76

Re: Stambeni krediti indeksirani u CHF

Uporedna analiza stanja (na danasnji dan) eur i chf kredita kod kojih nije jasno definisan nacin obracuna kamatne stope. Na primeru kamatnih stopa koje je u to vreme za evre i svacarce imala Komercijalna banka. Koristila sam kalkulator sa veb servisa NBS www.tvojnovac.nbs.rs

Kredit indeksiran u evrima sa NKS 6,90%

Datum uzimanja kredita 31.08.2007.
Iznos         30.000 EUR
Period otplate    300 meseci
NKS            6,9%
iznos anuiteta           206 EUR

Ostatak duga posle 57 meseci redovne otplate    27.399.49 EUR

Isti kredit ali indeksiran u svajcarcima sa NKS 4,95%

Datum uzimanja kredita 31.08.2007.
Iznos        30.000 EUR (tj. 49.293 CHF)
Period otplate    300 meseci
NKS            4,95%
Iznos anuiteta           236 EUR  (283,62CHF)

Ostatak duga posle 57 meseci 43.873 svajcaraca odnosno 36.500 EUR

Prvom klijentu se osnovni dug umanjio za oko 2.600 EUR.
Drugom klijentu se osnovni DUG UVECAO za oko 6.500 EUR!

Sem toga, drugom klijentu je banka u periodu 2009-2011.god podigla NKS i  promenila nacin obracuna pa mu je glavnica u svajcarcima jos veca od ovde prikazane!!!

A oba klijenta su od banke ustvari dobili dinare

Poslednje izmene ljubicasto (18.06.2012 07:07:38)

77

Poštovani moji saborci evo i mene ponovo. Juče sam ponovo pozvan od strane SUPR HIKA ( sećate se Alan Forda , superhik je otimao od siromašnih i davao bogatim ) ovo je objačnjenje za ove mladje . Trebalo je da se izjasnim dali ću potpisati već pomenuti aneks ugovora , a upitanju je rajfajzen banka, Normalno je nism ga potpisao jer mi se više svidja da mi ostane fiksn a kamata. Bar to mi je fiksno. 
Nego pri tome sam postavio superhikovom stručnjaku pitanja u vezi kamate : kakva je razlika izmedju konforne i proporcionalne kamate taj stručnjak mi je odgovorio da se on nerazume baš u to jer nije ekonomista a ja ga nepitah šta je. Ljubičasto je pisala u svom postu na prethodnoj strani o tome. Doduše posle mog insistiranja da je ta kamata koju ja imam proporcionalna i da se kamata stalno obračunava na celokupni dug on je rekao da to nije to nego da se kamata meni stalno obračunava samo na ostatak duga. Pokušavam se setiti šta je njegovo objašnjenje bilo ali nemogu. Nego kako bih ja to proverio?
Na moje pitanje po kom kursu mi banka obračunava ratu odgovorio mi je da je to PRODAJNI KURS BANKE , a obrazlošenje je da je meni po tom prodajnom kursu banka otkupila devize tj.CHF pa mi zato po tom istom kursu i naplaćuje da nebi bila na gubitku jadna ona. Sam ovaj odgovor me je zapanio čak sam ga pitao za to da sam pročitao da je banka dužna da mi ratu obračunava po srednjem kursu narodne banke srbije, njegov odgovor je bio onako hladno napišite prigovor mi smo dužni da vam u roku od 30 dana damo odgovor a vi se posle žalite narodnoj banci ,pa ako smo krivi ona će nas kazniti.
Nego Jelena dali mi možeš nekako napisati kako da glasi taj prigovor banci. Ako hoćeš napisaću ti i moju mejl adresu  /gagiczoran@gmail.com/ na nju mi možeš poslati tekst prigovora.
pozdrav svima nego još jednopitanje dali postoji naše udruženje tj udruženje onih koji su podigli kredit u švajcarcima. Kao u Hrvatskoj

78

Zorane, sto se tice prigovora - mogu da ti pomognem, tj. mogu da napisem prigovor, od ponedeljka. Za to bi mi bilo potrebno da vidim tvoj ugovor i planove otplate - dovoljno bi bio prvi plan koji si dobio kad si ugovorio kredit i poslednji (mozes to skenirati i licne podatke "sakriti" da se ne vide).
Posto je moj ugovor o kreditu bitno drugaciji od tvog (ja imam kamatnu stopu LIBOR+Marza), tako se i moj prigovor koji sam pisala banci (KBC banka) razlikuje od onog koji bi ti trebao svojoj banci da posaljes, ali svejedno, da bi video formu prigovora, poslacu ti taj moj danas na mail.

Onda, ako zelis, od ponedeljka mozes na mail da mi posaljes ili skenirana ta dokumenta (ime, prezime, adresu... to zatamni, pa ces sam da upises kasnije) ili detaljno elemente ugovora i nacin i vreme menjanja kamatne stope sto se moze iscitati iz planova otplate - to ce ti biti komplikovano da sve sam iscitas, ako nisi "u materiji", ali ako uspes - moze i tako.

Sto se tice udruzenja - postoji, to je ovo udruzenje Efektiva na cijem sajtu je ovaj forum smile
Imamo i grupu na FB, ali ako ne koristis FB - sve informacije mozes i na sajtu da pronadjes, kao i ovde na forumu da pitas sta te zanima... svejedno je u planu da se kompletna diskusija preseli uskoro sa Facebook-a na ovaj forum.

Poslacu ti u toku veceri taj moj prigovor, ali nece ti puno znaciti, mozda samo da vidis formu, a za tvoju banku i tvoj ugovor mora drugaciji da se napise. Pomocicu ti u tome, od ponedeljka, kada mi dostavis potrebne podatke.

79

Sada si me podsetila pitao sam onog u banci što ništa nezna i to dali bi mogli da mi daju kako je bila formirana kamatna stopa ranije . Sada su mi rekli kako bi da mi formiraju kamatu ali mene interesuje kako mi je formirana važeća kamata odgovor je da on nezna a da mi to verovatno niko nemože reći. Nego nereče mi ništa o tome dali moraju da koriste srednji kurs narodne banke Srbije  ili mogu da mi zaračunavaju svoj prodajni kurs.
Kada budem imao tvoj mejl poslaću ti sve što imam od ugovora i plana otplate. Nemam skener ali imam fantastičan foto aparat pa ću to slikati tako da ćeš to dobiti kao sliku a ne kao tekst. Videću možda i odem dofirme i tamo sve skeniram. Unapred ti hvala , kako da vas nadjem na FB Pozdrav

80

Najbitnije je za sada da ne pristanes na promenu kamatne stope koju oni zele, pretpostavljam da ti nude varijabilnu (promenljivu) izrazenu kao: LIBOR + X % marze (sto sada, trenutno, daje zbir nesto manje od 4,45%, ali to je zamka jer je LIBOR sad na minimalnom nivou i u buducih xy godina ici ce gore - cak do 3% i vise, pa dole i tako u krug)
a ti si po novom Zakonu, od 05.12. prosle godine dobio fiksiranje one pocetne, 4,45% za navek - do kraja otplate! To je za tebe super (ako imaj jos puno do kraja otplate), a za banku bas i nije, zato hoce da promene big_smile
*pravilo svih pravila: kad ti banka sama, nicim izazvana, nudi neku promenu uslova kredita - ne pristaj! jer sigurno ne nude da bi tebi bilo bolje wink

poslaces mi podatke pa cemo videti kakva je kamatna stopa bila u pocetku, ne moze bankar to da ne zna! jeste da su mnogi tamo priuceni bankari, mali poslusnici upitnog obrazovanja i neke desete struke stigli preko veze i zauzeli mesto nekom od onih 10.000 diplomiranih ekonomista koji su na birou, ali bas da ne moze da vidi kolika i koje vrste ti je bila kamatna stopa na pocetku ugovora - ne verujem da bas toliko nema pojma.

sto se kursa tice: donesen je zakon pre par meseci po kom u svim ugovorima mora da bude srednji kurs i za otplatu rata i pri isplati kredita kada ga odobre, ALI banke su se izborile da to ne vazi za vec odobrene kredite, tako da oni koji su potpisali ugovore pre decembra 2011. i zavrnuli ih za prodajni kurs - oni ce da placaju do kraja po tom prodajnom kursu, koji banka sama odredjuje - sto opet cini ugovornu obavezu neodredivom tj. samo jedna strana utice na to koliko ces da platis ratu svakog meseca (da li ce da ti racunaju chf po 98 ili po 102 - mogu kako hoce).

Postoji neka inicijativa, koliko ja znam (mada je meni od pocetka srednji kurs), da se preko onih koji bi to mogli (Udruzenja za zastitu potrosaca, kao sto je Nacionala Organizacija Potrosaca Srbije) pokrene to pitanje oko prodajnog kursa, da se u tom smislu utice na zakonodavce da malo dopune taj zakon i clan 34. (obavezan srednji kurs) ubace u clan 54. (koji se bavi "starim" kreditima i koji odredjuje sta sve od "novih" pravila vazi i za vec odobrene kredite) jer nije ok da vi jos 20-25 godina placate po prodajnom, dok svi koji sutra zakljuce kredit - dobijaju po Zakonu srednji kurs koji je jedino i fer.

Saljem mail za pola sata, pozdrav wink

81

zorangagic napisao/la:

Poštovani moji saborci evo i mene ponovo. Juče sam ponovo pozvan od strane SUPR HIKA ( sećate se Alan Forda , superhik je otimao od siromašnih i davao bogatim ) ovo je objačnjenje za ove mladje . Trebalo je da se izjasnim dali ću potpisati već pomenuti aneks ugovora , a upitanju je rajfajzen banka, Normalno je nism ga potpisao jer mi se više svidja da mi ostane fiksn a kamata. Bar to mi je fiksno. 
Nego pri tome sam postavio superhikovom stručnjaku pitanja u vezi kamate : kakva je razlika izmedju konforne i proporcionalne kamate taj stručnjak mi je odgovorio da se on nerazume baš u to jer nije ekonomista a ja ga nepitah šta je. Ljubičasto je pisala u svom postu na prethodnoj strani o tome. Doduše posle mog insistiranja da je ta kamata koju ja imam proporcionalna i da se kamata stalno obračunava na celokupni dug on je rekao da to nije to nego da se kamata meni stalno obračunava samo na ostatak duga. Pokušavam se setiti šta je njegovo objašnjenje bilo ali nemogu. Nego kako bih ja to proverio?
Na moje pitanje po kom kursu mi banka obračunava ratu odgovorio mi je da je to PRODAJNI KURS BANKE , a obrazlošenje je da je meni po tom prodajnom kursu banka otkupila devize tj.CHF pa mi zato po tom istom kursu i naplaćuje da nebi bila na gubitku jadna ona. Sam ovaj odgovor me je zapanio čak sam ga pitao za to da sam pročitao da je banka dužna da mi ratu obračunava po srednjem kursu narodne banke srbije, njegov odgovor je bio onako hladno napišite prigovor mi smo dužni da vam u roku od 30 dana damo odgovor a vi se posle žalite narodnoj banci ,pa ako smo krivi ona će nas kazniti.
Nego Jelena dali mi možeš nekako napisati kako da glasi taj prigovor banci. Ako hoćeš napisaću ti i moju mejl adresu  /gagiczoran@gmail.com/ na nju mi možeš poslati tekst prigovora.
pozdrav svima nego još jednopitanje dali postoji naše udruženje tj udruženje onih koji su podigli kredit u švajcarcima. Kao u Hrvatskoj

Zorane najbolje ti je da pozoveš udruženje efektiva čiji smo svi, ili većina nas članovi i da dobiješ savete oko prigovora ili gotov template pa da ubaciš svoje podatke. Imaš i ovde jednu temu psovećenu kamatnim stopama rajfajzena i promenjivu kamatu nemoj prihvatati nikako.
Prigovor verovatno neće pomoći ali ga iapk pošalji. Moj prijatelj, kog sam uputio na efektivu koji isto ima kredit u rajfajzenu je zadovoljan prigovorom koji mu je efektiva prosledila a mislim da je neko iz udruženja i bio sa njim u banci na pregovorima oko toga. Nisam siguran pitaću i javim ti.
I da, pazi oko slanja ugovora i ličnih podataka nekome koga ne poznaješ. Možda je namera pravedna ali treba biti oprezan. Ja se izvinjavam ako pogrešno mislim. Jelena, ako imaš primer prigovora možeš ga poslati ne treba ti nečiji ugovor

82

Spajdermen napisao/la:

I da, pazi oko slanja ugovora i ličnih podataka nekome koga ne poznaješ. Možda je namera pravedna ali treba biti oprezan. Ja se izvinjavam ako pogrešno mislim. Jelena, ako imaš primer prigovora možeš ga poslati ne treba ti nečiji ugovor

Slazem se da se pazi oko slanja licnih podataka, zato sam i rekla da se oni izostave!
Zoran i ja smo se sve lepo dogovorili, namera mi je bila da mu napisem ceo detaljan prigovor bas za njegovu banku i njegov kredit, ako to zeli.
Naravno da neke univerzalne primere prigovora svako moze da dobije, ali ne znaju svi bas da ih prilagode svojim ugovorima, nisu duzni ljudi koji nemaju veze sa pravom/finansijama i bankarstvom da barataju tim pojmovima.
Javila sam se samo da pomognem coveku oko prigovora, bez ikakvih obaveza i ne-daj-boze naplacivanja ili uslovljavanja bilo cim. Takvu vrstu pomoci od mene svako moze da dobije.
Ja sam ovde na forumu, pa i na grupi udruzenja, registrovana pod svojim imenom (tamo i prezimenom) i vrlo dobro znaju svi iz Efektive o kojoj Jeleni se radi (i da nije u pitanju nikakav prevarant koji bi nesto lose napravio korisniku kredita - vec naprotiv!), s obzirom da sam jedina Jelana iz Subotice koja je clan udruzenja. Koje je tvoje ime, Spajdermen? Sa kojom bankom imas zakljucen ugovor o kreditu?
Ponudila sam pomoc, a za svaki slucaj sam i naglasila da se licni podaci "sakriju" jer mi za pisanje konkretnog prigovora ne trebaju licni podaci vec uvid u tip ugovora, vrsta i visina kamatne stope, odredbe konkretnog ugovora koje govore o njenoj promenljivosti i datumi kada se i kako kamatna stopa menjala.
To je dovoljno za prigovor banci i NBS-u.
Za utvrdjivanje iznosa koji vam je banka nezakonito naplatila proteklih godina - potreban je i celokupan plan otplate, a ja evo nudim Zoranu da mu i to izracunam, besplatno i bez ikakvih uslovljavanja smile

83

@zorangagic
Malo sam brzopleto napisala ono za proporcionalnu i konformnu metodu. Izvinjavam se, vec sam rekla da nisam ekonomista. Proverila sam u knjigama i  ispravila sam taj deo onog svog posta. Inace, te knjige pozajmljujem od jedne studentkinje Ekonomskog fakulteta sa Beogradskog univerziteta. Do kraja otplate kredita steci su sasvim solidno znanje iz oblasti finansija smile Svako zlo za po neko dobro, rekao bi nas narod.

Poslednje izmene ljubicasto (18.06.2012 07:03:57)

84

Clanak objavljen u Politici tice sa nas i naseg problema, a tamo samo dva komentara na njega?!

http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomij … ke.sr.html

Ovo nam je odlicna sansa da iznesemo svoje misljenje pred siroke narodne mase. Ja cu obavezno da ostavim svoj komentar, nadam se da ce ga administrator odobriti.
Inace, svidja mi se kako je Politika ovo napisala.

85

Pozz svima, nova sam na forumu.Suprug i ja smo 2008-e godine uzeli stambeni kredit u svajcarcima u  euro bank EFG pa me interesuje kakva je procedura, da neko iz efektive pogleda nas ugovor i uputi nas da li postoje elementi za tuzbu protiv banke a rado bi ih tuzili.Hvala

86

Radulovic napisao/la:

Pozz svima, nova sam na forumu.Suprug i ja smo 2008-e godine uzeli stambeni kredit u svajcarcima u  euro bank EFG pa me interesuje kakva je procedura, da neko iz efektive pogleda nas ugovor i uputi nas da li postoje elementi za tuzbu protiv banke a rado bi ih tuzili.Hvala

I mene to zanima, ako moze neko iz efektive da pregleda i nase ugovore mi smo uzeli kod OTP banke 2008 godine.

87

Pregled dokumentacije obavljamo samo za registrovane članove udruženje. Ako vas to zanima, uputstvo za učlanjenje je na sajtu ili pošaljite mejl na koji ćete dobiti pristupnicu i uplatnicu za godišnju članarinu. Nakon toga dobijate pomoć i savete koji su vam potrebni.

Hvala.

88

Ok, najmanji problem uclaniti se, nego me zanimalo moze li se pogledati ugovori. Naravno uclanicemo se bez brige smile

Poslednje izmene Rivana (22.06.2012 16:37:44)

89

Molila bih ako neko zna, da mi odgovori, da li su banke po novom zakonu o zastiti korisnika finansijskih usluga duzne da rate kredita obracunavaju po srednjem kursu.

90

Radulovic napisao/la:

Molila bih ako neko zna, da mi odgovori, da li su banke po novom zakonu o zastiti korisnika finansijskih usluga duzne da rate kredita obracunavaju po srednjem kursu.

po Zakonu o zastiti korisnika finansijskih usluga banke su duzne da rate obracunavaju i naplacuju po srednjem kursu NBS na dan naplate.
medjutim, kako je taj Zakon poceo da se primenjuje od 05.12.2011. - ovo pravilo vazi samo za kredite koji su ugovoreni nakon stupanja Zakona na snagu
clan 54. ovog zakona odnosi se na uskladjivanje "starih" ugovora sa ovim novim Zakonom, pa su se tako u tom clanu nasli clanovi Zakona koji govore o odredivosti/odredjenosti ugovorne obaveze tj. kamatne stope, marze... ali clan koji govori o obaveznoj primeni srednjeg kursa nije se nasao u okviru clana 54., pa tako i ne vazi za stare ugovore, te se nasi ugovori po tom pitanju ne moraju uskladiti sa novim Zakonom, znaci banka nema obavezu da naplacuje rate po srednjem kursu ukoliko je prethodno ugovoren prodajni, ali zakonodavac je ostavio banci mogucnost da se sa klijentom o tome dogovori....

bas me zanima da li je (ce) bilo koja banka koja ima ugovore u kojima stoji naplata rata po prodajnom kursu banke (koji samovoljno odredjuje banka, sto opet obavezu klijenta cini neodredivom), na zahtev klijenta promeniti taj prodajni u srednji kurs!?

na vama, koji placate po prodajnom, je da to zahtevate....
na bankama je da pokazu odgovornost, fer odnos i brigu za klijente - i prihvate
ako se to desi - molim da neko javi i da konkretnu banku nagradimo pohvalom za taj cin! big_smile

91

Hvala na odgovoru.pozz

92

Zahvaljujuci Efektivi i ovom forumu,sastavljen je prigovor i jos danas ce biti poslat banci

93

Raduje me kad vidim da se u medijima sve vise govori o nasem problemu. Pre par godina je bankarski lobi bio previse jak i uspevao da okrene javno mnjenje u svoju korista protiv nas, chf duznika.

Sad se situacija lagano menja. Efektiva ima ogromne zasluge za ovaj medijski proboj. Istina ce kad-tad da ispliva na videlo. Mene su ucila da je pravda spora ali dostizna...

Evo danasnjeg clanka u Blicu
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/3329 … nja-kamata

Jos uvek nema komentara, pa ne mogu da procenim raspolozenje sirokih narodnih masa.

94

Da li mi neko moze pomoci u vezi pisanja prigovora NBS-e, naime, poslat je prigovor banci a kako sutra istice 30 dana od slanja a oni se nisu udostojili da odgovore, planiram da se obratim NBS-e.

95

Kako bi bilo da se malo ukljucimo i u diskusiju na ovom forumu?

http://forum.b92.net/topic/60591-stambe … e__st__270

96

Smatram da je Zakon o zastiti korisnika finansijakih usluga imao selektivno dejstvo i stavio u neravnopravan polozaj pojedine korisnike stambenih kredita indeksiranih u chf. ZZKFU doveo je u red samo one koji su u ugovorima imali iskazanu NKS kao zbir Libora i marze banke dok smo mi ostali i dalje u ocajnom polozaju.

Meni je po inicijalnom ugovoru NKS bila iskazana samo kao 4,95%, bez jasne definisanosti sta je sacinjava.
Tada je 6m LIBOR bio oko 2,6%, sto znaci da je banka imala marzu oko 2,35%. Po tome ispada da bi, ukoliko bi banka zadrzala istu svoju zaradu, meni sada trebalo da bude NKS oko 2,35+LIBOR. Posto je sada libor 0,16 ispada da meni kamata treba da bude oko 2,51 da bi i banka i ja bile na istom kao u pocetnom ugovoru. U tom slucaju bi mi i anuitet bio znatno  nizi  i mogla bih, bez nekih vecih problema, da ga otplacujem. Da li ja gresim u ovoj racunici ili mene banka i dalje `dere` i posle 05.12.2011?

NKS mi je i dalje 4,95, a kad se od toga oduzme libor koliko ispada da je marza banke?
Uz marzu banke od 4,8!!! na svajcarce, pitam se koliko cu jos dugo moci da otplacujem pre nego sto ostanem i bez svog novca sto sam do sad platila (i preplatila) a i bez stana i to u dogledno vreme.

Recimo, KBC banka svojevremeno namamila klijente marzom od 1% a onda ih  je odrala u periodu do 05.12.2011. jer je podigla marzu  na 3,5%. Volela bih da se javi neko ko je u KBC (ili nekoj drugoj banci  gde je NKS bila iskazana peko Libora)  i napise kolika mu je sada NKS. Mozda je moja racunica pogresna?

Poslednje izmene ljubicasto (21.08.2012 09:17:29)

97

Javljam se smile  u KBC banci ugovoreno: LIBOR + 1% marze
u aprilu 2010. podigli marzu sa 1% na 3,5%
posto je LIBOR pao bas za otprilike tih 2,5% - ukupna kamatna stopa (a tako i anuitet) je ostala na priblizno istom nivou (a trebala je biti za tih 2,5% manja jer je toliko LIBOR oslabio od potpisivanja ugovora)
Od 05.12.2011. uskladjuju se sa ZZKFU i vracaju kamatnu stopu na ugovoreni nivo tj. LIBOR + 1%
Kako je 6mLIBOR  tada iznosio 0,09% ukupna kamatna stopa bila je 1,09%
Pre nekoliko dana dobila sam novi anuitetni plan, jer je sada termin uskladjivanja nks sa novom vrednosti LIBORa (na svakih 6 meseci od potpisivanja ugovora), posto je LIBOR = 0,16%, sada mi je NKS=1,16%

98

Radulovic napisao/la:

Zahvaljujuci Efektivi i ovom forumu,sastavljen je prigovor i jos danas ce biti poslat banci

99

Nakon poslatog prigovora banci i ne dobijanja odgovora u roku od 30 dana,obratili smo se nbs i nakon prepiske utvrdjeno je da banka nije poslovala po zakonu i da nam predlazu da uputimo zahtev za medijaciju nbs-e.Da li neko ima iskustva sa tim.
Hvala

100

Radulovic napisao/la:

Nakon poslatog prigovora banci i ne dobijanja odgovora u roku od 30 dana,obratili smo se nbs i nakon prepiske utvrdjeno je da banka nije poslovala po zakonu i da nam predlazu da uputimo zahtev za medijaciju nbs-e.Da li neko ima iskustva sa tim.
Hvala

Imamo mi. Ako treba neki savet, kako da nastupite i sl, javite se. Ipak, verovatno će banka odbiti medijaciju...

Poslednje izmene EFEKTIVA (18.09.2012 13:16:44)