1

Tema: Tuziti banku za otkaz ili ne?

Koliko nas se je naslo na crti sa Bankom zbog otkaza?
Verujem da cifra ima vise nula! Ja sam bivsi zaposleni u jednoj banci koji je dobio NEOSNOVANI OTKAZ, sto je nakon visegodisnjeg sudjenja i POTVRDJENO!
Nisu banke nedodirljive! Zakon i za njih postoji, samo se treba imati mnogo snage da se izadje sa svim nedacama koje nosi jedan sudski spor. Ja sam toliko bio ogorven i spreman da idem do kraja, samo da dokazem da ne mogu da rade sa ljudima kako oni zele.Stres, bol i probleme koje dozivite kad vas bukvalno sutnu, su nemerljivi i to moraju da shvate i plate. Samo mi nije jasno, ti isti ljudi, potpisnici OTKAZA su samo ljudi koji ce biti kad tad sa ove strane medalje i da li se pitaju sta ce tada?

2

Re: Tuziti banku za otkaz ili ne?

Ah, da, ispustih najvaznije! Sudski spor se vodio sa Bankom koja je br.1 po otkazima. Zao mi je sto sam ja samo jos jedan broj crnog bilansa liste zaposlenih u PCB!
Nikako ne sumnjajte u sebe i pravdu! Ona je spora, al je dostizna!

3

Dole je neko lepo rekao:"banke nisu nedodirljive"!! Zato nikada nemojte odustajati od tužbe!!
Najbolji primer, barem po meni, su radnici NBS koji su tužili NBS i dobili sporove(neki još uvek traju). Dok sam radio tamo pravi razlog za odpuštanje radnika bio je: bolovanje duže od 2 meseca. Naime, svako ko je to koristio - otpušten je, ali naravno sa nekim sasvim drugim razlogom (konkretno proglašeni su teh. viškom). Kolege su izvukle od 15000 do 57000eura i ponovo su vraćene na posao i to u filij. u Nišu jer je u međuvremenu eks. Leskovac ugašena.

Nešto slično sada gledam i u PCB samo što sada kao razlog imamo porodiljsko odsustvo tačnije odsustvo radi nege deteta. Sve koleginice se po šablonu pozivaju par dana pre isteka porodiljskog na posao, kako bi došle da potpišu "nešto". To je naravno "SPORAZUMNI RASKID UGOVORA O RADU" uz naknadu od 5 plata i samim tim su u  nemogućnosti da tuže poslodavca.

Po meni, potrebno je da svi budemo udruženi i da se zajednički borimo tj. da dokažemo sudstvu da je to jedini pravi razlog zbog koga radnici dobijaju otkaze tj. zbog čega potpisuju raskide ugovora. Ako je uspelo kolegama iz NBS uspeće i nama.

Zanimljiv primer desio se krajem Feb. u Leskov. ekspozituri kada je koleginici M.M. rečeno da ne ispunjava normu isplaćenih kredita i da će zbog toga dobiti otkaz ali.....   "Dobri ljudi"  konkretno dir. N.S. ponudio joj je sporazumni raskid ugovora kao bolju varijantu. Koleginica, koja je inače bila u šoku i bukvalno nije znala gde se nalazi, potpisala je ugovor znajući da su sve "porodilje" dobile po 5plata uz svaki takav sporazum i misleći da je to u tom trenutku pravo rešenje . Kasnije, kada se malo smirila videla je da u ugovoru ne stoji nikakva suma koju bi trebalo da dobije.   Ovo pokazuje sa kakvim ljudima svakodnevno radimo i dokazuje koliko se oni nas ustvari plaše jer..... Da joj je dat otkaz ona bi ih najverovatnije dobila na sudu a ovako su sa te strane obezbeđeni.

Takođe, imamo i slučaj kada je "porodilji"  S.M. savetovano da prekine odsustvo radi nege deteta i da se vrati na posao kako ne bi dobila otkaz jer joj u tom slučaju ništa nije zagarantovano.

Da skratim..................Slobodno tužite banku jer ćete 99% dobiti spor!!!!!!!!!!!

4

Ovo sto je doberman rekao je istina i masovno se to radi. STRASNO!!!!!
Zato ja i pokrecem potpisivanje peticije svih bivsih i sadasnjih radnika Ministarstvu za rad i socijalna pitanja, jer mislim da nece moci da cute i da zmure pred ovim problemom ni mediji ni nadlezni, jer ce se videti koliko ima ojadjenih! Za sva pitanja i ako ste ZA potpisivanje peticije, ja cu se pobrinuti da je dobijete na potpis kako bi u ovoj izbornoj godini mogli da dignemo prasinu od koje ce mnogima poteci suze!

5

veliki pozdrav Paragrafu, Dobermanu i svima koji su se dotakli teme oko Procredit banke...ovu banku bi trebalo svakako zatvoriti i nadam se da ce uskoro do toga i doci...ljudi, pa to je ustanova koja nema nimalo postovanja prema svima koji su u njoj radili ili rade i koji su ucestvovali u njenoj "izgradnji"...sada je vode ljudi koji prave toliko gresaka da mi je muka i pri svakom pomenu njenog imena...odnos prema zaposlenima je krajnje robovlasnicki i nepravedan. Oterali su sve koji imalo drze do sebe i svog dostojanstva a zadrzali poltrone i dupeuvlakace...stanimo na put ovoj posasti jer su mnoge porodice osakacene njihovim postupanjima.

6

Dragi Kaligula,
ako si protiv takvog sistema, a ti nam se pridruzi svojim potpisom peticije nadleznim organima da se ispita i sankcionise takav mobing u PCB!
moj tel 065/695 3224

STOP MOBING!!!

7

Kaligula ne slazem se sa tobom i nekim stvarima vezano za PCB. Zasto zatvarati banku i rednike koji su vec pretrpeli raznorane vidove maltretiranja izloziti jos jednom kao sto je prestanak rada. Ti ljudi su vredni i rade svoj posao  i nisu krivi za pogresne poslovne poteze celnih ljudi banke. Treba te ljude pozvati i ispitati njihov rad i njihovo poslovanje a ne seci ili lomiti preko kolena.
Dovoljno je samo uci u bilo koju filijalu i zatraziti sa nekim od vaznijih ljudi razgovor i tu cela prica pada u vodu. Jos ako je kljent malo potkovaniji sa znanjem eto problema. Mozda prvi razgovor i moze da se obavi ali sledeci se vesto izbegava i prepusta se nekome od ljudi ispod pa cak i obicnim radnicima. Rukovodioci su se lepo uljuljkali i misle da su nezamenjivi i da su bogom dani da rade to sto rade. Idu sa radnog mesta na drugo po pravilu bolje radno mesto palte im idu gore a to sto ne znaju posao koji trebaju da rade to je posebna prica. Jednostavno se ne mesaju u svoj posao. Oni su menadzeri i tacka.
Treba reci da radnici ne treba da potpisuju nikakv dokumenat kad razgovaraju o otkazu i da sve treba da ide preko advokata. Proces jeste dug i mucan ali se na kraju isplati.

I nemojte da stajete nego prijavite i objavite vesti po medijima cisto da se malo zatalasa a vec se talasa i to dobro.

Neka stave prst na celo da osim njih jos neko ima decu i jos neko treba da zivi i radi i zaradi za svoj posten i odgovoran rad i odnos prema poslu.

Poslednje izmene Barakuda (03.04.2012 11:58:37)

8

Paragraf napisao/la:

Verujem da cifra ima vise nula! Ja sam bivsi zaposleni u jednoj banci koji je dobio NEOSNOVANI OTKAZ, sto je nakon visegodisnjeg sudjenja i POTVRDJENO!
Nisu banke nedodirljive! Zakon i za njih postoji, samo se treba imati mnogo snage da se izadje sa svim nedacama koje nosi jedan sudski spor. Ja sam toliko bio ogorven i spreman da idem do kraja, samo da dokazem da ne mogu da rade sa ljudima kako oni zele.Stres, bol i probleme koje dozivite kad vas bukvalno sutnu, su nemerljivi i to moraju da shvate i plate. Samo mi nije jasno, ti isti ljudi, potpisnici OTKAZA su samo ljudi koji ce biti kad tad sa ove strane medalje i da li se pitaju sta ce tada?

Koji je ishod suđenja? Jesi dobio finansijsku nadoknadu i koji je red veličine? Da li su morali da te vrate na posao...?

9

Wikileaks napisao/la:
Paragraf napisao/la:

Koji je ishod suđenja? Jesi dobio finansijsku nadoknadu i koji je red veličine? Da li su morali da te vrate na posao...?

Ono što sam ja čula je da se radi o oko 30.000 eur i obaveza vraćanja na posao, koja nije prihvaćena od strane tužioca Paragraf.

Bitno je da ljudi shvate: Nakon nezakonitog otkaza sledi 100% dobijanje spora i vraćanje na posao uz isplatu svih plata za vreme trajanja suđenja. Nije Paragraf jedini, mnogo ljudi pre toga je dobilo sporove, a kako sam čula i kompletna stara ekipa iz Vranja ih polako dobija redom.

10

Drustvo,treba mi vasa pomoc!Ako je neko od vas dobio spor protiv banke ili bilo koje druge radne organizacije ili znate takvu osobu molim vas da mi se javi.Potrebna mi je kopija presude takvog spora.Spor se odnosi na dobijanje otkaza zbog gasenja radnog mesta.Moj proces sudjenja je vec pri kraju pa bi mi ovo znacilo najkasnije do cetvrtka jer advokat mora da da podnesak sudiji do petka.Unapred hvala!!!

11

TEDDY napisao/la:

Drustvo,treba mi vasa pomoc!Ako je neko od vas dobio spor protiv banke ili bilo koje druge radne organizacije ili znate takvu osobu molim vas da mi se javi.Potrebna mi je kopija presude takvog spora.Spor se odnosi na dobijanje otkaza zbog gasenja radnog mesta.Moj proces sudjenja je vec pri kraju pa bi mi ovo znacilo najkasnije do cetvrtka jer advokat mora da da podnesak sudiji do petka.Unapred hvala!!!

Ajmo kolege, ko ima nešto neka što pre dostavi Teddy-u, zajedno smo jači!

12

Desava se i u drugim bankama ne samo u PC. Citam vase postove i malo mi je lakse jer vidim da nisam jedina. Ja se trenutno igram kidanja zivaca sa "svojom bankom". Pre desetak dana mi je isteklo porodiljsko i prvi radni dan mi je ponudjen sporazumni raskid ugovora za "moje dobro" uz nadoknadu od dve plate. Moje radno mesto se navodno gasi, ali ce na njemu jos par meseci biti pripravnica koja prima 10.000 sa biroa. Nisam nista potpisala, na bolovanju sam do januara. Imate li neki predlog sta da radim? Broj telefona nekog dobrog advokata? Znate li za nekog ko nije potpisao sporazum i bio  vracen na posao?

Inace, veci deo menadzmenta banke u kojoj ja radim su bivsi radnici PCB. Tako da i ne cudi sto se pronalazim u vasim pricama smile stara skola PCB

13

radnikmeseca napisao/la:

Desava se i u drugim bankama ne samo u PC. Citam vase postove i malo mi je lakse jer vidim da nisam jedina. Ja se trenutno igram kidanja zivaca sa "svojom bankom". Pre desetak dana mi je isteklo porodiljsko i prvi radni dan mi je ponudjen sporazumni raskid ugovora za "moje dobro" uz nadoknadu od dve plate. Moje radno mesto se navodno gasi, ali ce na njemu jos par meseci biti pripravnica koja prima 10.000 sa biroa. Nisam nista potpisala, na bolovanju sam do januara. Imate li neki predlog sta da radim? Broj telefona nekog dobrog advokata? Znate li za nekog ko nije potpisao sporazum i bio  vracen na posao?

Inace, veci deo menadzmenta banke u kojoj ja radim su bivsi radnici PCB. Tako da i ne cudi sto se pronalazim u vasim pricama smile stara skola PCB

Pozdrav, 99% sam siguran o kojoj se banci radi. Nemoj ništa da potpisuješ, nikakve anekse i ponude. Teraj do kraja i malo se angažuj da nađeš dobrog advokata.

14

free napisao/la:
radnikmeseca napisao/la:

Pozdrav, 99% sam siguran o kojoj se banci radi. Nemoj ništa da potpisuješ, nikakve anekse i ponude. Teraj do kraja i malo se angažuj da nađeš dobrog advokata.

Da nije Opportunity u pitanju, ili Alfa? Kako sam čula, tamo ima dosta otpada iz PCB?

15

radnikmeseca napisao/la:

Bivših PCB radnika ima u svim bankama ali srećom je većina tih naših bivših kolega super i šteta što nisu više sa nama tako da pretpostavljam da taj problem koji imaš je uzrokovan od strane menadžmenta i hr-a tvoje banke. Što se tiče saveta, sve zavisi šta ti piše u ponuđenom aneksu kao i od situacije u tvojoj banci (da li je bila sistematizacija i izmena naziva radnih mesta kao kod nas kako i se lakše delili otkazi). Najbolje da se posavetuješ sa nekim advokatom, da dobro protumači punudu i aneks koji su ti uručili.

16

Nekada Bankar napisao/la:
free napisao/la:
radnikmeseca napisao/la:

Da nije Opportunity u pitanju, ili Alfa? Kako sam čula, tamo ima dosta otpada iz PCB?

Nekada bankar,

Mislim da grešiš. Od kolega odnosno koleginica koje su prešle u Opportunity i Alfu ne bih baš rekao da su loši. Poznajem koleginice koje su prešle u obe banke i mogu ti reći da su sjajne kao osobe i kao radnici, a prelaskom u druge banke su i napredovale jer su došle sa dobrim znanjem i nisu imale sujetne nadređene kao što je to slučaj u pcb. Inače sve naše bivše kolege su napredovale u svim bankama počev od intese, raiff, societe, komercijalne... Svuda je primećen njihov kapacitet i njihovo znanje, samo se u pcb vuku na dole kako se ne bi desilo da se primeti da znaju i mogu više od svojih nadređenih (iskompleksiranih i sujetnih kolega).

17

Wikileaks napisao/la:
Nekada Bankar napisao/la:
free napisao/la:

Nekada bankar,

Mislim da grešiš. Od kolega odnosno koleginica koje su prešle u Opportunity i Alfu ne bih baš rekao da su loši. Poznajem koleginice koje su prešle u obe banke i mogu ti reći da su sjajne kao osobe i kao radnici, a prelaskom u druge banke su i napredovale jer su došle sa dobrim znanjem i nisu imale sujetne nadređene kao što je to slučaj u pcb. Inače sve naše bivše kolege su napredovale u svim bankama počev od intese, raiff, societe, komercijalne... Svuda je primećen njihov kapacitet i njihovo znanje, samo se u pcb vuku na dole kako se ne bi desilo da se primeti da znaju i mogu više od svojih nadređenih (iskompleksiranih i sujetnih kolega).

Wikileaks,
u pravu si da ima kvalitetnih kadrova koji su sada u pomenutim bankama ali ima i smeća, pogotovo na menadžerskim pozicijama. Znaš i sam ko je kako dolazio na pozicije u Pcb, isti ti su prešli u druge banke i nisu se menjali, čast izuzecima. Mislim da bolesna sujeta iz PCB se prenosi makar otišao da radiš na drugi kontinent.

18

Sledece nedelje se ide do jednog sindikata na pregovore i informisanje o nacinu organizovanja novog reprenzetativnog sindikata koji bi se iskljucivo bavio pravima zaposlenih u bankama. Postoje neke ideje o kojim sada ne bih pisao ovde, bar u ovom trenutku. Obzirom da efektiva ima advokate koji besplatno nude pravnu pomoc i zastupaju ostecene klijente banaka, ne vidimo razlog zasto isti advokati nebi zastupali i zaposlene u bankama koji trpe nezakonite otkaze,mobing i druge vidove tortura i ucena. Da se ne lazemo...Slede ciklicni talasi otpustanja, liberalni kapitalizam je gotov, nema vise traznje robe i kredita samim tim. Situacija ce biti sve gora, to je i vama jasno. O platama da ne govorim. Zbog svega toga, radja se ideja da se osnuje sindikat. Taj sindikat nece biti kvazi-prodani-sindikat, vec prava organizacija koja bi zaista stitila prava zaposlenih, sve kroz prizmu "moci" udruzenja koje vec ima za konsultante doktore prava, ljude koji su radili ili rade u savetu za borbu protiv korupcije i ljude iz advokatske branse, koji bi uleteli za svaki spor bez naknade i bilo kakvog tereta za ostecene. Sto se tice sindikata kod koga idemo, moram vam reci da zele prosiriti svoje delovanje na bankarski sektor. Sa velikim zadovoljstvom su nas primili i zakazali sastanak na kome ce prisustvovati celnici sindikata. Sindikat mogu osnovati 3 clana, u pocetku to moze biti inkognito. Sindikat moze i mora imati obavezu da stiti indentitet svoga clanstva, bar dok se stvar ne omasovi i dok sindikat ne dobije na snazi. Kao sve u zivotu i ovo se gradi postepeno, pazljivo i sa velikim entuzijazmom. Imamo u svome okruzenju dvojcu ljudi koji su vec osnovali sindikat jos 2010 god i to u privatnoj firmi. Oni imaju velika iskustva i savetodavni karakter. Znaci da ce biti od velike pomoci...
Moje pitanje svima vama:
Sta mislite o ovoj ideji, da li ima potencijala, svrhe i ukoliko je moguce da cujem neke sugestije...Pre nego sto se nas par upusti u ovakav posao. Molim sve da se ukljuce, kako zaposlene-tako i ljude koji su dobili otkaze.
Neka debata traje do sredine sledece nedelje, kako bi bili upoznati sa vasom problematikom... Iskljucivo radi dobrog pristupa  na sindikalnom sastanku.
Budite pazljivi kada informisete kolegijum o svemu ovome, ne radite to dok ste na radnom mestu! Pisite iskljucivo od kuce ili nekog drugog racunara. Iako bi veci broj zainteresovanih bio pozeljan, budite svesni da je svaki pocetak tezak...Pogotovo kada su ljudi naplaseni. Na ovom forumu su ipak samo hrabri, upravo zbog toga krecemo odavde...pa da vidimo!
Izvolite...

19

Dragi moji,
odavno me nema, sa razlogom! 
Sudski spor sa PCB se vodio pred Vrhovnim Sudom...........PRESUDA U MOJU KORIST!
Sada idemo na moderno podsisivanje!
Dosao je momenat kada ce i krvnik morati glavu na panj da stavi.......JEDVA DOCEKAH OVAJ MOMENAT!

20

Cestitam bivsa tj buduca koleginice!!!  smile
Ja sam tek na prvom rocistu (istina imam dva sudjenja), ali mogli bi se upoznati da cujem tvoje savete (a mogu da te savetujem u vezi shoppinga, ides u shopping sad zar ne smile, moj mail je cakan76@gmail.com br tel 063 440 063.

21

Cestitam, kao sto sam jednom napisao pravda je spora ali dostizna.  S obzirom da je ako sam dobro razumeo spor dosao do Vrhovnog suda , pretpostavljam da je banka podnela reviziju protiv drugostepene presude , moracu da to potrazim na sajtu Vrhovnog suda ili ako mozes da mi posaljes na pm .
Znaci sad dolazi do naknade stete, moj savet je ne potpisuj nikakav sporazum gde se odrices ni jednog jedinog dinara , oderi ih maximalno , nemoj ih stedeti nimalo .

Никто, кроме нас !

22

Evo i mene ovde...možda sam malo zakasnila, a možda i nisam...za ovaj sajt sam saznala sasavim slučajno i drago mi je da jesam..Pre dva meseca sam ostala bez posla kao tehnološki višak i trebalo mi je skoro dva meseca da se probudim iz stanja šoka, neverice, da dođem sebi i da skapiram da nešto treba preduzeti ali šta? juče sam nabasala na ovaj forum. To je bilo pravo otkrovenje. Mislim da sada znam šta treba raditi, ali bih ipak volela da čujem mišljenje vas koji ste kroz ovu priču već prošli i imate izvesnog iskustva.
U banci sam radila 8g i bila izuzetan radnik. Isticala sam se rezultatima, prevazilazila zadate ciljeve, nadmašivala očekivanja, bila uporna, vredna, ambiciozna. Zapolena sam bukvalno iz studentske klupe i tu sam izrasla u profesionalca prevazilazeći kolege koje su već bile bankari sa iskustvom. Kada je došlo vreme da se proglasi tehnološki višak ja sam dobila otkaz i u rešenju mi je navedeno da sam zaposleni sa najlošijim rezultatima rada, a gomila dokumentacije govori upravo suprotno. Otpuštena sam, a dobila sam i preporuku koja je potpuno u skladu sa mnom i sa mojim radnim rezultatima i sposobnostima. Način na koji sam otpuštena me je užasno poremetio, jer je licemerno i podlo. Banka se sama postavila korektno nudeći mi alternativno rešenje i da mi zaposle supruga ako treba jer samo sada oboje bez posla. Reagovala sam emotivno i nisam želela da se tužim. Razmišljala sam da sada nemam sredstava za te cirkuse, ali čitajući sve komentare...juče je nešto krenulo da se lomi... Dodatno me je isprovociralo to , što sam u godinama rada izgradila izuzetan odnos sa velikom brojem klijenata, to je bio odnos pun poverenja. Moji kl su bili zadovoljni. Moje otpuštanje se krije od klijenata i sada posle dva meseca. Poslednjih dana sam počela da se krećem po gradu i da susrećem ljude koji se šokiraju zbog saznanja o mom otkazu i kažu da su im u ekspozituri rekli da sam na odmoru pa na bolovanju, sada kada pitaju samo kažu ne radi, kada pitaju zašto kako ne dobijaju dalji odgovor... ružno je ... štede sebe od burne reakcije klijenata... to mi je zasmetalo i te kako. To što kriju istinu mi je još jedna potvrda da ono što se desilo nije u redu i da nemaju realnog opravdanja. Da li treba samo uložiti prigovor banci ili ih odmah tužiti ili.... treba mi savet...

Poslednje izmene Žilava-c (04.02.2014 11:22:33)

23

Napisacu ti odgovor na temi Ima li mobinga u bankama , a zamolio bih te da mi posaljes skenirano ili slikano svoje resenje na PM jer ipak ne volim napamet da pisem pravni savet . Rok za podnosenje tuzbe je 90 dana od dana urucenja Resenja tako da jos ima vremena za tuzbu .

Никто, кроме нас !

24

Tek sad sam videla odgovor. Posto sam danima proveravala da li je neko nesto napisao i nije bilo odgovora, odustala sam sad od cekanja. Advokat iz BG razmotrio dokumentaciju i kaze da je sve labavo napisano i da mozemo da ih dobijemo.

25

Dobijen spor koji je pokrenut protiv ProCredit Bank!
Za sve detalje javite se adminu, a ja sam svima na raspolaganju za dodatna pitanja.