26

Re: Prva kolektivna tužba

[/quote=RubenGonzales]Pomno pratim sva dešavanja u vezi sa problematikom i "Efektivom", kao jedinim predstavnikom građana Srbije u ovoj stvari. Zato osećam potrebu da pokušam da doprinesem i voleo bih da se moja pitanja tako i shvate i da će pomoći da preduzmete sve moguće aktivnosti koje bi išle u prilog onima koje zastupate, a naj tačin i vama kao Udruženju. Nedavanje konkretnih odgovora i obrazloženja na sledeća pitanja, mogla bi dovesti u pitanje legitimitet i poverenje u "Efektivu", pre ili kasnije, a to nam, ako smo na istoj strani, nikako nije u interesu.
.
.
.

Prava pitanja i razmisljanja Ruben ! Hvala u ime svih korisnika kredita u CHF !!!

27

RubenGonzales, evo odgovora na tvoja pitanja...

RubenGonzales napisao/la:

Pomno pratim sva dešavanja u vezi sa problematikom i "Efektivom", kao jedinim predstavnikom građana Srbije u ovoj stvari. Zato osećam potrebu da pokušam da doprinesem i voleo bih da se moja pitanja tako i shvate i da će pomoći da preduzmete sve moguće aktivnosti koje bi išle u prilog onima koje zastupate, a naj tačin i vama kao Udruženju. Nedavanje konkretnih odgovora i obrazloženja na sledeća pitanja, mogla bi dovesti u pitanje legitimitet i poverenje u "Efektivu", pre ili kasnije, a to nam, ako smo na istoj strani, nikako nije u interesu.

Ja sam svojim prethodnim postom mislio da li ćete se obratiti Delegaciji Evropske unije u Republici Srbije? Evo linka:
http://www.europa.rs/obratite_nam_se.html

Baveći se ovim poslom poslednje dve godine shvatili smo da nisu baš sve stvari onakve kako smo ranije mislili. Dakle, da li ti stvarno misliš da neko iz evropske delegacije samo čeka da mu se mi obratimo i da nam reši sve probleme? Naravno da neće jer svi oni sinhronizuju svoje poteze i uglavnom se naiđe na zatvorena vrata. To što postoji opcija obraćanja nekome ne znači da taj neko ima iskrenu želju da problem i reši. Pravi primer za to je Centar za zaštitu korisnika koji ima čitavu proceduru prigovaranja koja ne vodi ničemu.

A, ima i drugih instanci EU kojima bi se mogli obratiti:
http://www.europa.rs/linkovi/institucije_eu.html

Većina banaka su došle iz te iste Evrope...

Hoćete li podneti Ustavnu žalbu, pošto je NEKO očigledno na identičan način pokrenuo inicijativu za proglašavanje članova ZPP-a neustavnim?
http://www.ustavni.sud.rs/page/view/167 … i-uputstvo

Ne može se podneti ustavna žalba na odluku Ustavnog suda o oceni ustavnosti. Ako pogledaš malo bolje, uputstvo, čiji si link postavio, se odnosi na podnošenje ustavne žalbe kada su iscrpljena sva pravna sredstva, što znači da je predmet prošao prvostepeni i drugostepeni sud. Nakon toga ide ustavna žalba. Dakle, ovde je u pitanju ocena ustavnosti na koju ne postoji mogućnost prigovora.

Indikativno je da predmet Ustavnog suda datira iz 2012. godine, Da li se opravdano, onda, nameće pitanje svrsishodnosti pokretanja kolektivne tužbe u 2013. godini, zbog postojanja ovog "prethodnog pitanja" (nisam pravnik, izvinjavam se)? Da li se uopšte moglo očekivati da kolektivna tužba uđe u postupak pre nego što se o ovom pitanju odluči na Ustavnom sudu?
http://www.ustavni.sud.rs/page/view/149 … avnog-suda

Ocenu ustavnosti su podneli ljudi koji su hteli da ospore članove ZPP-a po kojima je odgovornost za eventualni neuspeh u tužbi, snosilo i udruženje koje je tužbu pokrenulo, kao i odgovornost zastupnika udruženja. Namera je bila da se te odredbe ukinu kako bi se otvorio put boljoj zaštiti potrošača kroz neodvraćanje od podnošenja tužbi. Znajući da postoji opasnost da spor izgubimo pa da nas banke onda gone, lično i kao udruženje, mi smo ipak preuzeli veliki rizik i pustili kolektivnu tužbu kako bismo probali da svima rešimo problem chf kredita. Nismo znali, a i iznenadila nas je ocena ustavnog suda koji je poništio i odredbe koje su definisale podnešenje kolektivne tužbe. Ipak, sve i da smo znali da to pitanje postoji, zar je trebalo da ne činimo ništa? Tvoje pitanje je slično pitanju: Pošto znam da ću jednog dana ipak da umrem, da li treba samo da sedim i čekam ili da probam da napravim nešto u životu?

Još jednom, odgovorno tvrdimo, da niti smo znali za ova pitanja Ustavnom sudu, a sve i da jesmo, opet bismo podenli tužbu. Dakle, ne treba tražiti zaveru tamo gde je nema...

Hoćete li, shodno Zakonu o pristupu informacijama od javnog značaja, zatražiti kopije kompletnog spisa predmeta IУз-51/2012 i obavestiti javnost o tome ko je podneo inicijativu i kakav međunarodni ugovor je u pitanju?:
http://www.ustavni.sud.rs/page/view/168 … ja-obrazac

Neki novinari se već bave ovim pitanjem pa ćemo sačekati da vidimo šta će oni da urade. U svakom slučaju, veoma nas zanima ko je i zbog čega (ako uopšte neko i jeste) pokrenuo ovo pitanje pred Ustavnim sudom. Za sada informacije kažu da je to uradila jedna banka, čije ime nećemo sada jer još nemamo potvrdu. Ako je dobijemo, uslediće kontra mere...

I na kraju, protiv koga i kakvu biste podneli tužbu sudu u Strazburu? Čak i da bude doneta presuda u korist "Efektive", država plaća, odosno svi građani Srbije preko budžeta, dok banke sa ovime nemaju ništa, zar ne?
http://www.coe.org.rs/def/tdoc_sr/?conid=18

Tužba Strazburu bi išla tek kada se iscrpu svi pravni lekovi u Srbiji. Znači, prvotepesni i drugostepeni organ a zatim i ustavna žalba.

Da li je tebi bitno da rešiš svoj problem ili da napakostiš bankama. Mi želimo da dokažemo da su banke oštetile građane ugovaranjem chf kredita i povećavanjem kamata. Ako država hoće da tu štetu plata umesto banaka, onda neka tako i bude. Treba li zbog toga da odustanemo?

Unapred zahvaljujem na odgovorima.

Nadamo se da su odgovori OK i da će otkloniti sumnju u iskrenost ovoga što radimo. Seti se samo da smo PRVI i JEDINI u istoriji srpskog pravosuđa podneli kolektivnu tužbu rizikujući dosta sa njom. To što je sada ukinuta mogućnost podnošenja kol tužbi ne znači da uskoro, izmena ZPP-a neće biti opet omogućeno uz nešto uređenije odredbe. Po našim informacijama, radi se na izmenama ZPP-a i do kraja godine se može očekivati ponovna mogućnost za podnošenje tih tužbi jer one su standard svugde u Evropi, a mi ka njoj valjda idemo...

28

Poštovana Efektivo,

Potpuno ću ignorisati vaš insinuacije o mojim "sumnjama" u Vaš rad i nastaviti sa pokušajima da budem konstruktivan.

Pre svega, hvala vam na odgovorima. Odgovori nisu samo meni bitni, pošto morate imati u vidu da postoje ljudi koji iz razloga nepoznavanja materije/nedovoljnog nivoa obrazovanja/itd, nisu u stanju da artikulišu pitanja, a osećaju potrebu za nekakvim odgovorima. Od vas. U njima traže nadu. Verujte mi da nekada davanje odgovora i na banalna pitanja postiže efekat veće motivacije i na više ljudi, nego sama presuda.

Drugo, morate dati mogućnost ljudima da u ovome "učestvuju", da im pojašnjavate preduzete korake, odgovarate na njihova pitanja. Ne možete imati stav "mi poznajemo propise, imamo pravosudne ispite, vi samo dajte papire, slušajte šta vam govorimo i biće u redu", a onda se desi propust da se ne proveri sajt Ustavnog suda. Pa i tada, iskustvo mi govori da ljudima treba reći istinu, kakva god da je i da samo to učvršćuje poverenje. I za vas je svo ovo angažovanje novost i ako tako nastupite, ljudi će razumeti. Radim sa strankama i znam o čemu govorim. Uostalom, zar u Statutu udruženja, u članu 3 ne stoji "edukacija članova"? Ne, ne gledajte u mene, ja sam ovde još uvek "sa pozivom" na član 13 smile

Obaveštavajte članove/zainteresovane i kada se ništa ne dešava, ne čekajte da mi pitamo zašto se ućutalo.

Dakle, pustite ljude da učestvuju, time ćete privući članove mnogo pre i mnogo brže, nego presudama. Evo, ja ću napraviti predlog obraćanja institucijama EU, ako vi nemate vremena i mislite da je nesvrsishodno, ali sam ubeđen da je značajno da to uradimo i da EFEKTIVA to potpiše i pošalje. Time nećemo postići, kako to Srbi obično očekuju, odmah i sve, ali bitka nije samo u podnescima, pismenima, u sudnicama. Ona je i medijska i politička i dnevnopolitička i pre svega usmerena na stvaranje svesti društva (šireg i užeg) o postojanju problema i udruženja koje se sa njime nosi, a to možemo postići brže ako što češće "dosađujemo", odnosno alarmiramo sve one za koje smatramo da mogu imati uticaja na rešavanje problema.

Zašto čekati da se "neki novinari bave ovim pitanjem" (ko je podneo inicijativu), "pa da onda vidimo šta ćemo"? Čekajte, je l' ima taktike i strategije po ovom pitanju, ili ne? Šta planirate da uradite sa tom informacijom, kada saznate ko je podneo inicijativu? Zašto ne organizujete svoje članstvo da svako individualno zatraži od Ustavnog suda kopiju spisa ovog predmeta. Pa, kad sud zapljusne desetine, ili još bolje, stotine zahteva za samo jedan isti predmet, isti taj sud će početi da se zamišlja nad budućim odlukama koje donosi. A kada se dobije informacija, onda da ti isti ljudi zaspu informacijom sve dostupne medije o tome ko je podneo inicijativu. Pa da se i inicijator i onaj ko pomisli da to ubuduće bude, zamisli kada sutra poželi da podnese novu inicijativu. Eto, ja sam vas uspeo da alarmiram i da mi odgovorite, jer sam na vrlo konkretan način postavio pitanja na koja niste mogli da ne odgovorite. Slažete li se, Efektivo, da bi i ovako moglo da se posmatra?

U suprotnom, kontradiktorni ste sa sami sobom kada kažete: "... da li treba samo da sedim i čekam ili da probam da napravim nešto..." Ili, kada na jednom mestu kažete "nema svrhe da podnosimo", a na drugom kažete "i da smo znali za inicijativu, podneli bismo tužbu".

Zakonima ćemo se najteže odbraniti, jer ne utičemo, još uvek, na njihovo donošenje. Trenutno, "glas javnosti" nam je najjače oružje, koje jednog dana treba za rezultat da donese i obavezu konsultovanja EFEKTIVE prilikom donošenja propisa iz oblasti kredita. Da li ste ikada razmišljali o ovome kao o jednom od ciljeva?

Na kraju, ukoliko zaista u mom više nego evidentnom interesovanju za vaš rad razaznajete samo moju "sumnju", a ne prepoznajete kroz moj nastup težinu egzistencijalnog i životnog problema koji mi je ovaj kredit doneo, onda ja verujem da ni rezultati ne mogu biti dobri.

Zahvaljujem vam se iskreno ako ste do ovde stigli čitanjem prethodno napisanog.

29

RubenGonzales, naravno da je tvoj komentar u celosti pročitan i u njemu nema nikakvih zamerki. Svesni smo da ne posmatraju svi ove stvari isto i da će uvek negde postojati sumnja, kao i za gomilu drugih stvari u životu.

Nema kontradiktornosti kada je u pitanju iskrenost. Radimo kako najbolje znamo, što ne znači da ne može bolje, i uz resurse koje imamo a koji su skromni.

Napiši pismo namenjeno evropskoj delegaciji i prosledi ga na mejl udruženja. Možeš se aktivnije uključiti u sam rad udruženja, ako želiš da na taj način budeš konstruktivan. Tvoji predlozi su dobri, ali to ne znači da mi na tome već ne radimo ili da nismo razmotrili i bolje opcije. Sada su aktuelne proporuke NBS-a i u narednim danima ćemo se baviti uglavnom time.

Hvala na sugestijama!

30

Probaću da sastavim tekst obraćanja institucijama EU. S obzirom da to do sada nisam radio, trebaće mi vremena da pre svega ispitam formu obraćanja (molba, zahtev, upoznavanje,...), a zatim i stil.

Pozdrav