1

Tema: Od marta niže rate (?!)

U ovom članku (http://efektiva.rs/aktuelnosti-krediti/ … ize-rate-2) se govori o tome da će od marta biti niže rate na račun toga što će banke morati da naplaćuju ratu kredita po SREDNJEM kursu... Ono što mene brine, a nigde nije precizirano, po čijem srednjem kursu: NBS ili svake banke ponaosob. Ako je ovo drugo u pitanju onda će banke lepo da rastegnu kurs, pa će sadasnji gornji da postane srednji. Da li neko zna nešto više o tome?

2

Re: Od marta niže rate (?!)

Ne postoji srednji kurs banaka pojedinacno, vec samo srednji kurs NBS.

3

A u situaciji kada je kredit isplacen po kupovnom kursu banke, a otplata rate je vrsena po prodajnom kursu banke, da li ce od marta otplata rate biti po kupovnom kursu banke ili kupovnom kursu NBS? Jer, u tom slucaju kupovni kurs NBS je nepovoljniji za klijenta.

4

Od marta ce biti niže rate na račun toga što će banke morati da naplaćuju ratu kredita po SREDNJEM kursu NBS.

5

Sa sajta Efektive (Aktuelnosti):

"Za kredit isplaćen po kupovnom kursu

Do sada - rate su otplaćivane po prodajnom ili po srednjem kursu

Od marta - rate će biti otplaćivane po povoljnijem, kupovnom kursu"

Da li će se od marta za otplatu ovakvih kredita primenjivati kupovni kurs banke ili NBS-a?

6

Jeste bilo dvosmisleno. Ali mislim da ce, npr. u slucaju alfa banke gde su krediti pustani po nekom njihovom kupovnom kursu, a rate se otplacuju po nekom njihovom prodajnom kursu (postoji kupovni/prodajni za efektivu i kupovni/prodajni za devize), od sada i rate biti vracane po tom nekom njihovom kupovnom kursu. To bi u teoriji trebalo da bude povoljnije za nas koji smo u takvoj situaciji, ali ne sumnjam da ce banka u tom slucaju zalepiti tj. podici njihov kupovni kurs blizu srednjeg (postoji samo NBS srednji kurs) da bi oni sto manje izgubili, a mi sto manje profitirali.

Meni samo nije jasno zasto ne mozemo da ih tuzimo i dobijemo nazad te pare sto su nas do sad drali na tim razlicitim kursevima?
Bila je prica, ako se ne varam, da se i za to tuzi?

7

bilo je i priča i objašnjenja, ali smo lenji, dok nam nije nužda.

ovo je koliko se sećam ranije kršili pravo na jednakost uzajamnog davanja iz ZOO koji je važio pre dolaska ZZKFO, a tada smo većina uzimali kredite.

Sad ne verujem da će Alfa tek-tako sama da smanji rate korisnicima od marta, a svima nam je više manje isplaćivala po najnižem kursu kod otplate, pa bi trebali da dobijemo umanjenje.

videćemo, veliki pozdrav za Dejana i efektivu - tračak svetlosti u ovom lopovskom sistemu

8

Banke neće mnogo pogoditi ova odluka, jednostavno će izjednačiti njihov prodajni i srednji kurs nbs-a. Do sad je tolika razlika i bila zbog plaćanja rata kredita, pa zna se da banke od građana dolaze do deviza preko menjačnica. Menjačnicama ovo neće odgovarati, sad će u i svakoj banci moći da se prodaju devize po srednjem kursu....

9

Kod mene smanjili na srednji kurs, kao i kamatu umanjenu za libor, a ne uvecanu kao do sada (posto je libor u minusu nekih 0,1%).
Obratite paznju, ukoliko vam je kamata promenjiva i zavisi od vrednosti libora, DUZNI su da vam skinu kamatu posto je trenutno libor u minusu.

Poslednje izmene Elus (06.03.2015 19:37:30)

10

da li je neko dobio aneks ugovora od alpha banke u vezi primene istog tipa kursa?

11

@Milutin
Ja nisam.

Poslednje izmene rajangigs (07.03.2015 15:23:38)

12

@Milutin
Ni ja nisam ali sam posto mi stize rata pred kraj meseca proslu platio po prodajnom. Videcemo sledecu, uglavnom sam spremio dokumenta za tuzbu.

13

po tekstu na ovom sajtu sam zaključio da će banke same poslati aneks ugovora. pošto ga još nisam dobio da li neko zna da li je potreban prigovor, tužba ili će banke same poslati aneks?

14

Ovaj dopis sam dobio od Alpha Banke pre neki dan.

Oni navode da pocinju da primenjuju zakon od 27.03.2015, a predspostavljam da vam vecini rata stize pre 27-og (meni 25-og).

Da li su duzni da primenjuju zakon od 01.03.2015 ili pokusavaju da "ucare" jos jedan mesec?

https://dl.dropboxusercontent.com/u/209516/20150318_105618.jpg

15

i meni je isto ovo stiglo od alpha banke, nikako da napisem .. pokusavaju da zamute, uvuku u objasnjenje preduzetnike i poljoprivrednike itd ..

videcemo sledecu ratu kako ce obracunati, ja mislim da su jedan mesec ucarili

ovo znaci nije nikakav aneks, vec samo obavestenje da ce raditi po zakonu, valjda

16

I ja sam dobila isti dopis iz alpha banke. Bila sam kod njih na razgovoru pre tri nedelje i tada su mi rekli da ce  naplata rate po kupovnom kursu poceti od aprila i da nece biti retroaktivne primene.
Danas sam saznala da euro banka, klijentima, vraca novac koji je uzela na razlici u kursu, dakle retroaktivno  (i samoinicijativno). Da li jos neko ima ovakvu informaciju?

17

ja sam u eurobanci . nista nisam dobila , zvali su me da pitaju u koju svrhu koristim stan , za stanovanje ili ga izdajem, moram ici u banku da potpisem., moram se izjasniti do petka, kazu banka azurira podatke. Da li moze neko  da mi odgovori da li da popisem ili ne????

18

ne daj se zastrašiti Deso - ništa ti njima ne moraš ... ni otići ni potpisati ni izjasniti se .. shvati da si ti iznad a oni ispod, bar dok izmiruješ rate .. samo drčno i kada pitaju za šta koristite stan, recite - "organizujem u njemu sektaško i okultističko delovanje, kad već pitate - jel to menja nešto"

19

Deso, ovo je Efektiva objavila u ''aktuelnostima'':

Banke vraćaju novac!
Banke koje su koristile neodredive elemente promenljive kamatne stope, odnosno koje jednostrano povećavale kamate i marže, počele su da šalju obaveštenja korisnicima o primeni Odluke NBS o povraćaju tih sredstava.

Ipak, kao što i u pomenutoj Odluci stoji, banke vraćaju iznos preplaćenih anuiteta uz razliku uvećane glavnice, bez ispate zakonske zatezne kamate, na šta korisnici imaju pravo.

Takođe, neke banke od korisnika traže da im potpišu Izjave o tome da žive u stanu koji je pod hipotekom, pravdajući to zahtevima NBS, a uveliko stižu i aneksi koji se tiču izmena Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, po kojim buduća otplata kredita mora ići po istom tipu kursa po kom je kredit i isplaćen.

Naš stav je da nikakve anekse ne treba potpisivati, jer korisnik nije u obavezi da bilo šta od toga prihvati a banka zakonske izmene mora primeniti. Naročito anekse ne treba da potpisuju klijenti koji već vode sudske sporove zbog povećavanja kamate, jer upravo su zbog toga sporovi i pokrenuti, da bi korisnik dobio nazad svoj novac u kešu uz pripis i zatezne kamate, koja mu pripada. Prihvatanjem takvog aneksa klijent bi izgubio mogućnost naplate zatezne kamate, a oni koji vode sporove izgubili bi i sudske troškove.

20

Molim sve da obrate pažnju i na OVO:
Ukoliko vam je kamata zbir ugovorene kamate i LIBORA, rata bi vam trebala biti manja već nekoliko meseci.
Praktično, ako je kamata 3.9% + LIBOR (koji je sada u minusu 0.8%) = 3.9 - 0.8 = 3.1% Meni je anuitet manji za oko 5% samo zbog ovog.
Iznos Libora imate na prvoj stranici EFEKTIVE.
http://www.homefinance.nl/english/inter … es-chf.asp
Proverite svoje Ugovore i pokažite svoje znanje matematike.

Poslednje izmene Elus (24.03.2015 19:23:29)

21

I ja sam dobila isti dopis (ovaj sto je Jovica uslikao) od Alfa banke i očekivala sam da mi rata koja dospeva 29.03. bude NIŽA. Udjem danas da proverim koliko su mi skinuli i vidim da su mi skinuli SAMO KAMATU. Uredno nazovem ekspozituru da pitam: Zašto mi niste skinuli i glavnicu? Službenica kaže da joj sistem pokazuje da ja ništa ne dugujem, da je rata kredita izmirena... Ne razumem o čemu se ovde radi? Da li se nekom desilo slično?

22

došao je i taj drugi april, valjda više ne može da se čeka ..

alpha mi je skinula ratu po kursu 119.35, što izgleda da je neki njihov kupovni kurs, znači počelo je usklađivanje kao što su najavili

23

Malandrino, kupovni kurs kod Alfa banke je 117,... din. a taj koji pominjes je negde na sredini izmedju kupovnog i srednjeg - obrati paznju. Ukoliko ti je po ugovoru banka isplatila kredit po kupovnom kursu, na ovaj nacin te opet potkrada...

Poslednje izmene 2cukica4 (03.04.2015 12:15:15)

24

pa oni su ocigledno tako resili da rade .. ja iskreno nisam siguran po kojem je kursu pusten kredit (ako neko zna gde to tacno moze da se vidi i proveri u papirima), decembra 2009, ali placao sam kursnu razliku  prilikom pustanja kredita, tako da je verov pustan po kupovnom kursu, kao i kod ostale vecine klijenata.

sad koji je ovo kurs zaista ne mogu da odredim .. da li treba da se primenjuje kupovni za devize, ili kupovni za efektivu?

Poslednje izmene malandrino (03.04.2015 12:36:08)

25

Izgleda da se za stmbene kredite koristi kupovni kurs za devize. U tom slucaju ti je banka dobro izracunala ratu. Ono sto privlaci paznju je to da je Alfa banka skoro izjednacila kupovni i srednji kurs. To sve govori o njima...

http://www.alphabankserbia.com/dobrodosli.eqoeqg.html

Poslednje izmene 2cukica4 (03.04.2015 13:23:44)