1

Tema: Potrebna mala pomoć

Da ne dužim mnogo, 2010-te sam uzeo stambeni kredit. Sada su me zvali iz banke da potpišem aneks ugovora, setio sam se da su na televiziji pričali da se ništa ne potpisuje. Otišao sam u banku i tražio kopiju aneksa ugovora i odmah sam primetio da nešto nije uredu budući da me je radnica banke napala rečima "ti više veruješ televiziji nego banci koja ti je dala kredit", to mi je ponovila jedno 5 puta a zatim mi je rekla da je narodna banka donela zakon kojim se ptopisuje da se kamata ne može menjati i da ja samo potpisujem da prihvatam to što je narodna banka propisala. Mislim, zašto bih ja potpisivao nešto što je postalo zakon. Dobio sam kopiju aneksa ugovora i bodu me u oči dva člana:

Član 1: Korisnik kredita je saglasan i prihvata da se promene visine promenljive nominalne kamatne stope koje su uslovljene promenom vrednosti šestomesečnog EURIBOR-a vrše dva puta godišnje, svakog 08. februara i 08. avgusta do kraja otplate kredita. Ako navedeni datumi padaju na neradni dan, uzeće se vrednost šestomesečnog EURIBOR-a na prvi neradni dan koji sledi danu u kojem se vrši prilagođavanje.

Član 3: Ovaj aneks stupa na snagu datumom zaključenja, a ukoliko ne bude zaključen do datuma izmene, banka će neposredno primeniti njegove odredbe.

Koliko ja shvatam, ja bih ovim potpisivanje prihvatio da mi usklađuju euribor koji je sada na minimumu i rata za kredit bi mi porasla ukoliko bi euribor porastao.
Iz člana 3. vidim da će oni da primene ovaj aneks ugovora čak i ako ga ne potpišem.

Šta da radim?

2

Re: Potrebna mala pomoć

A koja je to banka u pitanju? Kako je u osnovnom ugovoru bila određena kamatna stopa? Nemoguće da sad opet šalju anekse kada je prošlo godinu dana od primene Zakona. Treba biti oprezan.

3

Unicrediz banka, kredit je u evrima dakle. U snovnom ugovoru koliko se ja razumem stoji promenjiva kamatna stopa. To je valjda ono što je sada po zakonu fixirano. Ne znam da li sada ovi hoće da se ja odreknem tog fixiranog kirsa, uopšte ne shvatam u čemu je reč!

4

To isto je nama radio rajfajzen. Ne prihvataj prelazak na euribor jer tako prihvatas i rizik od njegovog rasta dok ti sa fiksiranom kamatom rata u evrima ostaje ista do isteka kredita. Imas na sajtu efektive nekoliko tekstova o tome pa pogledaj. A znaj da nisi u obavezi da potpises taj aneks ako ne zelis i ne mogu ti nista jer te stiti ovaj zakon o zastiti klijenata od prosle godine.

I pisi ovde o tome kako bi i ostali videli a najbolje da se javis efektivi za savet i pregled tog aneksa

5

Napisao sam 1. i 3.-či član aneksa gore, ako treba napisaću sve. U međuvremenu otišao sam u banku i tražio sam da mi iskopiraju aneks ugovora, radnica me je pitala: "zašto", ja sam odgovorio: "da prouče ljudi iz agencije gde sam kupio stan", radnica me je drsko i ljutito pitala da li više verujem agenciji ili banci koja me je odobrila kredit, zatim sam rekao da sam isto video i na dnevniku rts-a a ona me je sa jpš većom drskošću pitala da li ja verujem svemu što kažu na televiziji. I tako me je ona napadala poduže vreme a zatim me je odvela kod direktorke banke gde sam isto rekao da ne želim da potpišem a ona mi se između ostalog smejala.
Juče su me opet kontaktrali iz banke i rekli su mi da treba da idem da potpišem aneks ugovora, rekao sam da ne želim, oni su me pitali: "a mogu li ja da znam zašto", rekao sam da u članu 3 piše da će se aneks primeniti i bez potpisa a službenica mi je rekla: "ti sada demantuješ samog sebe jer ako će već da se primeni zašto ne potpišeš", između ostalog mi je rekla da sam ja jedini koji nisam potpisao a da su svi drugi potpisali! Uglavnom se na tome završilo.
Aneks ugovora sam nosio u agenciju za nekretnine gde sam kupio stan, oni su mi rekli da ne razumeju aneks ugovora, da banka verovatno nešto muti ali su mi rekli se meni primenjuje fixna kamata a što se tiče euribora on se kao uvek menja, u svim bankama i na to ne mogu da utičem!

6

drdejanm napisao/la:

Napisao sam 1. i 3.-či član aneksa gore, ako treba napisaću sve. U međuvremenu otišao sam u banku i tražio sam da mi iskopiraju aneks ugovora, radnica me je pitala: "zašto", ja sam odgovorio: "da prouče ljudi iz agencije gde sam kupio stan", radnica me je drsko i ljutito pitala da li više verujem agenciji ili banci koja me je odobrila kredit, zatim sam rekao da sam isto video i na dnevniku rts-a a ona me je sa jpš većom drskošću pitala da li ja verujem svemu što kažu na televiziji. I tako me je ona napadala poduže vreme a zatim me je odvela kod direktorke banke gde sam isto rekao da ne želim da potpišem a ona mi se između ostalog smejala.
Juče su me opet kontaktrali iz banke i rekli su mi da treba da idem da potpišem aneks ugovora, rekao sam da ne želim, oni su me pitali: "a mogu li ja da znam zašto", rekao sam da u članu 3 piše da će se aneks primeniti i bez potpisa a službenica mi je rekla: "ti sada demantuješ samog sebe jer ako će već da se primeni zašto ne potpišeš", između ostalog mi je rekla da sam ja jedini koji nisam potpisao a da su svi drugi potpisali! Uglavnom se na tome završilo.
Aneks ugovora sam nosio u agenciju za nekretnine gde sam kupio stan, oni su mi rekli da ne razumeju aneks ugovora, da banka verovatno nešto muti ali su mi rekli se meni primenjuje fixna kamata a što se tiče euribora on se kao uvek menja, u svim bankama i na to ne mogu da utičem!

Aneksi se ne mogu primenjivati bez Vaše saglasnosti. Sve ostalo je pokušaj da se na prevaru klijent natera da potpiše nešto što mu nije u interesu, a očigledno banci jeste, obzirom da se ti interesi skoro nikada ne poklapaju. Kamatna stopa koja u sebi sadrži Euribor ili Libor nosi sa sobom rizik od rasta te dve vrednosti, obzirom da su obe na istorijskom minimumu. Zato budite jako oprezni...

Ako hoćete, pošaljite ugovor i taj aneks da pogledamo, pa ako se stvarno radi o nepravilnostima, da o tome obavestimo javnost i NBS, a takođe i upozorimo banku.

7

Evo da napišem šta se dešavalo, ukratko.
- zvali su me krajem prošle godine iz banke i rekli "sutra je zandnji dan za potpisivanje, možeš li da dođeš", ja sam rekao da ne želim da potpišem, oni su se bukvalno izdrali na mene preko telefona i spustili mi slušalicu,
- nakon par meseci zovu me ponovo i kažu da sam ja sve pogrešno razumeo i da ja to potpisujem u svoju korist jer će mi rata biti manja te da su oni to uputstvo dobili od narodne banke srbje, ja naravno opet odbijam bilo šta da potpišem,
- pišem narodnoj banci srbije o problemu koji imam, dostavljam im kopiju aneksa ugovora koju mi je unicredit banka ponudila, narodna banka srbije me obaveštava da su uputili dopis unucredit banci po mom prigovoru te je unicredit banka dužna u roku od 8 dana da se izjasni o čemu se radi,
- pre neki dan me zovu iz unicredit banke i kažu mi da dođem kod njih, tamo mi saopštavaju da nisam svetsatn koje probleme sam im napravio zato što sam pisao narodnoj banci srbije, ispred mene stavljaju plan otplate kredita koji BI VAŽIO da sam potpisao ponuđeni aneks ugovora, po  tom planu otplate rata bi mi bila manja 10 evra jer je pala vrednost euribora. Daju mi novi aneks ugovora po kome rata za sve vreme otplate kredita ostaje ista bez obzira na vrednost euribora a to je rata koju sam plaćao od početka, ja to potpisujem i nadam se da je svemu ovome kraj!

8

Meni ovde nije jasno zasto si ipak morao da potpises aneks.

Kako je definisana kamata u osnovnom ugovoru a kako u aneksu?
Ako se na isti nacin odredjuje NKS (nominalna kamatna stopa), cemu onda sluzi ovaj aneks? Banka bi i bez njega morala da se pridrzava inicijalnog ugovora, na to je obavezuje Zakon o zastiti korisnika finansijskih usluga.