostavili. Da li je to bila preporucena posiljka odnosno da li je majka nesto potpisala? i sta pise u tom dopisu?

9

Majka je potpisala.
Piše da banka jednostrano raskida ugovor.

10

Dve stvari su ključne:
1. Da li su se prema Ugovoru ispunili uslovi da banka raskine Ugovor?
2. Da li te je banka na ispravan način obavestila o tome?

Predlažem ti da dokumentaciju doneseš u Udruženje da se ove stvari provere.

11

AlfaMag,

situacija mi se komplikuje.
banka stalno odlaže sastanak, u petak su mi snimili stan.
Rekli su da dođem danas na dogovor, a onda sms-om odložili za četvrtak
Rekao sam im da proceduralno nisu dobro postupili i d ami pripreme sva dokumenta da odnesem kod advokata