1

Tema: Ima li mobinga u bankama?

U proteklih nekoliko nedelja dobili smo veliki broj mailova od bivših i sadašnjih zaposlenih koji su nam prenosili kakva je radna atmosfera u bankama.

Mnogi misle da je posao bankarskog službenika premija. Da li je to tako?

Ovo je mesto za informacije unutar banaka. Zaposleni, pišite ovde...

2

Re: Ima li mobinga u bankama?

Ja sam radnik ProCredit banke (ekspozitura je van Beograda) od 2006.godine. Nakon 6 meseci dobila sam rešenje za stalno na neodređeno vreme. Radila sam prekovremeno, ne znam koliko sati mesečno i znala da imam pravo na nadoknadu, ali nikada mi nije ni padalo na pamet da se nekom požalim. Po ugovoru o radu imam 5 radnih dana u nedelji, a vrlo često sam zbog obima posla radila i subotom - samo administrativne poslove, bez kontakta sa klijentima. Kada je počela Svetska ekonomska kriza dobili smo i-mejl u kome nas direktor obaveštava da su nam do daljnjeg sve subote radne, i da je to jedna od neophodnih mera kako bi se banka izborila sa krizom. Naravno da po Zakonu nije imao pravo na to. Jednom prilikom nam je čak  i sam rekao da po Zakonu ne može nikog da natera da radi subotom, da on svakako misli da bi trebalo da radimo, a da je na nama da sami procenimo i odlučimo.  Naravno da smo svi dolazili na posao.
Ekspozitura je do tada imala 28 radnika. Stalno su nam pretili otkazima, ali smo na to  već i navikli - tešeći se da smo na to verovatno pristali odgovarajući potvrdno na razgovoru za posao na pitanje "Da li ste spremni na rad pod pritiskom?"
Međutim, počeli su i prvi otkazi... Prvih nekoliko radnika je potpisalo sporazm - nađene su im navodne greške u radu, pa da ne bi dobili otkaz, predložili su im da potpišu sporazume, jer time dobijaju po 2-3 plate, mesec dana otkazni rok i pismo preporuke. Posle 7-8 meseci troje radnika je dobilo otkaz kao tehnološki višak, ali sa tim nisam najbolje upoznata jer sam već bila na trudničkom bolovanju. Napomenula bih i da sam od strane svog šefa dobila predlog da je možda pametno da odem na trudničko bolovanje zbog stanja u banci.
Da, lepo sam napisala. Nas četiri koleginice, koje smo se te ili godinu, dve pre, udale, smo od šefa dobile savet da što pre odemo na trudničko bolovanje, jer bi time sačuvale radno mesto nekog od kolega.  Poručio nam je da nama lično ne preti otkaz, ali da će  biti još otpuštanja i da što više nas ode na trudničko, manje će ljudi morati da otpusti. Kasnije sam kontaktirala kolege iz drugih ekspozitura i čula da se i tamo manje-više sve isto odigralo.
Ne  znam da li postoji negde podatak koliko je ProCredit banka imala trudnica (porodilja) u 2010. - 2011. god, ali treba da se zna da su uticali na povećanje nataliteta.
Sledi sistematizacija radnih mesta, koja podrazumeva barem koliko sam ja u toku, samo promenu naziva radnih mesta, a ne i opis posla. Tako, moja pozicija više ne postoji, kao ni pozicije drugih porodilja.
Pred kraj porodiljskog bolovanja sam otišla kod direktora na razgovor, koji me je obavestio da nemaju gde da me vrate, jer imaju veći broj radnika nego što im je potrebno. Banka mi nudi dve opcije:
- prva, kako on kaže povoljnija za mene, je da potpišem sporazum o raskidu ugovora o radu, dobijem 5 plata, pismo preporuke i ukoliko želim mogućnost da iskoristim odmor za prethodnu godinu i mesec dana otkazni rok, i
- druga, da me vrate na posao, rasporede na radno mesto koje ni on tačno ne zna šta podrazumeva i za koje konkretan opis posla ne postoji, pa kad je već takvo, za tri meseca bi bilo ugašeno, a ja bila proglašena za tehnološki višak, s tim da ne bih imala pravo ni na kakvu otpremninu, već samo na nadoknadu u trajanju od 3 ili 6 meseci od Nacionalne službe za zapošljavanje. Plata ta tri meseca bi mi bila 27.000rsd.
Čitajući Zakon o radu, saznala sam da ne mogu da me otpuste kao tehnološki višak, a da mi ne isplate otpremninu; da ne mogu da me rasporede na radno mesto koje nije u skladu sa mojom stručnom spremom (visoka stručna sprema), izuzev ako ne potpišem aneks kojim na to pristajem, i plata ne može da mi bude niža od republičkog proseka za visoku stručnu spremu. Na moje pitanje da li ću imati pravo na otpremninu ako budem tehnološki višak za tri meseca, rečeno mi je da neću i da u tom slučaju neću dobiti ni pismo preporuke.
Dve koleginice kojima je porodiljsko bolovanje isteklo, nisu više radnice banke. Pogađate da su potpisale sporazumni raskid ugovora o radu, jer im ova druga opcija manje odgovara.
Ja sam trenutno na odmoru, početkom marta treba da se izjasnim o tome da li hoću da potpišem sporazum ili ću ostati da radim.
Radi se o malom mestu, gde se mnoge stvari čuju i zapamte, tako da ne znam da li imam hrabrosti da se vratim na posao i posle tri meseca tužim banku za otpremninu ili bilo šta drugo, jer se postavlja pitanje - ko će zaposliti nekog ko je tužio svog poslodavca ( i to banku!).
Ne verujem da je mnogo bitno, ali reći ću Vam da se osećam povređeno:
- kao radnik koji nikada nije znao da kaže  to nije moj deo posla, koji je radio bez pogovora i više nego što se od njega očekivalo, sve sa ciljem da se posao završi;
- kao žena koja bi najverovatnije i dalje radila da nije otišla na trudničko i porodiljsko bolovanje i
- kao majka koja više nije dovoljno dobra da bi radila u banci.

3

Da li ce neko da stane na put tim izrabljivacima i dokle ce njihovo ponasanje da se legalizuje trulim kompromisima???? Zasto savijati glavu ni kriv ni duzan? Zasto se osecati zloupotrebljeno kad je vreme menadzmenta znanjem, kad bi  trebalo da "plivaju" vredni i sposobni, bili oni majke ili ne? Ne razumem zasto se ne podignu svi bankarski sluzbenici, mobingovani, maltretirani, oboleli od stresa i umora, i ne zatraze zastitu Zakona o radu? Mozda nije najbolji, ali radnika ipak stiti. Da li bi im se isplatilo??? Nego ljudi idu linijom manjeg otpora, nezameranja, a mnogi i ne znaju svoja prava!

4

Da napisem svoje iskustvo sa vec gore pomenutom ProCredit bankom. Prosla sam kao i clan tiktak. Posle porodiljskog odsustva ponudjeno mi je da potpisem sporazumni raskid ugovora o radu ili da se vratim na to neko radno mesto koje u sistematizaciji i ne postoji. Potpisala sam taj sporazum zbog losije materijalne situacije, jer je novcano bio povoljniji za mene.
I ja sam takodje dobila preporuku od sefa da ako je moguce sto pre ostanem u drugom stanju i idem na trudnicko bolovanje jer misli da ako sam na bolovanju ne mogu da dobijem otkaz, a ako trudnica radi da moze da dobije otkaz. U trecem mesecu trudnoce sam otisla na odmor pa na bolovanje iako sam mogla jos da radim.
Pred kraj porodiljskog sam otisla kod direktora ekspoziture na razgovor gde mi je on izneo koje su mi mogucnosti i rekao mi je da iz centrale nije stigla ponuda samo za mene vec za sve porodilje generalno koje treba da se vrate na posao, jer ih je u mojoj ekspozituri bilo jos.
I sta reci, u danasnje vreme ostavljati majke sa malom deceom bez posla, a ostavljati da rade neke koji nemaju ni kuceta ni  maceta.
Ja mislim da je to zlocin.
Smatram i da bi drzava morala malo da se ukljuci i zastiti porodilje. Imam neproverenu informaciju da je u ProCredit banci bilo prosle godine oko 300 porodilja i trudnica, a retko koja se vratila na posao.
Koliko je beba mozda ostalo bez osnovnih uslova za zivot???!!!

5

komentar na tekst "tiktak":
"Radi se o malom mestu, gde se mnoge stvari čuju i zapamte, tako da ne znam da li imam hrabrosti da se vratim na posao i posle tri meseca tužim banku za otpremninu ili bilo šta drugo, jer se postavlja pitanje - ko će zaposliti nekog ko je tužio svog poslodavca ( i to banku!)."
Ovo nije pravi nacin razmisljanja. S obzirom da sam prosao kroz sve to 2009.god., mogu ti reci da ne mogu sebi oprostiti sto ih nisam tuzio. Kako god da okrenes, onog dana kada napustis banku gubis svaku mogucnost da te druga banka zaposli, bez obzira da li si tuzila prethodnog poslodavca ili ne. Sada se samo rotiraju bankari, tako da sada funkcionise samo prelazak iz banke u banku i nikoga ne zanimaju ljudi van radnog odnosa, ukoliko nisi student pa te iskoriste za akciju "prva sansa", koja je u stvari izrabljivanje ljudi za male pare. Procredit je poznat po svojoj "drustvenoj odgovornosti" koju promovisu smile Tuzbom ces samo dokazati da su ti nacinili nepravdu, i nikako ne moze da ti skodi. Nemoj da se kajes posle kao ja i mnogi drugi.

6

komentar na tekst "tiktak":
"Radi se o malom mestu, gde se mnoge stvari čuju i zapamte, tako da ne znam da li imam hrabrosti da se vratim na posao i posle tri meseca tužim banku za otpremninu ili bilo šta drugo, jer se postavlja pitanje - ko će zaposliti nekog ko je tužio svog poslodavca ( i to banku!)."
LJUDI!!!!!
Budite se!
Ne mogu da verujem u ono sto sam procitala od TIKTAK!
JA SAM IZ MALOG MESTA
I JA SAM DOBIO OTKAZ
JA SAM TUZIO BANKU
I JA SAM DOBIO SPOR NA SUDU!

Takodje sam roditelj i mogu sa ponosom i svojoj deci i svima iz okoline da kazem da mi glava ne sluzi kao ukras i da ne moze niko da manipulise ljudima, da krsi osnovna ljudska prava garantovana Ustavom Republike Srbije!
Svi ostali poslodavci ukoliko imaju nameru da postupaju na slican nacin i ne treba da me zaposle, jer niko ne moze da se igra BOGA i unistava necijije zivote, ugled, porodicu i zdravlje!
Ko to pokusa treba da plati i nauci gde mu je mesto!

Dokle ce svi samo da savijaju glavu i gledaju tuzno u pod kao dete kad se upiski?
1.Pa pri sindikatu postoji ogranak Bankara, hitno se uclanite i informisite!
2.I dok radite u banci imate pravo da ste clan Sindikata! I to ne moze niko da vam zabrani!
3.Dok se cuti , ima da vas gaze!
JA NE CUTIM I NETRPIM!
JA GOVORIM I SVE JE TRANSPARENTNO bas kako su nas u PCB ucili!

Poslednje izmene Paragraf (20.02.2012 10:32:10)

7

Svi kojima je potreban advokat sa vec dobijenom parnicom gde je Banka tuzena neka se jave g-dinu Momcilu Kijanovicu iz Beograda na tel 064 21 11 216. Kako su svi ugovori o radu sa klauzulom da u slucaju spora nadlezan je sud u Beogradu, izbeci ce troskove putovanja, jer mora spor da se pokrene preko Beograda, a i covek je veoma azuran i vrlo uspesan u procesima bivsih zaposlenih. Toplo ga preporucujem!

8

Evo malo pomoci!
Pri Sindikatu ima goranak koji se bavi iskljucivo bankarskim sluzbenicima i oni su upoznati sa svim sto moze da vas snadje ili vas je snaslo. Ogranak bankara pri Sindikatu postoji u svakom gradu posebno, pa je dobro da se svi koji su u ikakvoj dilemi stupe u kontakt sa svojim sindikalcima kako bi na vreme uspeli da zastite svoja prava preko sindikata. Verujte da nije isto kad se njima javi Sindikalni predstavnik i trazi neke pismene odgovore! Za sva pitanja ili bilo koju pomoc, pitajte.
Ja nisam sedeo skrstenih ruku i pustao da me uplasi saka jada, vec sam pokrenuo spor i kao sto znate dobio. Zato apelujem da se informisete, razgovarate, pokazete zelju da se suprotstavite rezimu koji vas unistava!

9

I meni je u ProCredit banci posle porodiljskog odsustva ponudjeno da biram: ili sporazumni raskid uz obrazlozenje da nemaju gde da me vrate, ili aneks ugovora o radu za neku poziciju podrske na kojoj je plata 27000 (kako to moze? Prvo nemaju gde da me vrate, a onda ipak kao ima). Ocigledno je da zele da sami napustimo banku, prema tome, ako i prihvatimo aneks ugovora o radu, bojim se da ce to biti vrlo kratkorocno, samo dok ne smisle neki drugi nacin da nas nateraju da sami odemo. Sto se ostalog tice, situacija u filijali je bila manje-vise identicna onoj koju su opisale tiktak i tortica. Zanima me koliko nas je?

10

Ima nas jos u PCB sa slicnim problemom . Svaki put kad neka koleginica ode na porodiljsko odsustvo veliko je pitanje da li ce je sacekati njeno radno mesto odnosno mozda ce na svoje radno mesto zateci nekog od mladih bankara. Zanima me da li bi kolega Paragraf mogao sa nama da podeli svoje iskustvo sa tuzbom protiv PCB . Koji je bio njegov osnov za otkaz i na osnovu cega ih je dobio na sudu .

Никто, кроме нас !

11

Ja sam radila u Procreditu i mogu da potvrdim većinu navoda i da čak dodam još nešto u vezi trudnica i porodilja. Znam nekoliko koleginica koje su nakon 6 meseci od porodjaja zvali iz banke da se kao dobrovoljno vrate na posao kako ne bi izgubile radno mesto sve sa namerom da im država tih drugih 6 meseci isplaćuje platu a banci rade za džabe. Strašno. Bilo bi od koristi da se te žene jave i potvrde to. Zatim znam za slučaj kada je koleginica koja je 6-7 god radila zatrudnela i otišla na bolovanje. Nakon spontanog koji je imala vratili su je na nižu poziciju i smanjili platu 3 puta. Živa istina. A isto tako mogu da potvrdim jer znam dve osobe koje su ih na Sudu pobedile zbog neosnovanog otkaza. Obe su im uzele lepe pare i nisu htele da se vrate na posao.

Moj savet je da pre nego što potpišete bilo šta konsultujete nekog advokata jer u PCB se služe svim mogućim metodama presije i sve rade usmeno kako ne bi ostajali tragovi. Znam da su pred početak Zakona o mobingu imali sastanak u vrhu banke gde je menadžerima saopšteno da više ne smeju nikako pisano da prete i pritiskaju već samo usmeno, kako bi se izbegli problemi na Sudu.

Ja sam godinama radila u toj banci i isto prošla nakon povratka sa porodiljskog. Ta banka je od mnogih dobrih ljudi i radnika napravila neprijatelje a ljudi koji su tamo ostali da rade, mislim na ove na rukovodećim pozicijama su najgori šljam koji će sve uraditi samo da sačuva svoju poziciju. Valjda se zato sve to tamo i dešava...

12

Ovo sto je Nekada bankar navela da su u PCB-u zvali zene da se "dobrovoljno" vrate ranije sa porodiljskog je ziva istina, ja takodje licno poznajem dve koje su pre mene bile na porodiljskom pa su tako prosle. Koja je to drskost, nehumanost, bezobrazluk i bezosecajnost? Pa ta mala bica ni sa godinu dana jos ne znaju ni da govore a ni da hodaju a da ne pricamo sa 6-7 meseci. Onda tek uce da jedu, da samostalno sede, jos uvek im je majka i te kako potrebna. Vecina u to vreme jos i sisa, pa su majke prinudjene da im i to uskrate jer je nekom necoveku iz PCB-a tako palo na pamet i nalazi se u poziciji da maltretira ljude oko sebe. Sramota je sta se radi u vreme kada vlada bela kuga i kada se na sve strane prica o tome kako treba radjati decu. Ovde bi drzava morala odreagovati, jer 200-300 zena koje se vracaju sa porodiljskog nije malo. To je 200-300 beba, a doslo je vreme kada se moramo boriti za svaku bebu! Trebalo bi malo "dici prasinu" oko ovoga i obavestiti nadlezne drzavne organe, pa da posete gospodu iz PCB i po tom pitanju a i po pitanju prekovremenog neplacenog rada. Sve se to moze dokazati iako nema evidencije dolaska i odlaska sa posla.

13

Mene su posle prvog porodiljskog zvali da se vratim na posao kada je beba imala 8 meseci i naravno vratila sam se. E ovde bi vec drzava morala da se ukljuci jer banka nije prijavila da sam prekinula porodiljsko, nego su i ta tri meseca uzimali pare od socijalnog. A ko zna koliko nas ima!Brukaaaaaaaaaaaa

14

Što se prekovremnog rada tiče, tvrdim da ni jednu radnu subotu nisu platili zaposlenima a nijedan radni sat preko onih 8 sati dnevno. Niko ne sme da se pobuni jer je takva presija u banci da svi ćute ne bi li sačuvali radno mesto a kad ga izgube onda je kasno. Samo na putnim troškovima i na prekovremenom radu PCb duguje radnicima mnogo novca i  o tome treba obavestiti inspekciju rada. Dovoljno je da neko od inspektora prođe pored određenih filijala posle 17h i da odmah vidi o čemu se radi.

Ovo za porodilje je strašno, tuga i jad od strane tih mozgova koji život ni obraz nemaju. Eh kada bi se neko od državnih organa zainteresovao za to. Ovih dana gledam na reklami njihove stambene kredite za prodicu a toliko su porodica uništili. Treba bojkotovati sve njihove filijale. Sram ih bilo! A onda su kao skupljali neki otpad da bi donirali inkubator za bebe. Porodiljama otkazi pa onda kao kupuju inkubatore.

Ne znam da li je neko čuo za neku drugu banku da ovo radi. Ja nisam. Najgori su.

I da, čula sam pre neki dan da su spremili budžet za još 200 otkaza. Uskoro ćemo imati još društva ovde.

Poslednje izmene Nekada Bankar (05.03.2012 21:24:13)

15

Razgovarala sam sa nekoliko advokata, kazu da ne valja sto samo usmeno pricaju, tj. nude ove opcije, niko da stavi na papir pa da ih lakse dobiju na sudu...
Koliko nas je spremno da se aktivira oko cele stvari?! Najozbiljnije pitam, jer bih kontaktirala inspekciju rada...
Pricala sam sa advokatom oko vec potpisanih sporazuma. Rekao mi je, da postoji mogucnost, ako ima veliki broj porodilja koje su potpisale sporazum, a ponudjene su im ove dve (ili slicne) opcije, da se ide na grupnu tuzbu u saradnji sa nekim udruzenjem kako bi se sporazumi ponistili, a porodiljama isplatila nadoknada stete. Kako vam se to cini?

16

ja sam jedan od bivsih zaposlenih u procreditu.na svu srecu otisao sam sam iz banke.Do tprilike novembra 2008 je stvarno bilo lepo raditi tamo,savrsenstvo.i onda krece PAKAO koji nikome ne bi pozeleo.na svu srecu vise ne radim  tamo ali cujem od drugara i kolega koliko je tesko izdzavati svakodnevni pritisak mizernog menedzmenta koji je priucen,totalno ne profesionalan,poltronski.misljenje i ciljeve menjaju "kako vetar dune".Prosto im nije stalo ni do klijenata ni do zaposlenih samo sto brze da pokupe profit.Niceg ljudskog vise nema u toj banci.Par nesposobnih ljudi vodi banku i sto je jos gore odlucuje o sudbini stotine zivota.A svi jako dobro znamo koji su to ljudi.SRAMOTA!Sve te price o otpustanju trudnica kad se vrate na posao su tacne,nazalost.Uzas!!!Da ima drzave pa ni minut ne bih radili u Srbiji a nazalost  kako sam cuo i u Bosni,Bugarskoj...i jos nekim zemljama je takvo stanje.Ali zato na  Kosovu je sve odlicno...da pre neki dan sam cuo da je neka devojka koja je radila u PCBu i to u HO dobila otkaz zato sto je u Makedoniji na onoj njihovoj akademiji rekla u nekoj prici da Srbi nisu teroristi u smislu Kosova vec da tu.....znate vec.Cim je dosla posle 5 dana radna knjizica nekoliko plata i....Ali stvarno strasno.Aa prica sa njima koliko god hoces a ni jedna nazalost lepa

17

Dragi moji!!!!!!
Kad ovoliko ljudi prica jednu te istu pricu, ima osnova da se podigne grupna tuzba na vise nivoa, naravno sto je grupa veca to je bolnije! Ne mogu "zacepiti" 100 ustiju koja protestvuju protiv REZIMA PCB nad zaposlenima! Ja nisam muskarac, zensko sam, ali sam namerno pisala u muskom rodu da samo pokazem da mozete anonimni da ostanete! Ja sam spremna da izadjem organizovano na ulicu gde ce svi ojadjeni Prokreditasi(najvise majke)da dignu glas mirno protestvujuci i potpisanom peticijom trazicemo od drzavnih organa da preispitaju "transparentni" rad ove mobing ustanove! Da li znate koliko je do sada otvoreno novih pozicija, tj. zatvoreno starih pozicija? Zasto? Pa u baci se zna sta se radi, ne mesi se hleb! Tako da blagajnik ne moze da se preimenuje 10 puta kako bi se od drzave uzimala podsticajna sredstva , a svi znamo da su poslovi isti! Tako da treba da se ispita sistematizacija i opisi radnih mesta koliko puta su do sada menjani, a samim tim i izvrsena naplata za nove radnike, dok su stari"sporazumno"odlazili!

18

Treba ih raskrinkati do kraja, obaveštavati što više ljudi da se priključi, da bar ovde napišu šta im se desilo. Zlotvorima treba već jednom stati na put. Njih najviše boli negativna reklama a na osnovu ovih pisanja ovde bi je mogli dobiti na pretek, a možda i da neko zaglavi zatvor.

Ovo što je Paragraf napisala je zanimljivo i vrlo moguće istinito, jer oni sve rade samo zbog profita. Pa u ovom trenutku im radi gomila studenata za neku mizeriju a sigurno uzimaju i od države neku pomoć. Da ima države, odavno bi rukovodeći šljam pcb-a odatle otišao na "službeni put".

Juče je jedna koleginica koja se vratila sa porodiljskog, potpisala sporazumni, nije htela da se cima sa njima. To je njihova "bitka za bebe"...

19

EEeeeeeeeeeeeeeeee a te price prva sansa sa tim jadnim studentima,pa javna je tajnja da direktori filijala daju lose ocene posle isteka tog ugovora mislim od godinu dana posto su se i oni uplasili da i njih ne zamene u nekoj bliskoj buducnosti-a meni nije jasno sto oni primaju studente kada su oni ne cene nase diplome pa mora da se atestira u smislu matematike.....bruka njima treba napraviti ogromnu stetu mada steta ljudi koju su pretrpeli je ogromna....ima tu mnogo tema pa ljudi su se razboleli.Sto se suda tice ja sam sam otisao iz te sekte ali dajem svaku podrsku da se tuze

20

Kada bi se probudili i pobunili SVI protiv prekovremenog rada i kada bi se stvarno radilo 40 sati nedeljno, ne bi ni bilo viska radnika. Ovako, u strahu od gubitka radnog mesta ljudi rade sve duze i vise, a bas zbog toga je sansa da se ostane bez posla sve veca, jer vide da manje ljudi odradjuje vise posla i otuda i visak radnika. A kako je tim radnicima, nikog nije briga, sto zbog toga stradaju porodice, deca koja su prepustena ko zna kome, a u kakve ce ljude sutra izrasti bez roditeljske brige i vaspitanja, to je druga prica. Da li neko o tome razmislja?! Pocetkom 2009. god. odrzan nam je jedan sastanak na kome nam je otvoreno receno da zaboravimo privatan zivot i da oni radnici koji ne zele ili ne mogu da rade prekovremeno verovatno nece vise ni raditi u banci. Ja sam ZA da nesto preduzmemo, pa nismo mi ovce za sisanje! Banka vodi racuna o svakom svom dinaru, e pa i nama je vazan nas dinar koji smo i vise nego posteno zaradili. Zna se po zakonu koliko maksimalno moze da se radi prekovremeno i to se OBAVEZNO placa dodatnih 26% od osnovice.

21

postoji udruženje gradjana "Stop mobbing - Srbija"

evo njihove fb grupe:
http://www.facebook.com/stopmobing

a i možete konsultovati direktno predsednika udruženja:
http://www.facebook.com/profile.php?id= … mp;sk=wall

oni se bave ovim problemima pa bi vam, pretpostavljam, mogli dati koristan savet, a koliko znam imaju advokate koji proveravaju kršenje zakona o radu u konkretnom slučaju, a nije im problem ni u medijima da iznesu slučajeve i podatke o mobingu prema ljudima koji im se obrate, naravno uz saglasnost žrtve mobinga - e, tu se obično javlja problem jer se ljudi još uvek užasno plaše da o tome javno govore.

22

Ovo što je Paragraf rekla je sasvim logično i vrlo moguće i tačno, jer se oni na sve načine dovijaju da uštede ili zarade još.

Ja razmišljam o stambenim kreditima koje su davali zaposlenima gde su oni imali kamatu euribor + 2% marže, što je za sadašnje uslove jako povoljno i verovatno banci neisplativo. Zato je mnogo ljudi i dobilo otkaze (čitaj sporazumne) i to uglavnom oni sa stamb kreditom kako bi im PCB nakon odlaska kamatu podigao na 7% marže. Ej, znate li koja je to zarada banci? Kad već ne mogu da nađu klijente koje će da klepeću po ušima, onda bar na bivšim zapolsenima da zarade. A pogledajte svi u svojim mestima, koliko tih ljudi sa kreditom je dobilo otkaz. Videćete da je ogromna manjina samo još u banci ito onaj ološ koji još služi svrsi pritiskanja zaposlenih, mobinga, smeštanja afera itd. Najgori su!

23

Vezano za deo koji je napisala TIK TAK.   

Ideja ti je odlična. Slažem se sa tobom u vezi dokazivanja stvarnog razloga za potpisivanje sporazumnog raskida ili naknadnog otkaza u slučajevima kada se radi o porodiljama.

Pre PCB radio sam u NBS. Prve kolege koje su svojevremeno u NBS postale tehnološki višak, njih 20tak, dokazale su na sudu (a samo tako što su se udružile) da je stvarni razlog njihovog odlaska u stvari bio "bolovanje duže od 2meseca".(bilo je tu svakakvih operacija, preloma...itd). Nakon 2-3godine na sudu, svi su dobili sporove i pozamašne sume evrića (od 15000 do 57000) sve zavisi od pozicije na kojoj su se nalazili i dužine provedene na sudu. Mislim da je kolegu koji je "izvukao" 57000 zastupao T.Fila tako da je sigurno dosta para dao adv. ali je zato i kolega dobro napunio džepove.   

Verujem da su sudije već ukapirale o čemu se radi i da će vremenom jedna po jedna koleginica biti vraćena na posao. Da napomenem, u slučaju da je eksp. u kojoj je tužitelj radio, ugašena isti tj. ista se vraća u najbližu eks. ili u našem slučaju reg. centar. To vam iz iskustva tvrdim jer su sve gore navedene kolege iz NBS vraćene u Niš jer je u međuvremenu eks. Leskovac bila ugašena.

Pozz

24

vezano za PARAGRAF od 06.03.12.

u porodici imam par sudija i mogu ti reći da je njihovo "anonimno" mišljenje da promena naziva pozicije nije toliko bitna već opis posla koji rednik obavlja. I sama znaš da su nam i ranije menjali nazive radnih mesta a da su poslovi ostajali isti .

Takodje, po meni nema potrebe da budemo toliko anonimni jer nismo mi neki svedoci saradnici specijalnog suda wink. Mislim da slobodno možemo da koristimo imena ili makar inicijale a nazive ekspozitura tj. gradova u kojima radimo takodje trebamo da ubacujemo u tekstu- to je bar moje mišljenje.

Vidim da je neko spomenuo testove. Kod nas u Les. mnogi nisu prošli testove, pa ni one druge, pa ni treće pa ni četvrte (stvarno neznam koliko puta su pojedinci polagali mat.1.) ali zato znam da je sadašnji branch N.S. to položio u zadnjem pokušaju(najverovatnije zato jer je od škola i fakulteta uspeo da završi čak gimnaziju). Zbog tog dobro utvrđenog gradiva sada je nagradjen i unapređen.

Što se tiče dole navedenih internih kredita, nadam se da ste čuli da oni više ne postoje. Takođe je uvedeno maksimalno opterećenje od 10.000eura - iznos preko tog, kolege moraju da traže u drugoj banci.  Sve vam to govori o sigurnosti radnih mesta i o samoj stabilnosti banke.

25

I to što stamb krediti za zaposlene više ne postoje u banci samo potvrđuje moju tezu a i tvoju, da ne planiraju još dugo da ostanu. Čak i svojim ponašanjem prema zaposlenima i kliijentima to potvrđuju. A u ovom trenutku reklamiraju kao neke stamb kredite za građanstvo. Pazite za građane ima a za radnike ne???

Tvrdim da je ta banka kriminalna. Zna li neko ili da pretpostavi zašto su najureni ljudi iz vrha banke Doerti, Mirjana, Magdalena itd. Zidala se zgrada na NBG. Razmislite malo...