51

Re: Ima li mobinga u bankama?

Zakanji je prošla onako kako je drugima pravila, upravo porodiljama kojima su smeštali, a i danas to čine otkaze nakon povratka sa porodiljskog. To je sada i nju dočekalo jedino što je ona naplatila to, sigurno lepim novcem. I nisu oni to njoj dali jer je cene, nego su kupili njeno ćutanje. Zna ona dobro šta se sve u banci dešavalo, kako su se nameštali tenderi, kako iznajmljuju lokale i kako je zidana zgrada na NBG. Sve su to radili dok je bila Doerti na vlasti a Zakanji kao njen pulen. Ode Doerti, ode i Zakanji...

A što se Gojka tiče, taj čovek je neuništiv iz nekog razloga, a možemo samo da nagađamo. Afera Vranje, u kojoj je banka od osiguranja naplatila 2 mil eur kredita, iako se neki od tih kredita i danas otplaćuju, je bila pod njegovom ingerencijom. I pazite, svi su smenjeni, samo on nije, čak je i napredovao. A istragu su neko vreme zataškavali dok više nije moglo, pa su onda pohapsili ove. Eno gore, sve lepo piše u novinskom tekstu. Trudnice su otpustili i čak pustili priču po drugim bankama kako su svi lopovi da ih ne bi zaposlili. Stari oprobani recept Procredita: reci svima da je neko lopov, kako bi svoje mućke prikrio!

Ima dosta ljudi koji su ogorčeni na njih i koji čekaju da nešto krene pa da kažu šta imaju. Da ovde ima države, cela ta Procredit vrhuška bi zaglavila zatvor, i to na lep broj godina!

52

Zakanji je ta koja je prva pricala da su radnici potrosna roba i bi svakoj plavusi iz butika bio prestiz da radi u banci za duplo manje pare od proseka plate u banci (jos su dobro docekali 'prvu sansu' pa da i od toga profitiraju). A samo mogu da se nadam da je osetila kako je kada sa posla odlazis spustene glave - nadam se da su i nju sacekale sve presije i neprijatni razgovori  koje smo mi imali.
A sto se tice neunistivog Gojka, to je tek posebna prica. Mislite da do njega nisu dopirale price o malverzacijama... pa ON je taj koji ih je sakrivao a svi znaju razlog, jer su on i njegovi poltroni bili organizatori istog.S tim sto su poltroni na sudu a on sve vise leti. Zao mi je samo radnika koji su zbog takvih kriminalaca ispastali. Da ima drzave i zakona ne bi on napredovao nego bi on bilo na crnoj listi potencijalnih radnika u banci.

Zasto li se uvek setim filma 'munje' kada se pomene ime Gojko- ....

53

jos nesto...ja sam nameran da kontaktiram B92 jer dok oni vode akciju (svaka cast) "BITKA ZA BEBE" dotle Procredit propagira "OTKAZ ZA BEBE"...neka bude malo "B92 istrazuje" pa da vidimo koje i kakve komentare ce daju "glavesine". Da ostavimo sve po strani sto su uradili nama koji nismo trudnice i porodilje, ali zbog njih treba pokrenuti ovo pitanje...koliko god se trudili da u ovo vreme dodjemo do potomaka, toliko nas ova nehumanitarna banka u tome sprecava i daje dobar primer koga sve drzava pusta da ucestvuje na bankarskom trzistu.
Stacemo na put ovim pokvarenjacima ako ne zbog nas koji smo vec izvisili a ono zbog drugih trudnica i porodilja i normalnih radnika koji bi da posteno da odrade svoje radno vreme i idu kuci a ne da pod pretnjom otkaza ostaju posle radnog vremena i zuje po ionako praznim filijalama.

54

Pišemo mi o svemu, i to je lepo i po prvi put da se ovako javno govori o tome, i da se vidi da nas ima iz cele Srbije, što znači da se nije neko umislio ili je ozlojeđen ponašanjem Procredit banke, već je problem širi, veći. Ne verujem ni da je u Bosni bolje.

Ali, dok mi pišemo ovde oni i dalje sprovode svoj pakleni plan otpuštanja porodilja. Ja sam čula za još jednu, od prošle nedelje. Radi se o ženi koja je bila branch i sad kad se vratila dobila je sporazumni. U stvari, nije se ni vratila. Sa porodiljskog, pravo na Biro... A spremaju još 200 komada. Dobili su budžet za to.

Šta mislite da linkujemo ovaj forum Cajtingeru, pa neka mu neko tamo prevede, a mi da damo samo neki uvod u sve, kao i da kažemo dokle smo spremni da idemo.

Ja bih htela da se zahvalim Paragrafu na hrabrosti što nas je ovde obavestila da je dobila Procredit na Sudu i da nade ipak ima...

55

I da, što se tiče ideje da obavestimo B92, treba samo uzeti u obzir da su slepci iz Procredita ipak, bar su tako objavili u ćošku sajta, donirali jedan inkubator za "Bitku za bebe", pa će biti teško da B 92 udari na njih. Jedino neka organizovana akcija, gde bi nas bilo više pa da se ne može ignorisati broj porodilja sa bebama. To bi pogodilo u metu...

56

I to što stamb krediti za zaposlene više ne postoje u banci samo potvrđuje moju tezu a i tvoju, da ne planiraju još dugo da ostanu. Čak i svojim ponašanjem prema zaposlenima i kliijentima to potvrđuju. A u ovom trenutku reklamiraju kao neke stamb kredite za građanstvo. Pazite za građane ima a za radnike ne???

Tvrdim da je ta banka kriminalna. Zna li neko ili da pretpostavi zašto su najureni ljudi iz vrha banke Doerti, Mirjana, Magdalena itd. Zidala se zgrada na NBG. Razmislite malo...

NAJURENI?!!!
Pa zar nisu sami SPORAZUMNO izasli?

57

Nekada Bankar

Šta mislite da linkujemo ovaj forum Cajtingeru, pa neka mu neko tamo prevede, a mi da damo samo neki uvod u sve, kao i da kažemo dokle smo spremni da idemo.

Ja bih htela da se zahvalim Paragrafu na hrabrosti što nas je ovde obavestila da je dobila Procredit na Sudu i da nade ipak ima..

A JA MISLIM.....
Cajtinger ce obratiti paznju na sve ovo kad se digne frka oko mobinga, a dokle god ima dobre rezultate, a nema nikakve nuspojave, nece da razmislja o nama!!!
Da bi nas culi, sagledali i pocinioce kaznili moramo da se organizujemo! Ja ne krijem i ne cutim, zelim samo da ceo svet zna da u Srbiji ne moze da se izbegne zakon i pravda, sa nase zene i majke trpe i da o tome nece da cute, da nase kolege ne vidjaju porodicu, jer su stalno na terenu, do neke nove"prve sanse" koja ce da napravi bolje rezultate te on nije vise pogodan!
MORAMO DA SKINEMO ETIKETU SA NASIH VRATOVA DA SMO "ZA JEDNOKRATNU UPOTREBU"!!!!!

Poslednje izmene Paragraf (16.03.2012 12:10:13)

58

NEKADA BANKAR
I da, što se tiče ideje da obavestimo B92, treba samo uzeti u obzir da su slepci iz Procredita ipak, bar su tako objavili u ćošku sajta, donirali jedan inkubator za "Bitku za bebe", pa će biti teško da B 92 udari na njih. Jedino neka organizovana akcija, gde bi nas bilo više pa da se ne može ignorisati broj porodilja sa bebama. To bi pogodilo u metu...

PARAGRAF
Xa xa xa xa pa oni su dali jedan inkubator nadajuci se da sve mlade mame idu na normalan porodjaj,
Pa to sto su donirali mozemo da iskoristimo tako sto ce se videti da je to bacanje prasine u oci, a da oni lepo"pomazu" Bebama tako sto mame posalju kuci da brinu o njima!
Zar to nije divno?!!!
Mama treba da bude sa bebom, a ne da tamo rinta dan i noc u nekom cosku!
Oni misle na bebe.......postaraju se da mame budu trajno kuci!
Divni su zar ne?!!

59

Link sajta na kome se moze pratiti tok sudjenja je
http://tpson.portal.sud.rs/libra_portal … efault.cfm
Ukucajte  Sud - Beograd - prvi osnovni sud, ucesnici - procredit banka ( pa posle kucajte razdvojeno pro credit, pa prokredit i pokusajte razne varijante, zavisi kako je zavedeno) i upisnik - radni sporovi.
Evidencija se vodi od 2010. godine, samo da vidite koliko ljudi ih je vec tuzilo...

60

citiram MILICA
Zakanji je ta koja je prva pricala da su radnici potrosna roba i bi svakoj plavusi iz butika bio prestiz da radi u banci za duplo manje pare od proseka plate u banci (jos su dobro docekali 'prvu sansu' pa da i od toga profitiraju). A samo mogu da se nadam da je osetila kako je kada sa posla odlazis spustene glave - nadam se da su i nju sacekale sve presije i neprijatni razgovori  koje smo mi imali.
A sto se tice neunistivog Gojka, to je tek posebna prica. Mislite da do njega nisu dopirale price o malverzacijama... pa ON je taj koji ih je sakrivao a svi znaju razlog, jer su on i njegovi poltroni bili organizatori istog.S tim sto su poltroni na sudu a on sve vise leti. Zao mi je samo radnika koji su zbog takvih kriminalaca ispastali. Da ima drzave i zakona ne bi on napredovao nego bi on bilo na crnoj listi potencijalnih radnika u banci.

Zasto li se uvek setim filma 'munje' kada se pomene ime Gojko- ....

PARAGRAF
To sto Mirjana Zakanji misli o plavusama je dovoljan dokaz koliko je samo neostvarena jadnica pa sme sebi da dopusti takvu glupost da osudjuje nekoga zbog boje kose ili rada u butiku? Jadnica zna da ima toliko plavusa koje rade u butiku i koje je mogu "zednu preko vode prevesti" al je katarakta moci i pozicije u PCB onemogucila da to vidi, a cifra koju je dobijala kao LD je udarila u glavu pa je amnezija ucinila da njena zaboravnost traje koliko i ugovor u PCB! Pa njena DOROTI je bila plavusa zar ne? PS.Doroti je Derte bdw.

61

@ Tiktak

Bravo za ovaj link Prvog osnovnog suda. Pa tu ima oko 30 SPOROVA koji se vode zbog prestanka radnog odnosa!! Treba samo probati razne opcije pretrage: procredit, pro credit, prokredit i pro kredit...

Hajde da izvučemo ovde spisak tih ljudi koji su tužili banku, pa da vidimo ko ih od nas možda zna, da ih animiramo da nam se priključe, daju neki savet itd. Šta mislite?

62

Mislim da je advokat ciji smo broj dobili od Paragrafa sasvim ok. Ja sam ga kontaktirala u vezi svog slucaja pre ove ideje o grupnoj tuzbi i covek mi je dao konkretan predlog sta bi trebalo da uradim. Nije kao neki drugi advokati samo predocio koje su mi mogucnosti, a stekla sam utisak i da je vrlo ostar i otresit kada situacija to zahteva. A pored toga ima u svojoj praksi vec i dobijen slucaj protiv PCB, tako da zna sa kim ima posla.

Paragraf:
Ostavila sam broj telefona advokata koji se bori za svog klijenta! Za mene se izborio! Nije potkupljiv, a dugogodisnjim advokatskim iskustvom moze da otrese PCB i njene advokate. Konkretno je tako poklopio u neznanju i nespremnosti sefa pravne sluzbe u PCb pred mojim ocima da sam htela da se toliko glasno smejem da me cuju sve do Vranja!
Bitka za bebe tek pocinje drage moje, moja deca su velika, ali i ja sam majka pa cu iz sveg glasa da kazem Srbiji da PCb mobinguje mame!!!!

NE MENJAJTE KANAL.....NA PRAVOM STE MESTU!!!!

Poslednje izmene Paragraf (17.03.2012 09:13:01)

63

Ja nisam radnik PCB ali je neko moj i meni veoma bitan žrtva njihove bedne politike. Iskreno se nadam da će biti još više zaposlenih ili bivših zaposlenih iz PCBa na forumu da bi sve ovo odjeknulo ovom jadnom zemljom kako i dolikuje.

Možda bi trebalo da se iznađe način da se ovaj forum negde objavi, da bi se što više ljudi uključilo. Ne znam kako bi to moglo da se izvede.

Ali znam da je samostalni sindikat upoznat sa ovakvim problemima i da bi možda mogao da pomogne oko pokretanja inicijative kod Ministarstva ili inspekcije ili gde god. Raspitajte se u vašim mestima gde je sedište samostalnog sindikata, oni imaju pravnike koji se bave radnim sporovima, dobri su u tome i spremni su da pomognu (makar u mom gradu jesu). Možete samo da se raspitate kako mogu da vam pomognu, pa onda da se učlanite, ako vam to odgovara (znam da kolektivni ugovori banaka ne dopuštaju sindikalno udruživanje radnika, što je po meni nedopustivo, jer je u mojoj firmi sindikat alfa i omega za radnike i poslodavac ništa ne preduzima bez konsultacije sa sindikatom, ali niko ne može da vam zabrani da budete član sindikata, a poslodavac o tome ne mora da bude obavešten, ako vi to ne želite - i za to sindikalci znaju, na žalost, to sam od njih čula).

NEDOPUSTIVO je šta doživljavate. Pokrenite peticiju o preispitivanju tih "sporazuma", potpisaće je svi jadni ljudi koji su od svojih poslodavaca slično doživeli.

Iako nisam vaš kolega, imaćete i moj potpis ako za nešto zatreba smile

64

Evo jednog iskustva iz BIH. Link je na  http://www.sutra.ba/novost/56971/Falsif … bankomatu.

"U četvrtak (8. mart) navečer na bankomatu Procredit podigao sam 20 KM (jedan apoen) kako bih imao dovoljno novca uz sebe za večernji izlazak sa djevojkom. Izlazak za "cvaju" baš i nije realan u današnji vakat, pa sam na kraju račun platio sa novčanicom sa 50 KM koju sam imao uz sebe.

Pravi košmar za mene nastao je narednog dana kada sam sjedeći sa društvom želio platiti račun sa dvadeset konvertibilnih maraka podignutih protekle noći.

Konobarica kojoj sam dao novac vratila se vrišteći na mene i uz prijetnje da će mi pozvati policiju. Sav izgubljen pitao sam je šta nije uredu, a ona mi je kazala da se ne pravim lud, te da sam joj pokušao podvaliti falsifikovanu novčanicu.

Konobaricu sam uspio uvjeriti da to nije bila moja namjera, te da sam novac protekle noći uredno podigao na bankomatu Procredit banke, na Ilidži, u ulici dr. Mustafe Pintola.

Onako poprilično osramoćen i šokiran, zbog poslovnih obaveza, do prve poslovnice pomenute banke, čiji sam korisnik, nisam uspio otići sve do danas (utorak, 13. mart).

Još veći šok doživio sam tamo kada mi je jedan od uposlenika banke objasnio protokol, te da oni ne mogu uraditi ništa osim pare poslati na vještačenje, niti se smiju očitovati po pitanju da li je novčanica falsifikat ili nije. Jedino što im je dozvoljeno, jeste reći da je "sumnjiva".

Kada sam upitao šta će biti sa "mojih" 20 maraka i da li to znači da sam na bankomatu podigao havu, odgovor je glasio: "Da, tih para sada jednostavno nema jer mi nemamo nikakav dokaz da ste podigli upravo tih 20 maraka. Teško je to učiniti osim ako pare niste podigli direktno na šalteru."

Kontam: "Super, dvadeset maraka nije neka pljačka, ali kad ti u banci tako hladno kažu da tih para jednostavno nema, i da ti niko, ni na kakav način neće refundirati novac, niti se potruditi onda je to već problem." Zašto problem? Pa problem je u sljedećem – "Šta ako ja nisam danas jedini kome se to desilo?!" Dvadeset, po dvadeset… nabere se tu fina cifra!

Da li je neko otišao tako daleko pa preko banaka i napaćenih građana ove zemlje pere novac ili je ovo "samo greška", to ne znam, ali znam da neugodnost kakvu sam sam doživio ne bih poželio nikome.

Ovom pričom ne želim nikoga ocrniti, već ako ima ljudi kojima se ovo desilo staviti do znanja da nisu jedini."

Poslednje izmene Nekada Bankar (16.03.2012 22:31:21)

65

kolege da li se secate ovih zadataka:

npr.skratiti razlomke koliko je moguce:
a) 980/175
b) 256/384

izracunati:
(-3-(-2+(-1)))*(-5)*12/4

izracunati i zapisati rezultat u decimalnom obliku:
a) 2/7 - 4

pojednostaviti izraz:
a) 0.0009/0.0000003 itd. itd.itd.

Mnogi od nas su tu cuvenu matematiku uradili bolje od svojih sefova pa su medju prvima proglasavani tehnoloskim viskovima. Odlicno se razumemo..

66

Mislis na ovu visoku nauku iz osnovne skole... da, da... secam se. A secam se da sam i nekoliko dana pre testa svom tadasnjem direktoru objasnjavala neka dva zadatka i pitao me je - e a otkud ti to znas, kako uspevas da se setis tih stvari?!

67

TIKTAK

Mislis na ovu visoku nauku iz osnovne skole... da, da... secam se. A secam se da sam i nekoliko dana pre testa svom tadasnjem direktoru objasnjavala neka dva zadatka i pitao me je - e a otkud ti to znas, kako uspevas da se setis tih stvari?!

Paragraf

Stvarno Tiktak, kako mozes da se setis toga, a da zaboravis sve sto se desavalo dok si radila? Pozivajte sve koje znate da se prikljuce forumu i kazu svoju muku, pozivajte ljude da omasovimo clanstvo i da pokrenem kampanju koja ce otvoriti oci nadleznim organima!

68

Nekada Bankar
@ Tiktak

Bravo za ovaj link Prvog osnovnog suda. Pa tu ima oko 30 SPOROVA koji se vode zbog prestanka radnog odnosa!! Treba samo probati razne opcije pretrage: procredit, pro credit, prokredit i pro kredit...

Hajde da izvučemo ovde spisak tih ljudi koji su tužili banku, pa da vidimo ko ih od nas možda zna, da ih animiramo da nam se priključe, daju neki savet itd. Šta mislite?

Paragraf

Ovo je sjajna ideja, u Vranju nas je 13 a konstantno se broj uvecava.....

69

juče sam pričao sa koleginicama iz inspekcije rada.

konstatovale su da  sporazume nipošto ne treba potpisivati a i prelazak na drugu poziciju nije prihvatljiv ukoliko postoji radno mesto koje smo obavljali pre odlaska na porodiljsko (tu konkretno misle na opis posla)

ove nedelje su iz BG dobile nalog za kontrolu svih banaka u gradu i to će raditi i sledeće nedelje  (nalog se odnosi za celu Srbiju)

inače, rad inspektora sam lično zamišljao mnogo ozbiljnije. ono što sam primetio u njihovom razgovoru jeste da je njihov pristup našem problemu nekako "čisto reda-radi".  sve tri, koliko ih je bilo u kancelariji, su bile nekako "neupućene" i bez želje da mi nešto konkretno pomogu, mislim da su čekale da što pre izađem.
u početku su malo bile malo zatečene obzirom da su kupovale jaja od svog kolege ali to je izgleda za radnike Opštinskih organa sasvim normalno smile 

Što se tiče gore pomenutih tužbi, mislim da je jedan naš kolega juče uspeo da ih dobije na sudu (moraću da proverim).  Trebalo bi da mu banka ulati oko 10000 evrića, kamatu, doprinose, itd  i da ga vrate na posao.  Proveriću jer mi je rekao da mora da sačeka pravo na Banke na žalbu.

Poslednje izmene doberman (17.03.2012 22:53:53)

70

ne bih mnogo da odugovlacim...upravo sam poslao televiziji B 92, tj. insajderu obavestenje da pogledaju ovaj forum i da se aktivno ukljuce u prikupljanju informacija oko otpustanja porodilja i drugih bivsih zaposlenih. Nadam se da ce se nesto pokrenuti sa mrtve tacke i da ce se aktivirati nadlezni organi koji su, slozicete se, jos uvek u zimskom snu.
Voleo bih da sam optimista po ovom pitanju ali ...

71

kada smo vec kod medija, danas je izasao u novinama Press interesantan poziv

"Prijavite Pressu slučaj mobinga
Ako vas poslodavci ponižavaju, vređaju, uskraćuju pravo na rad iliodmor, a inspekcije ne reaguju ili se plašite da im prijavite - pozovite Press.

Istražićemo vaš i sve druge slučajeve, proverićemo sve činjenice, probudićemo inspekcije, alarmiraćemo sve nadležne...
Možete nas pozvati na broj telefona 011/333-5-000, poslati vašu priču na mejl redakcija@novinepress.rs ili doći lično u našu redakciju. Adresa jeHajduk Veljkov venac 4/6."

bas lepo - alarmirajmo i njih

72

Slazem se sa Milicom!

73

citiram MILICA

kada smo vec kod medija, danas je izasao u novinama Press interesantan poziv

"Prijavite Pressu slučaj mobinga
Ako vas poslodavci ponižavaju, vređaju, uskraćuju pravo na rad iliodmor, a inspekcije ne reaguju ili se plašite da im prijavite - pozovite Press.

Istražićemo vaš i sve druge slučajeve, proverićemo sve činjenice, probudićemo inspekcije, alarmiraćemo sve nadležne...
Možete nas pozvati na broj telefona 011/333-5-000, poslati vašu priču na mejl redakcija@novinepress.rs ili doći lično u našu redakciju. Adresa jeHajduk Veljkov venac 4/6."

bas lepo - alarmirajmo i njih

Paragraf

To je sjajno! Obavesticemo ih svi pojedinacno, a onda da vidimo kad ih zatrpamo mejlovima sta ce da radi inspekcija?!

74

Mi smo sinoć poslali mejl Press-u u kom ih pozivamo da pogledaju pisanje na ovom delu foruma. Ne očekujte mnogo pošto oni ne pišu mnogo protiv banaka a verujemo da naročito nisu spremni da pišu protvi banke o kojoj se ovde govori. Ali, daj bože da grešimo...

Možda je bolje pisati Povereniku za zaštitu ravnopravnosti, na mejl  poverenik@ravnopravnost.gov.rs. Dobili smo neku info da su oni od retkih koji rade svoj posao.

75

Ima li kakvih povratnih informacija od B92, Press-a...? Za inspekciju ni ne pitam, oni su nam efikasni i efektni kao i svi drzavni organi.