26

Re: Alpha Banka - ponder/ordev kamatne stope

pozdrav svima,

meni je u januarskoj rati bilo 69% kamata udeo u rati, u februarskoj nekih 62% udela .. dok cekam odgovor na aneks 2, poslao sam mail sa pitanjima predstavniku moje maticne filijale, koji ga je dalje prosledio ..

zanima me nacin tog obracuna, tj kako da to toliko pliva od meseca do meseca .. ako neko moze da postavi link koji ce uputiti na to da li je nacin obracuna konformni ili proporc, posto AB navodno (tako su mi rekli), NIJE menjala metod obracuna u mom slucaju (sve vreme je bio konforman, kao sto stoji u OU i A2, samo su u A1 kao i svima pokusali proporc da uvale)

ovo je po meni vrlo bitno, posto ako oni menjaju metod obracuna svojevoljno, onda sigurno krse zakon i tu nema dvojbe, treba makar zbog toga da ih se tuzi, moze i odvojeno od pondera ..

sto se tice refinansiranja, mozda i nije za ovu temu (ako je prikladno neka se otvori nova), buduci da refinansiranjem na neki nacin priznajemo poraz pred bankom i odlazimo drugde, a dotada smo isplacivali uglavnom kamate vecim delom rata ;( .. i ja sam razmisljao da vidim sta nude drugi, mada to je opcija koja stoji i bez da se AB bahati prema postojecim korisnicima

27

Dobio sam i ja obaveštenje i plan otplate.
U obaveštenju stoji :
marža u % 4.20000
3m euribor u % na dan 30.12.2011. : 1.38700
ORDEV=25
NKS u % : 6.049333  i naravno formula
U obaveštenju ne stoji kao ranije novi iznos mesečnog anuiteta u evrima.
U planu otplate stoji NKS:varijabilna 5.88782%
Konformni metod (velikim slovima)
EKS: 6.86%
Kada u kalkulatoru (http://tinyurl.com/chp3q85) ubacim 209 rata koje su ostale do kraja otplate, iznos glavnice koja je ostala (kao novi kredit) , kamatu od 6.04933 u konformni metod dobijem anuitet koji su i oni dobili.
Šta predstavlja NKS od 5,88782% stvarno mi nije jasno (možda ono iz aneksa marža od 4.055+1.387/0.75)
Šta su računali i koliko u januaru neznam jer na dan 30.01. u tabeli plana stoji nula za anuitet, uplata glavnice i kamate takođe nule.Nadalje od 29.02.2012. pa do 28.02.2013.je novi anuitet.
Tačno na tri godine od početka otplate: druge uplate/troškovi 140 eura.
Zaključak : Sve ono što su pisali u aneksima I i II primenjuju na sve stambene kredite kao da su sada ugovoreni samo  je marža banke iz osnovnog ugovora.  E gospođa Miro.....

28

BRAVO za forum!!!

29

cesarec napisao/la:

Dobio sam i ja danas novi plan otplate i EKS=6,64%.
Od sutra krećem u pregovore za refinansiranje kredita jer ovo više ne vodi ničemu. Žalio sam se, dobio Aneks 2 i ni njega naravno nisam potpisao.

@Igix
Javi mi sa kojim bankama si pregovarao, tj. koja ti nudi bolju ponudu. Ja razmišljam o Intesi, imaju primamljivu ponudu. Hvala.
Pozdrav svima.

Ako Bog da BI.
NKS ~ 5.83
Srednji Kurs NBS
Moze na 30 god
Extra troskovi ~ 600e
6M Euribor
I nema lazi nema prevare.

30

To refinansiranje nije bas tako bajna prica. Zavisi koliko dugo vec otplacujes kredit. Uzmi samo saberi sav udeo kamate u svim ratama koje si platio do sada (dakle verovatno vise od 70% para koje placas mesecno), e pa to si sve onda lepo poklonio Alpha banci, bukvalno si ih castio. Koliko? Npr. ako si vec 2 godine otplacivao po recimo 300e, dakle 7200e ukupno, to znaci da si vec barem 5000e dao Alpha banci na ime kamate. Znaci ako sada to refinansiras ti si tih 5000e bukvalno bacio kroz prozor, jos gore, poklonio ABu. Za refinansiranje se uzima preostali deo glavnice kao nov kredit, a sve kamate koje si isplatio su ti nepovratno propale.

Moj savet je da to sve treba vrlo pazljivo preracunati, ali nesto sumnjam da moze da se isplati zarad 0,2% nizeg NKSa. Gruba matematika sa kreditnim kalkulatorom pokazuje da ako sa 6,05% predjes na 5,83% ces do kraja otplate smanjiti kamate za oko 2000e, ali si vec 5000e na cistom gubitku, ne racunajuci dodatne troskove refinansiranja. A o tome da time priznajes poraz u celom slucaju i nagradjujes Alpha banku koja je za isplacenih malo vise od 2000e kredita vec zaradila 5000e, necu ni da pominjem.

31

@ks
I da si od pocetka kod nove banke, isto tako bi dao tu kamatu, samo bi dao njima, a ne AB.
Ono sto sam ja video danas kod Intese je 6M+4% uz konformni metod (predpostavljam), sa srednjim kursem, sto je sve plus za nas koji imamo ponder.
Minusi su sto mora da se ponovo prolazi kroz proceduru, sto mora da se plati nova hipoteka, novo osiguranje kod NKOSK, itd.
Ne znam sta se desava sa starim osiguranjem kod NKOSK-a, da li je propalo ako refinansiramo kredit? Predpostavljam da jeste.

Verovatno ce svako od nas izvagati sta je bolje, mada ja licno necu probati refinansiranje dok ne probam sve, NBS, pa i tuzba. Ako sve iscrpim, mozda i refinansiram.
Ali nista mi ne bi bilo sladje, nego da ih nateramo da izbace taj ponder.

32

Upravo sam nasao jedan zanimljiv detalj kod NKOSK u pitanja i odgovori:

11.  Ukoliko refinansiram već postojeći i osigurani stambeni kredit kod druge banke, da li ću morati ponovo da platim premiju osiguranja?

Kod refinansiranja već osiguranog kredita nije potrebno ponovo platiti premiju osiguranja, naravno, ukoliko nije došlo do promene parametara kredita, poput rasta LTV racia, valute kredita i sl.

33

@Jovica
Kredit otplacujem godinu dana. I jedino sto me tera od AB jeste ponder. Anekse nisam potpisao ali oni svejedno primenjuju ORDEV (sto znaci, nema zakona za njih). Cak nije problem ni njihov Prodajni (visi) kurs za devize, ali ne zelim da me shishaju  jos 25 godina sa ponderom/ordev/sutra necim drugim sl. Prigovor sam pisao i dobio odgovor kao i svi koji su pisali prigovore (UNIFICIRAN).
Sto se tice NKOSK ne placa se nova premija vec prijava koja kosta 40e, nova procena koja kosta 40e, vinkulirano osiguranje 40e odnosno hipoteka ~29000din, obrada kredita 0e, kursna razlika ~200e i refinansirao si se. Prihvataju svu moju dokumentaciju koja je predata AB.
Slazem se da tuzimo AB ali stvarno. I ono najbitnije, ne bih ovo uradio iz hira vec iz moranja. Svako od nas sigurno mukotrpno radi da zaradi svoju platu, sto ne bih narednih 25 god placao manje 0.35% nego sad.

@ks
Poklonio bih im potpuno novog Yuga, ali svo zlo s njim ako cu narednih 25 god bez nerviranja da posteno otplacujem svoju ratu bez PONDERA/ORDEVA i slicnih prevara.

Ali ipak na kraju svako treba za sebe da razmisli.

34

Kapiram skroz, hoces da barem znas na cemu si i da nema zavlacenja. Ali tu nema garancija ni kod jedne banke. Da li se vi secate da je ne tako davne 2009. godine upravo Intesa imala onu aferu sa bezrazloznim povecavanjem kamata? U periodu kada su zakljucili vecinu kredita EURIBOR je bio preko 4, a onda kada je spao na ispod 2 u Intesi (i jos nekoliko banaka), nesto nisu bili raspolozeni da ispostuju racunicu, pa su odlucili da podignu marze pod izgovorom promene poslovne politike. Naravno, to po novom zakonu ne bi moglo, ali tada je bilo sasvim legalno. Tek kada je pritisak javnosti postao dovoljno velik, kada se u to ukljucio i tadasnji guverner (mislim da je bio Jelasic) oni su odlucili da vrate te marze, mada su i tada tvrdili da je to cisto njihova dobra volja i da nisu prekrsili zakon. Pa ti vidi kome ces da verujes...

Doduse, Intesa vec ima svoj klub obozavalaca, pa mozda tu bude zabavnije: http://www.facebook.com/groups/114906009008/

Poslednje izmene ks (14.02.2012 16:38:12)

35

@Igix
Pa zar sad postoji kursna razlika, kada je sve po srednjem kursu? Ili to mislis na iznos koji mozda moramo da damo AB pri otplati?

Takodje, sta je sa prevremenom otplatom i AB, cini mi se i da tu moramo da damo neke pare?

36

ks!Primecujem da kao i na onom drugom forumu,pokusavas da branis AB,cim se spomene refinansiranje ti odmah razloge protiv.Jeste da im poklanjamo 1-2 hiljade evra,ali ako svi refinansiramo i odemo,oni ce biti na vecem gubitku nego da ukinu ordev,a mi se spasavamo propasti u slucaju da euribor ode na 5 ili ordev podignu na 90.             KS nemoj da pokusavas vise da ih branis, nekima su zagorcali zivot.

37

Meni bi bilo krivo da se Alpha banka tako jeftino izvuce. Ako svi refinansiramo i odemo mislim da bi to bilo najvece slavlje za njih, jer bi to znacilo da su vec uzeli najveci deo para na kamatama a prakticno nista nisu isplatili. I zato sto onda niko ne bi ostao da ih ganja po sudovima, obelodani javnosti sta su uradili. Dakle, moj licni stav je da se ovde valja boriti do kraja, time nimalo ne branim AB, naprotiv, hocu da ONI PLATE ZA SVOJE MARIFETLUKE, a ne ja.

38

Bio sam kod jednog advokata kome  su mu banke specijalnost.Radio je kao advokat jedne poznate banke do skoro.Rekao je da Alpha banka ugovorom,aneksom1,aneksom 2,krsi mnoge zakone,ali da jos ne zna da li se isplati tuzba protiv njih.Ja sm resio da ih tuzim samo cekam njegov predlog kako i na koji nacin.

39

@ Bane77
Pa postani clan Efektive, ako vec nisi, da znamo i mi. smile

40

Mislim da svo ovo dopisivanje sa Alfa bankom i NBS ne vodi nicemu. TAkođe ni samostalne tužbe protiv AB neće uroditi plodom. U ovakvim slučajevima jedino mogu pomoći mediji i elektronski i štampani.

Ako bi se svakodnevno u negativnom smislu AB eksponirala u medijima, i ne samo ona već i NBS kao i centar za zaštitu korisnika, imalo bi više efekta od anonimnog dopisivanja sa njima.

Ja lično nemam mogućnosti da ovu temu proguram u medije, ali ako neko od vas to može treba da iskoristi tu mogućnost. Jedno udruženje, kao Efektiva, sigurno može da nađe načina da ovu stvar oko prevare Alfa banke progura u širu javnost.

Takođe smatram da ideja o javnom protestu nije loša, samo o tome treba dobro informisati zainteresovane, a ima nas dosta.

41

umesto negativne, AB sebi naravno udara pozitivnu promociju .. juce npr u emisiji 'novac' ili tako nesto na STB, pola emisije zvrje o tome kako su se ukljucili u program protiv raka itd, kako od svake transakcije nekom njihovom mastercard karticom izdvajaju odredjeni deo za taj program itd itd sve u stilu - divno, humano, ljudski ..

niko nikako da utvrdi sta tacno krse od zakona i cime .. na sajtu stoji da je NBS odgovorila da 'nije ona ta koja tumaci zakone;, tako da pretpostavljam da treba u prigovoru njima taksativno navesti tipa ... Banka je time i time povredila taj i taj zakon taj i taj clan ..

npr, AB je nudjenjem izmena obracuna kamatne stope u proporc u okviru A1 prekrsila -taj-i-taj zakon

na taj nacin, njima ostaje da urade valjda to sto bi trebalo, a ne da sve vreme drze zatvorene oci.

42

tule78.  U potpunosti se slazem sa tobom!Sta je sa Efektivom,jedan clanak u novinama i ucutali se!?Napred efektiva pa da se svi uclanimo pobedimo zajedno!!!

43

Što se tiče medijske promocije problema sa Alpha bankom, Efektiva je nekoliko puta obaveštavala vodeće dnevne listove, kao i onda kada je pisano o tome u Blicu. Morate biti svesni toga da su tim istim medijima banke najbolji zakupci reklamnog prostora i da svaki put kada treba da se piše o nekoj banci, prvo pogledaju reklamni budžet iste. Od onog trenutka kada smo se uključili u rešavanje problema mi obaveštavamo medije o svemu što je novo i verujte da su dobili bar sve ono što i na sajtu piše. A videli ste prođu svega. Objavi se kao "jedna grčka banka"... Ipak, bolje je i tako nego nikako.

Imamo u sredu gostovanje na TV Kopernikus, pa ćemo probati da kažemo nešto o tome. I mi se slažemo sa ocenom da je očigledno da od prepiske sa bankom, a izgleda i sa NBS neće biti mnogo koristi, jer nemaju nameru da poštuju Zakon koji su sami doneli. Ali ostaju nam dobre opcije o kojima treba pričati otvoreno, a to su: mogućnost refinansiranja, protest ispred centrale banke i tužbe...

44

Sve ovo od strane EFEKTIVE što je navedeno da ste pokušali ili uradili je za pohvalu,ali nedovoljno.Šta je sa RTSom?Pa mi njih plaćamo.Vi kao udruženje javnim pismom se obratite RTSu i zatražite gostvanje u emisiji npr. DA MOŽDA NE s nekim iz NBS i AB pa suočite stavove.Ako neće,onda to iznesete u javnost pa da ih mi zatrpamo kritikama preko njihovog sajta. Verujem da bi i gospođa Oljo Bećković prihvatila zahtev jer vidim da nema nekih ozbiljnih tema npr.prošla emisija. Ima mnogo novinara gladnih tema, a RTS bi morao da ima razumevanja za nas opljačkane gradjane, idu izbori, može se direktoru zaljuljati fotelja.HA,HA.... Tužiti AB svakako, a pre toga ih treba dobro oblatiti onako kako zaslužuju. Za protest sam svim srcem mada mi deluje da je veliki broj oštećenih slabo obavešten za protest.Mislim da bi ih trebalo i na neki drugi način obavestiti jer nisu svi na ovom forumu. Možda se varam, daj bože da je tako. Veliki POZDRAV.

45

EFEKTIVA napisao/la:

Imamo u sredu gostovanje na TV Kopernikus, pa ćemo probati da kažemo nešto o tome.

Da li moze neki info koja emisija i kada tacno?

46

ks napisao/la:
EFEKTIVA napisao/la:

Imamo u sredu gostovanje na TV Kopernikus, pa ćemo probati da kažemo nešto o tome.

Da li moze neki info koja emisija i kada tacno?

Emisija je danas na programu KCN 1 u 16:30h. Tema je novi Zakon...

U narednih par dana treba da snimimo emisiju za jednu TV sa nacionalnom frekvencijom, upravo o ponderu AB. Potrebni su dobrovoljci za učestvovanje, 4-5 kom, koji bi ukratko izneli svoj problem sa bankom. U emisiji će učestvovati i predstavnik Efektive, a biće ponuđeno i AB i NBS da kažu šta imaju o celom slučaju.

Dobrovoljci, javljajte se u Efektivu

47

Haha, "jedna TV sa nacionalnom frekvencijom"... to zvuci kao "jedna grcka banka" wink)

U svakom slucaju, odlicna inicijativa, svaka cast!

48

ks napisao/la:

Haha, "jedna TV sa nacionalnom frekvencijom"... to zvuci kao "jedna grcka banka" wink)

U svakom slucaju, odlicna inicijativa, svaka cast!

Pa lepo piše u pravilima Foruma da je zabranjeno reklamirati... smile

Pogledaj na FB grupi zašto tako piše

49

Evo ga snimak, iz dva dela:

Deo 1. - Banke i uterivači dugova, cene bankarskih usluga

Deo 2. - Alpha banka stambeni krediti i ponder

50

http://dsstojan.wordpress.com/category/ … ed/page/6/
(30. jun 2006. | 12:37 -> 16:41 | Izvor: Beta - NBS zapretila bankama

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php … _id=216593

UPOREDIMO OVU REAKCIJU NBS, NE TAKO DAVNE 2006, NA SLICNO PONASANJE BANAKA! MOZDA TREBA DA IH PODSETIMO DA SU ITEKAKO OVLASCENI DA PODNOSE KRIVICNE PRIJAVE. TADA JE TO DALO REZULTATE - I BEZ POSEBNOG ZAKONA...