26

Re: Komercijalna banka - kredit u CHF

Pa to bi trebalo da je normalna bankarska usluga!
Verovatno su pravili problem oko toga jer tako manje zarađuju, tj. ne bi smeli naplatiti kamatu.

Baš me interesuje šta su bili njihovi izgovori...

27

EFEKTIVA napisao/la:
RubenGonzales napisao/la:

Prošle nedelje sam bio u banci i tražio da mi eksplicitno kažu da li su, kada i koliko podizali kamatnu stopu mog stambenog kredita. Eksplicitno su mi odgovorili da kamatne stope nisu podizane, ne samo u mom slučaju, nego generalno. Izgleda da je "Komercijalna banka" najbolja banka od svih? To mogu zaključiti i po tome što na forumu ne vidim postove i žalbe njihovih klijenata.

Po onome što smo do sada videli, Komercijalna banka JESTE podizala kamate na CHF stambene kredite u otplati. Upravo iz tog razloga smo i pokrenuli nekoliko sporova protiv te banke, a nedavno je bilo i prvo ročište. Ako neko hoće da tuži banku zbog povećavanja kamate, imamo besplatnu pravnu pomoć.

Kakvi su rezultati dosadasnjih tuzbi protiv Komercijalne banke i da li pored besplatne pravne pomoci udruzenje ima advokate koji bi mogli da me zastupaju u sporu protiv banke. Naravno, pitanje se odnosi na preporuku BAN 2.

28

Izgleda da ce Komercijalna sada da prihvati BAN 02, odnosno da ce da postupi po Odluci NBS od 24.02.2015. i vrati nam novac koji je nezakonito prisvojila jednostranim podizanjem kamate.

29

Da li je neko od Komercijalne dobio obavestenje o povracaju nezakonito naplacenog novca po osnovu prvog dela Odluke NBS?

"2. Банка је дужна да за сваки појединачни уговор о кредиту у отплати који је закључила с корисником пре почетка примене Закона о заштити корисника финансијских услуга („Службени гласник РС”, број 36/11), без обзира на страну валуту у којој је овај кредит индексиран, утврди укупан износ новчаних средстава који је наплатила по основу повећања неодредивих елемената променљиве каматне стопе (нпр. промена каматне стопе у складу са актима пословне политике, општим условима пословања или промењеним тржишним условима), и то у периоду од једностраног повећања каматне стопе до почетка примене тог закона.
Укупан износ новчаних средстава из става 1. ове тачке банка утврђује као разлику укупног износа ануитета који су обрачунати и наплаћени применом једнострано повећане каматне стопе изнад иницијално уговорене каматне стопе и укупног износа ануитета који би били обрачунати применом иницијално уговорене каматне стопе, да није дошло до повећања њене висине, уз корекцију стања главнице на вредност коју би имала да каматна стопа није повећана.
Ако је каматна стопа изражена номинално, тј. ако није утврђена као збир референтне каматне стопе и марже – обрачун износа више наплаћених средстава утврђивањем разлике из става 2. ове тачке врши се на основу плана отплате кредита који је иницијално сачињен при закључењу конкретног уговора о кредиту и плана отплате кредита по којем је наплата стварно вршена."

Cini mi se da je Odluka NBS objavljena u Sluzbenom glasniku 25.februara. Stupila je na snagu 8. dana od dana objavljivanja. Rok bankama je 30 dana od dana stupanja na snagu.

"Након утврђивања износа из става 1. ове тачке, на начин утврђен у овој тачки, банка је дужна да овај износ урачуна у превремену отплату кредита и да о томе кориснику достави обавештење са измењеним планом отплате кредита, у року од 30 дана од дана ступања на снагу ове одлуке. Дужницима из тачке 3. ове одлуке банка ово обавештење доставља истовремено с достављањем понуде из те тачке или пре тога."

Da li je rok istekao danas? Meni nista od Komercijalne nije stiglo.

30

Nije ni nama stiglo nista od Komercijalne danas je 07.04.15.
Javite ako stigne bilo sta

31

Miša - Rešenje napisao/la:

Meni je stiglo. Komercijalna ostaje dosledna svojoj dosadasnjoj praksi. MENI NAJBLIZA, SA KAMATAMA NAJJACA.

Ovako stoje stvari:
- Umanjena je glavnica (po prvom delu Odluke NBS). Uradjen je novi obracun na dan 31.03. (kao da je tog dana izvrsena delimicna prevremena otplata u iznosu tog povracenog novca) i odredjen nov (nesto nizi) iznos rate. Samo da napomenem: da je NKS bila definisana preko LIBORA, sad bi trebalo da nam vrate znatno veci iznos za period 2009-2011. Ovako nam vracaju neku sicu a pritom nas deru i posle 2011.

Modeli su sledeci:
Model 1: konverzija u EUR (po 5% povoljnijem kursu), NKS= 6M EURIBOR + 4,45%. To trenutno iznosi 4,54%. Primera radi, klijent Societe Generale je za ovaj model dobio ponudu 2,24+Euribor.

Model 2: konverzija u EUR uz kamatu 6M EURIBOR + 3,45%. To trenutno iznosi 3.54%. Za taj model je klijent Societe Generale dobio ponudu 1,69% + Euribor.

Model 3: ostanak u CHF uz NKS 3,95% (sada mi je 4,95)

Model 4: ostanak u chf i kamati 4,95 uz umanjenje rate za 20% u naredne 3 godine i produzetak otplate za 12 meseci. U toku te dodatne godine na kraju otplate vracamo ovo sto nam sad umanjuju.

Za modele 1,2 i 3 mozemo izvrsiti produzenje roka otplate za najduze 5 godina pod uslovom da u momentu otplate poslednjeg anuiteta ne budemo stariji od 72 godine.

"Modeli koji podrazumevaju konverziju kredita indeksiranog u CHF u kredit indeksiran u EUR i/ili produzenje roka otplate kredita, iziskuju izmenu podataka o upisanoj hipoteci sto podleze troskovima u korist javnih beleznika-notara i nadlezne Sluzbe za katastar nepokretnosti, u skladu sa vazecim tarifama"

Rok za izjasnjavanje nam je 3 meseca od dana prijema ponude.

Poslednje izmene ljubicasto (07.04.2015 17:30:34)

32

Pitanje za EFEKTIVU, vezano za osiguranje kod NK ? Platila sam osiguranje 1200CHF+obrada tog zahteva 50CHF. Uzmimo primer 5000 klijenata prosek osiguranja 1500CHF dobijemo iznos  7,5 milionaCHF!!! Moje pitanje , ako su vam dostupne informacije te vrste  kome ide  novac nakon isplate kredita, a banka nije imala problem vezno za otplatu kredita? Novac ostaje korporaciji,  vraca se banci? Mi platili da banka osigura kredit, a neki krediti nisu osigurani,o cemu se radi? Da li postoji sansa da mi NK vrati novac?

Poslednje izmene desa (07.04.2015 17:42:03)

33

..ja sam bila u EFG banci gde sam uzela kredit,i pitala kada cu dobiti obaveštenje...,odgovor je bio da iz razloga sto sam kasnila sa uplatom dve rate(..a i sledeća takodje...),necu obaveštenje dobiti u "prvom krugu",već tek  krajem maja...da li je to uredu...,

34

ljubicasto napisao/la:
Miša - Rešenje napisao/la:

Meni je stiglo. Komercijalna ostaje dosledna svojoj dosadasnjoj praksi. MENI NAJBLIZA, SA KAMATAMA NAJJACA.

Ovako stoje stvari:
- Umanjena je glavnica (po prvom delu Odluke NBS). Uradjen je novi obracun na dan 31.03. (kao da je tog dana izvrsena delimicna prevremena otplata u iznosu tog povracenog novca) i odredjen nov (nesto nizi) iznos rate. Samo da napomenem: da je NKS bila definisana preko LIBORA, sad bi trebalo da nam vrate znatno veci iznos za period 2009-2011. Ovako nam vracaju neku sicu a pritom nas deru i posle 2011.

Modeli su sledeci:
Model 1: konverzija u EUR (po 5% povoljnijem kursu), NKS= 6M EURIBOR + 4,45%. To trenutno iznosi 4,54%. Primera radi, klijent Societe Generale je za ovaj model dobio ponudu 2,24+Euribor.

Model 2: konverzija u EUR uz kamatu 6M EURIBOR + 3,45%. To trenutno iznosi 3.54%. Za taj model je klijent Societe Generale dobio ponudu 1,69% + Euribor.

Model 3: ostanak u CHF uz NKS 3,95% (sada mi je 4,95)

Model 4: ostanak u chf i kamati 4,95 uz umanjenje rate za 20% u naredne 3 godine i produzetak otplate za 12 meseci. U toku te dodatne godine na kraju otplate vracamo ovo sto nam sad umanjuju.

Za modele 1,2 i 3 mozemo izvrsiti produzenje roka otplate za najduze 5 godina pod uslovom da u momentu otplate poslednjeg anuiteta ne budemo stariji od 72 godine.

"Modeli koji podrazumevaju konverziju kredita indeksiranog u CHF u kredit indeksiran u EUR i/ili produzenje roka otplate kredita, iziskuju izmenu podataka o upisanoj hipoteci sto podleze troskovima u korist javnih beleznika-notara i nadlezne Sluzbe za katastar nepokretnosti, u skladu sa vazecim tarifama"

Rok za izjasnjavanje nam je 3 meseca od dana prijema ponude.

Evo, rok ističe. Opcije su mi fantastične. Hoćeš metak u glavu ili u srce?

OPCIJA 1.: "Hoćeš metak u glavu ..."
Ako se ne izjasnim, ostaje mi opcija da tužim banku. Odakle mi pare da platim sudsku taksu?! Treba da dam 54.000 RSD za podnesak tužbe + 54.000 RSD ako želim da stopiram izvršenje ugovora do ishoda postupka. Dodatno, ugovor je takav da nisam baš optimista u pogledu pozitivnog ishoda tužbe po mene.

OPCIJA 2: "... ili hoćeš metak u srce?"
Da se prebacim u EUR ... Super. A kako? Somborski katastar ne prihvata izmenu hipoteke, već stopiranje postojeće i pravljenje nove. Pa to mi je opet oko 50.000 RSD. Odakle mi pare i za to, kad jedva sastavljam kraj s krajem. Svaki mesec mi je gori, a nemam više na čemu da uštedim da bi dočekao sledeću platu.

OPCIJA 3: "Skoči sa solitera, možda preživiš"
Da ostanem u CHF ... Treba li komentar.

Fantastično, jel da?

35

Tužba!!!

Javi se Efektivi. Pokušaj da skupiš još četiri pacijenta Komercijalne i podnesite grupnu tužbu. Troškovi se dele na 5 delova. Ako ne platiš jedan anuitet a platiš troškove tužbe, ništa loše ti se neće desiti.
Protiv Piraeus Kradaeus banke je tužbu za poništenje podnelo takvih 15 grupa po 5 članova.

Evo, rok ističe. Opcije su mi fantastične. Hoćeš metak u glavu ili u srce?

OPCIJA 1.: "Hoćeš metak u glavu ..."
Ako se ne izjasnim, ostaje mi opcija da tužim banku. Odakle mi pare da platim sudsku taksu?! Treba da dam 54.000 RSD za podnesak tužbe + 54.000 RSD ako želim da stopiram izvršenje ugovora do ishoda postupka. Dodatno, ugovor je takav da nisam baš optimista u pogledu pozitivnog ishoda tužbe po mene.

OPCIJA 2: "... ili hoćeš metak u srce?"
Da se prebacim u EUR ... Super. A kako? Somborski katastar ne prihvata izmenu hipoteke, već stopiranje postojeće i pravljenje nove. Pa to mi je opet oko 50.000 RSD. Odakle mi pare i za to, kad jedva sastavljam kraj s krajem. Svaki mesec mi je gori, a nemam više na čemu da uštedim da bi dočekao sledeću platu.

OPCIJA 3: "Skoči sa solitera, možda preživiš"
Da ostanem u CHF ... Treba li komentar.

Fantastično, jel da?

36

Zack napisao/la:

Tužba!!!

Javi se Efektivi. Pokušaj da skupiš još četiri pacijenta Komercijalne i podnesite grupnu tužbu. Troškovi se dele na 5 delova. Ako ne platiš jedan anuitet a platiš troškove tužbe, ništa loše ti se neće desiti.
Protiv Piraeus Kradaeus banke je tužbu za poništenje podnelo takvih 15 grupa po 5 članova.

Već sam pokušavo da animiram ljude iz Somborske regije za ovo, ali niko se nije odazvao.
Iskreno, sam ne mogu. Ugovor mi utvrđuje nadležnost suda u Somboru. Imam jako dobrog advokata, koji bi troškove naplaćivao po pozitivnom ishodu i od banke, ali takse ... 100K RSD. Nemam.

Sada još i ova igra sa EUR i eurozonom oko Grčke ... Bonus!

Dodatan problem je što sam potpisao aneks po BAN01. Na moju žalost i time delom ozakonio dizanje kamata. Međutim, cilj mi nije vraćanje para od više naplaćenih rata, već rušenje ugovora, u smislu dokazivanja dispariteta između inicijalne vrednosti kredita i trenutne vrednosti. Obaranje valutne klauzola.
Kombank je napravila još jedan feler u našim ugovorima. Unilateralnost valute kod primene valutne klauzole. Ugovor je RSD-CHF, a resto dokumentacije podrazumeva / prihvata EUR. Ovo je drugi prektšaj ugovora.
Treći bi bio dokazivanje vrednosti ...

Tanko. Jako tanko.

Hvala ti svakako! POZ!

Uz put, budi rečeno, ovaj put neću reagovati na ponuđene opcije iz krojačke radionice gospođe Tabaković. Neću da im ozakonim činjenicu da su me opljačkali za više od 6.000 EUR u jednom danu i da su me vratili na nivo od 2009. godine.
To ne mogu ...

Poslednje izmene Denis (29.06.2015 21:15:35)

37

@Denis
Dana 21.januara sam se dopisivala preko fejsa sa osobom iz Sombora koja zeli da pokrene tuzbu za ponistaj, Komercijalna banka je u pitanju...

38

ljubicasto napisao/la:

@Denis
Dana 21.januara sam se dopisivala preko fejsa sa osobom iz Sombora koja zeli da pokrene tuzbu za ponistaj, Komercijalna banka je u pitanju...

Hvala na informaciji.
Evo još jednom pozivam sve iz Somborske regije, koji imaju breme kod Komercijalne banke, da me kontaktiraju na email, da dogovorimo susret i razmotrimo tužbu.

U međuvremenu, kako teče tvoj predmet?

Pozdrav!

39

Da li se neko seca koliko je iznosila kamata na stambeni kredit indeksiran u EUR kod Komercijalne banke 2007.godine?

40

septembar 2007,  za klijente banke  5,95.

41

nikor napisao/la:

septembar 2007,  za klijente banke  5,95.

Hvala. Tim bolje po nas sto je bila niza kamata na eur kredit. Ja sam radila preracun kao da je bila 7% kamata za kredite u EUR 2007. i dosla do sledecih rezultata:

Datum uzimanja kredita: avgust 2007.
Iznos kredita: 30000 EUR tj. 49500 CHF
Rok otplate: 240 meseci
Stanje nakon 96 redovno otplacivanih rata (bez podizanja kamate na chf kredit u medjuvremenu):

indeksirano u CHF                                  indeksirano u EUR
49500 chf                                             30000  eur                    iznos kredita
240meseci                                             240 meseci                      rok otplate
4,95%                                                  7%                                 NKS
323CHF                                                 229EUR                          anuitet

35150chf (32250eur)                              22500eur                       OSTATAK DUGA nakon 96 rata
23811 EUR                                            21984 EUR                     uplaceno tokom 96 rata

Svaku uplacenu ratu pojedinacno sam pretvarala u eur po paritetu na dan uplate rate. Za dan uplate rate sam uzimala svaki poslednji dan u mesecu. Napr. 1.rata na dan 30.09.2007. od 323chf je bilo 194,59 eur; druga rata je bila 193,18 eur... 20-ta rata 214,45 eur...35-ta rata 237,57 eur...47-ma rata 281,31 eur...63. rata 268,09 eur...89. rata 309,51 eur. Kad se svaka rata prebaci u euro, klijent je uplatio oko 1800 eura vise nego sto bi uplatio da je kredit od pocetka bio u eurima sa kamatom od 7%.

Obratite paznju na ostatak duga.

Poslednje izmene ljubicasto (24.09.2015 06:18:16)