1

Tema: Šta plaćamo prilikom prevremene otplate kredita

Da li neko može da mi objasni sledeće. Šta zapravo plaćamo prilikom prevremene otplate kredita i kako se to računa.

Uzmimo za primer kredit sa rokom otplate od 15 godina.

Ako želim da izvršim prevremenu otplatu kredita u celosti, recimo u desetoj godini, da li plaćam ostatak glavnice koja je ukalkulisana u anuitetni plan u desetoj godini.

Ili će to biti manji iznos, jer realno bančina sredstva nisu korišćena 15 nego 10 godina. Ukupna kamata na korišćenje bančinih sredstava za 10 godina je realno manja od ukupne kamate da su ta sredstva korišćena 15 godina.
Da li se pravi novi plan otplate kredita kao za rok otplate od 10 godina i prema njemu dolazi do ostatka glavnice koji treba da se prevremeno otplaćuje ili ne.

Valjda po nekoj logici banka ne može da mi naplati kamatu za 15 godina ako je kredit korišćen kraće vreme, a dobijena razlika uplaćeno na ime kamate kao da je kredit korišćen celog ugovorenog perioda valjda treba da se odbije od glavnice pa samim tim i za prevremenu otplatu sačiniti novi anuitetni plan sa rokom na dan prevremene otplate.

2

Re: Šta plaćamo prilikom prevremene otplate kredita

Bas tako kako si napisao u drugoj recenici. Placas ostatak glavnice po anuitetnom planu.

3

mislim da ide jos nekih 2-3%,uvecanje za prevremenu otplatu,na taj ostatak glavnice iz plana.

4

Placa se iznos glavnice iz anuitetnog plana. Meni se to nalazi u koloni "Stanje kredita" 

U mom ugovoru pise da se  u slucaju prevremene konacne ili delimicne otplate kredita obavezujem da platim jednokratnu naknadu  u visini od 2% obracunatu na iznos prevremeno otplacene glavnice.

Prilikom delimicne prevremene otplate, sluzbenica banke mi je usmeno zatrazila da uplatim ovu naknadu. Odbila sam i podsetila je da se za prevremenu otplatu kredita indeksiranih u CHF ova naknada ne naplacuje. Ona je "pogledala u kompjuter", i "iznenadila se" kad je videla da sam u pravu. Pravdala se da nije bila upucena.

5

"Placa se iznos glavnice iz anuitetnog plana. Meni se to nalazi u koloni "Stanje kredita" 

U mom ugovoru pise da se  u slucaju prevremene konacne ili delimicne otplate kredita obavezujem da platim jednokratnu naknadu  u visini od 2% obracunatu na iznos prevremeno otplacene glavnice.

Prilikom delimicne prevremene otplate, sluzbenica banke mi je usmeno zatrazila da uplatim ovu naknadu. Odbila sam i podsetila je da se za prevremenu otplatu kredita indeksiranih u CHF ova naknada ne naplacuje. Ona je "pogledala u kompjuter", i "iznenadila se" kad je videla da sam u pravu. Pravdala se da nije bila upucena.
"

Da li ovo vazi za sve CHF kredite, i u svim bankama?

Hvala unapred,

6

Ti penali su ukinuti.
Ja sam radio 2 delimice prevremene otplate 2011. i 2012. i nisam placao nikakve dodatne naknade.

7

Da, dodaci na prevremenu otplatu su ukinuti predlogom NBS i banke su se sa tim slozile, bez obzira sta pise u Ugovorima.

8

Da li zaista banke ne treba da naplacuju % za prevremenu otplatu kredita posto sam ja vise puta vrsio prevremenu otplatu i banka je uzimala 2% na sumu koja se otplacuje.U medjuvremenu sam u potpunosti otplatio kredit i trazio razliku zbog povecanja kamatnih stopa rekli su mi da nemam pravo na to.Pokrenuo sam spor preko vas i proces je u toku.E sad da li ima pravo moj advokat da prosiri tuzbu i na taj % koji su uzimali tokom prevremene otplate sa obzirom da u ugovoru pise da banka zadrzava pravo na 2 % prilikom svake prevremene otplate.Inace trenutno vestak  vrsi vestacenje mog kredita pa se pitam da li ce on uzeti u obzir ovaj procenat ili mora advokat to da spomene u tuzbi.Proces je protiv EFG eurobanke.

9

Molim za odgovor ili od Efektive ili od nekog ko zna ili je imao slicno iskustvo.Pozdrav.