1

Tema: potrosacki kredit

Najveci problem koji trenutno opterecuje mene i moju porodicu vezan je za zaostali dug po potrosackom kreditu koji banka Intesa sada potrazuje. Naime, rec je o kreditu zakljucenom aprila 2008, sa rokom otplate na tri godine. To znaci da je period otplate istekao aprila 2011., tj. da je proteklo vise od godinu dana od dospeca zadnje rate na naplatu. U medjuvremenu, dejstvom raznih okolnosti (i ja i supruga smo ostali bez posla) nisam redovno otplacivao kredit, a pre oko dve godine, pritisnut tezinom drugih obaveza, sasvim sam prestao da ga otplacujem. Pre godinu dana (u vreme isteka perioda otplate) obratio sam se usmeno banci u zelji da se reprogramira dug ili dobiju kakve olaksice. Nista mi ni tada nije odgovoreno, kao sto mi u vezi visine dugovanja nikada nije nista pismeno dostavljeno niti usmeno javljeno (intervencija, opomena, upozorenje), sve do pre tri dana. Ponovo napominjem da je proteklo vise od godinu dana od dospeca zadnje rate, a sigurno vise od dve godine kako se kredit neregularno otplacuje.
Prvo pitanje koje se namece pravne je prirode: Zastarevanje ovakvih potrazivanja, pogotovu ako se ima u vidu nedostavljanje bilo kakvih informacija o njima duzniku?
Drugo je pitanje (ne)poslovne etike: Zasto ovakav odnos u kreditnom poslovanju koji cini se tendenciozno dovodi duznika u jos tezi polozaj, ali zato pogoduje banci. Banke se pozivaju na slova ugovora kod ovakvih kredita, koja sav teret postovanja rokova svaljuju na duznika. U stvari, time im se daje mogucnost da se nekorektno ovajde sadasnjim neminovnim finansijskim i socijalnim teskocama stanovnistva. Na kraju krajeva, nije li period od vise godina neupozoravanja i neinformisanja duznika ipak malo previse?
Trece i ne manje znacajno je pitanje (ne)poslovne etikecije: Usmeno (telefonsko) kontaktiranje duznika u neradno vreme u stilu "Je li, ka'ces da platis?", koje je zaista na samoj granici uznemiravanja privatnosti?

2

Re: potrosacki kredit

lazare, nema zastarevanja kod banke ima da te teraju dokle mogu i hoće. i sve vreme će ti ići zatezna kamata na dug i to  NJIHOVA ZATEZNA KOJA JE NEZAKONITA. Ima zakon o tome u kom piše da se zatezna kamata ne može ugovarati već je propisana nekom zakonskom formulom. ali ko šiša zakon?

mada nešto mislim ako te do sada nisu tužili da neće ni nadalje jer banka nakon 365 dana otpisuje kredit. zvanje telefonom i uznemiravanje možeš prijaviti kao iznudu policiji, pa neka objašnjavaju jedni drugima šta su hteli. a što se etike tiče pa odakle to bankama bre? vidiš da ojadiše narod kamatama i otimačinom

3

Re: potrosacki kredit

Kao sto je jedy rekao kod Banke za dug nema zastarevanja . Veoma moguce je da je Banka tvog dug otpisala i izbrisala ga iz bilansa , tako da se svaka naplata otpisanog duga vodi kao vanbilansni prihod Banke. To sto te nisu tuzili ne znaci da nece, verovatno cekaju da se negde zaposlis kao prijavljeni radnik i kad se to desi mozes da ocekujes predlog za izvrsenje obustavom 2/3 zarade . Sto se tice pozivanja telefonom , svaka Banka ima svoj call centar koji se bavi pozivanjem neredovnih platisa , reci im da svaki razgovor sa njima snimas na mobilnom telefonu sa diktafonom i da ces to iskoristiti kao dokaz za prijavu policiji za iznudu . Javi kakva je njihova reakcija .

Никто, кроме нас !