1

Tema: Alpha bank-primena prodajnog kursa na stare stambene kredite

Alpha bank primenjuje svoj prodajni kurs eura na stare stambene kredite iako ni u trenutku potpisivanja ugovora to nije bilo po zakonu. Počeli smo priču o tome kroz temu o ponderu, ali se stalo. Smatram da je bolje otvoriti ovo kao novu temu. Obzirom da ne postoji definisan način kako se prodajni kurs računa, od strane trećeg lica,  naša ga banka obračunava i primenjuje po svojoj volji od 1,7- 2,2 din kako koji mesec. Ponder smo uspešno rešili - samo oni koji su se žalili- pa se nadam da ćemo i primenu prodajnog kurasa uspešno, zajedno rešiti.

2

Re: Alpha bank-primena prodajnog kursa na stare stambene kredite

Dali smo odustali od prigovora i prihvatili prodajni kurs.

3

sogoris napisao/la:

Dali smo odustali od prigovora i prihvatili prodajni kurs.

Izgleda da jesmo pošto je sve stalo. A oni nas i dalje deru. Ćuti stoko dok te jašu!

4

Da li je neko poslao prigovor u vezi prodajnog kursa?

5

Prigovore zbog primene prodajnog kursa smo slali i oni nisu urodili plodom, niti će ikad. Ko hoće da vrati svoj novac nazad mora da tuži banku i dobiće besplatnog advokata od Udruženja, upravo zato jer je advokat ubeđen da takve sporove sigurno dobija na Sudu. Koga zanima, neka se javi. Za spor ovakve vrednosti ukupni troškovi će biti do 5.000 dinara, s tim što se i to vraća tužiocu, nakon dobijenog spora, a novac za koji je tužio, dobija uvećan za zateznu kamatu.

6

Hvala na odgovoru.

Da li u slučaju da se tuži, i dobije presuda, dolazi do korekcije kursa na srednji?

7

Tužbom se traži korekcija na kurs po kom je kredit isplaćen, jer samo tako se obezbeđuje jednakost uzajmnih davanja ugovornih strana. Dakle, npr. ako je kredit isplaćen po kupovnom, otplata mora ići po kupovnom...

8

Da li to znači da ako u ugovoru stoji ovako:

Član ugovora
Predmet ugovora
2.1. Predmet ovog ugovora je kredit koji Banka odobrava Korisniku kredita u iznosu od XXXXX EUR u dinarskoj vrednosti po kupovnom kursu Banke za devize na dan puštanja kredita u korišćenje. Ugovorne strane saglasno ugovaraju primenu valutne klauzule. 

Po prethodnom komentaru Moderatora , trebalo bi kredit da  vraćamo  po kupovnom a ne prodajnom kursu...

9

kokibobi napisao/la:

Da li to znači da ako u ugovoru stoji ovako:

Član ugovora
Predmet ugovora
2.1. Predmet ovog ugovora je kredit koji Banka odobrava Korisniku kredita u iznosu od XXXXX EUR u dinarskoj vrednosti po kupovnom kursu Banke za devize na dan puštanja kredita u korišćenje. Ugovorne strane saglasno ugovaraju primenu valutne klauzule. 

Po prethodnom komentaru Moderatora , trebalo bi kredit da  vraćamo  po kupovnom a ne prodajnom kursu...

Član 15. Zakona o obligacionim odnosima (ZOO) propisuje jednakost uzajamnih davanja ugovornih strana. Ovde se to načelo krši jer je banka pustila novac po nižem kursu, tj dala je manje, a naplatu vrši po prodajnom kursu, tj uzima više. Konkretno, ako je kredit isplaćen po kupovnom, njegova naplata mora biti po kupovnom, ako je isplaćen po prodajnom, naplata ide po prodajnom. Tako bar ZOO kaže, ali banke nalaze rupu u svemu, a niko ih nije kontrolisao.

Član 11. ZOO-a propisuej ravnopravnost ugovornih strana, što ovde očito nije slučaj.

Drugo, primena prodajnog kursa banke spada u neodredivost ugovorne obaveze, što je suprotno članu 46. ZOO-a, koji kaže da obaveza mora biti određena, tj ODREDIVA. Primena prodajnog kursa daje pravo banci da ga sama odredi po svojoj volji, a dobro znate kako Alpha banka formira svoj prodajni kurs, koji je po nekoliko dinara veći od zvaničnog kursa NBS.

Prodajni kurs u bankama odavno nema veze sa menjačkim poslovima, na koji banke odavno i ne računaju, od kada su se pojavile menjačnice koje daju bolje kurseve, tako da prodajni kurs banke, bankama služi samo za bogaćenje prilikom naplate kredita.

U ovoj presudi se upravo o tome i govori http://efektiva.rs/aktuelnosti-krediti/ … jnom-kursu

Organizujte se i javite u udruženje da pokrenemo masovno ove tužbe. Advokata ne plaćate a sudske takse su minimalne.

Dakle, ako neko tuži za 200evra štete npr, mora na to da uloži još recimo do 200 evra (sudska taksa i sudski veštak), ali mu se na kraju vraća svih 400 plus zatezna kamata, koja je od ove godine skoro 9 puta veća nego ranije. Na sve to, banka mora da isplati i troškove advokata od recimo 400-500 evra. Šteta za banku je jasna (ukupno oko 1.000 evra), pa je pretpostavka da bi brzo moglo doći do nagodbi kako bi se izbegli ovi troškovi.

Već su počeli da se javljaju zainteresovani...

Poslednje izmene EFEKTIVA (13.04.2013 10:28:01)

10

Dejane, da li može u istoj tužbi koju pokrećemo za kamatu, nadam se uskoro, da se ubaci i ova problematika za prodajni kurs?

11

Hvala na svemu sto cinite za nas, i ja sam za, imam isti problem kod AB.
cekamo dalja uputstva tj. potrebnu dokumentaciju.
Da li je dolazak u Bg obavezan?

12

U tužbe ćemo ubacivati i uvođenje pondera, za period pre Zakona o zaštiti korisnika, kao i primenu prodajnog kursa. Ovo prvo je po istom principu kao i sve ove presude koje smo dobijali zbog povećavanja kamate u CHF kreditima, samo što Alpha banka to nije radila tek tako, već uz onu čuvenu formulu. Dakle, ni to nije dozvoljeno podjednako kao ni "poslovna politika".

Dolazak u Beograd i na suđenja nije obavezan, sve se može poslati poštom.

Poslednje izmene EFEKTIVA (13.04.2013 14:49:51)

13

Nemate pojma koliko ste mi ulepsali dan nakon ovog sa prodajnim kursom alfa prevarantske banke! :-)
Znam da je npr. rajfajzen banka isplacivala kredite po prodajnom kursu i rate se otpalcuju po prodajnom sto je donekle fer, citao sam i da su neke banke isplacivale po srednjem i da se rate vracaju po prodajnom ili u najboljem slucaju srednjem kursu, ali mi smo naravno kod dragih nam prevaranata imali najgoru situaciju: kredit isplacen po najnizem kursu a rate se vracaju po prodajnom...
Hvala i bravo za Efektivu.

14

I meni ste ulepsali dan smile. Cekam dalje instrukcije...

15

Evo linka sa večerašnjeg Dnevnika RTS-a o prodajnom kursu i presudi

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story … B0%21.html

16

Bravo za Efektivu!
Ja sam za kolektivnu tužbu, predlažem da se jave Efektivi svi koji su zainteresovani, Dejan neka javlja koliko nas se prijavilo.
Čekamo dalje instrukcije od Efektive.

17

Još jedna stvar, meni su na dan puštanja kredita (AB u pitanju naravno) tražili da uplatim kursnu razliku koja je bila 22.000 dinara! da li možemo nešto učiniti sada i po tom pitanju ili ne? Iz ovog ugla mislim da to nije fer ili možda grešim?
hvala smile

18

Samo da se javim, čestitam EFEKTIVI i svima koji su verovali da možemo protiv banaka. I dalje na njihovim šalterima (Alpha bank) stoji način obračuna fantomskog PONDERA za one koji se nisu žalili. O prodajnom kursu nisu hteli ni da pričaju. To znači da su stvarno đubre, a da nas doživljavaju kao poslednje kretene. E ne ide!!!!!!!! Možda smo morali da uzmemo kredit, ali nismo kreteni. Još jednom Č E S T I T A M svima koji su verovali da mogu ispraviti nepravdu i onima koji su nam u tome pružili podršku. Čestitam i onima koji su izmislili ovaj vid komunikacije i omogućili da tako proverimo svoje sumnje i da se zajedno borimo u istom timu, iako se možda nikada nećemo ni čuti ni videti.

19

I ja sam za kolektivnu tuzbu. Samo neka Dejan javi. I slazem se da nam vrate razliku izmedju kupovnog kursa i prodajnog na dan odobrenja kredita.

20

Hoću da tužim alfa banku zbog pondera do decembra 2011 i obračuna rata po njihovom ludačkom prodajnom kursu. Javite šta da vam pošaljem od dokumentacije. Napred naši!

21

I ja sam uz vas za kolektivnu tuzbu..

22

Pozdrav svim sapatnicima, korisnicima Alpha Bank stambenih kredita.
I ja sam za kolektivnu tuzbu.
Inace meni su na dan pustanja kredita naplatili 75000 din kao kursu razliku! Kazu nismo imali srece, bio los kurs!
Ma obicni lopovi!

23

Dve stvari:

Prvo, mislim da ovu temu nije trebalo odvajati od osnovne teme o alfa banci ponder ordev itd da se ne bi rasplinjavali, ali sta da se radi.

Drugo, smatram da treba da se borimo da rate vracamo po srednjem kursu plus da nam vrate razliku koju smo svi morali da uplatimo prodavcu na dan isplate kredita.
Jer ako bude da se vraca po istom kursu po kojem je odobren to ce po meni biti samo prividno bolje po nas, jer ce se alfa prevaranti potruditi da taj njihov kurs izjednace sa srednjim tako da bi nam bilo svejedno, a razliku koju smo uplatili ne bi videli. Pride taj kurs ce opet biti neodrediv jer ga opet oni odredjuju kako zele pa bi sami sebi uskocili u usta. Jedino je srednji kurs nesto nasta obe zainteresovane strane, mi i banka ne mozemo da uticemo.

24

Slažem se sa Gigsom da nije trebalo razdvajati teme baš zato što alfa tema ima preko 100.000 pregleda, trebalo je samo nastaviti.

Da li se slažemo da administrator obriše ovu temu i prebaci nas na staru a nju možda samo malo preimenuje kako bi se odmah videlo da sad napadamo na prodajni kurs?

25

Pozdrav i podrška svim članovima i oštećenim licima!
Zahvaljujući vama sam se oslobodila ORDEVA-a sa rate stambenog kredita koji sam uzela u Alpha banci.Rado ću učestvovati u kolektivnoj tužbi jer su nas debelo pokrali,samo vas molim da me uputite na koji način da se prjavim za kolektvnu tužbu,šta treba od dokumentacije ...?