26

Re: Alpha bank-primena prodajnog kursa na stare stambene kredite

Naš predlog je sledeći:

Još uvek razmatramo opciju pokretanja kolektivne tužbe od strane Efektive kao organizacije potrošača, a ako bismo je i pokrenuli, to podrazumeva sudski postupak u trajanju od bar dve godine (sa žalbom), gde mi ne sumnjamo u uspeh. Opet, nakon dobijenog kolektivnog spora, svako od vas bi morao ponovo da tuži za sopstveni ugovor (pošto se oni razlikuju, makar po iznosu štete).

Druga, po nama bolja i brža opcija je da svako ko želi da tuži pokrene pojedinačni postupak utuženja, za povraćaj novca od primene pondera do decembra 2011. i primenu prodajnog kursa u otplati kredita, za ceo period. Takav postupak bi bio znatno brži na Sudu i pre bi doveo do nadoknade štete, uz besplatno zastupanje našeg advokata i minimalne troškove od nekoliko hiljada dinara (sudska taksa), koji se na kraju refundiraju tužiocu.

Tužbe tog tipa su identične ovim tužbama koje podnosimo u CHF kreditima, a tamo već imamo 10-ak dobijenih presuda. I u onom postupku, sa troje tužioca protiv Alpha banke, koji je pokrenut pre godinu dana, na sledećem ročištu će biti pročitan nalaz veštaka, što jasno ukazuje da sudija smatra da osnov postoji, pa je veštak angažovan da samo utvrdi iznos štete. Dakle, da je sudija mislio da osnova nema, veštak ne bi bio angažovan.

Budite samo malo hrabriji, ostalo će samo po sebi doći. U Alpha banci raćunaju sa tim da ih neće tužiti veliki broj korisnika, pa zato i ne žele da samovoljno vrate novac i otplatni kurs, ali ako tužbe dostignu neku kritičnu masu, banka će biti primorana da izvrši korekciju.

Primer: ako neko tuži za 300 eur štete, na taj iznos pravi banci dodatnu štetu troškova advokata tužioca od bar 500 eur, veštaka od 100-150eur, angažovanje odbrane itd. Jasno je da bi uz nekoliko desetina tužbi banka morala da prihvati zahteve.

Pozdrav!

Poslednje izmene EFEKTIVA (16.04.2013 09:05:04)

27

Evo i konkretnog primera:

Za kredit od 83.000 evra, šteta po osnovu uvođenja pondera i primene prodajnog kursa je 63.000 dinara, bez zatezne kamate, do ovog trenutka. Sudska taksa na ovaj iznos tužbe je 4.800 dinara. Tužbom se traži povraćaj ovog novca kao i ukidanje prodajnog kursa, tj prebacivanje otplate na srednji, što bi donekle umanjilo anuitete.

Na osnovu ovoga možete okvirno odrediti i neku vašu štetu.

Poslednje izmene EFEKTIVA (16.04.2013 10:26:54)

28

Hvala na odgovoru i još me zanima da li postoji forma tužbe (kao što ste mi na e mail poslali formu prigovora za ponder koju sam ja poslala banci) i naravno uz vašu pomoć uspela da vratim stari obračun rate.Molila bih vas ako postoji tako neka forme tužbe da mi je pošaljete na e mail jer bih ja odmah pokrenula tužbu protiv Alpha banke!

U SVAKOM SLUČAJU MNOGO VAM HVALA NA PODRŠCI,SAVETIMA I POMOĆI JER JE MNOGO DOBRO KADA ZNAŠ DA NISI SAM,VEĆ DA JE TU NEKO KO TE BODRI I JAČA!!!!!!!!!1

29

Znaci cekamo ishod "troje tuzilaca Alpha banke", a onda da vidimo sta dalje?

30

mvioleta napisao/la:

Nemam nameru da čekam ishod te tužbe jer će to trajati još bar godinu, godinu i po dana. Koliko sam razumeo, već ima desetak presuda protiv banaka zbog dizanja marže pa ne vidim razlog za čekanje. Ja se prijavljujem za tužbu naročito što ni troškovi nisu veliki, naprotiv

31

Tokom jučerašnjeg dana, troje se prijavilo i upućeno je na advokata za tužbu protiv Alfa banke...

Evo šta kažu i neki profesori bankarstva: http://efektiva.rs/aktuelnosti-krediti/ … liona-evra

Poslednje izmene EFEKTIVA (17.04.2013 09:13:26)

32

Baja napisao/la:
mvioleta napisao/la:

Nemam nameru da čekam ishod te tužbe jer će to trajati još bar godinu, godinu i po dana. Koliko sam razumeo, već ima desetak presuda protiv banaka zbog dizanja marže pa ne vidim razlog za čekanje. Ja se prijavljujem za tužbu naročito što ni troškovi nisu veliki, naprotiv

I ja sam za, da se resava odmah, ako su vec troje iz Ab tuzili zasto se ne bismo i mi pridruzili da bude masovno, sta je potrebno od dokumentacije pa da krenemo?
a s druge strane postujem sve predloge iz Efektive, ako trebamo da sacekamo, sacekacu kako bi pronasli najbolje resenje, ja se ne razumem u ove stvari i imam potpuno poverenje u Dejana! kao sto neko rece mozda nije pametno da brzamo stvari da ne bi kasnije sami sebi skocili u vrat.
pozdrav i cekam na vas predlog smile

33

Mislila sam da sacekamo nalaz vestaka, a ne ishod tuzbe!

34

Nema potrebe za čekanjem, jer je upravo sad pravi trenutak. Tužbe ne mogu da budu masovne u smislu broja tužioca u jednom postupku (najbolje do tri tužioca), ali zato može da se podnese masovan broj tužbi (na pr. 500 tužbi po 3 korisnika).
Sve što treba je da se članovi jave u Udruženje i dostave dokumentaciju (ugovor, izvod sa računa i sl.) i da daju punomoćje advokatu Udruženja. Ja sam to već uradio (jedan sam od onih troje). Pozdrav svima

35

AlfaMag napisao/la:

Nema potrebe za čekanjem, jer je upravo sad pravi trenutak. Tužbe ne mogu da budu masovne u smislu broja tužioca u jednom postupku (najbolje do tri tužioca), ali zato može da se podnese masovan broj tužbi (na pr. 500 tužbi po 3 korisnika).
Sve što treba je da se članovi jave u Udruženje i dostave dokumentaciju (ugovor, izvod sa računa i sl.) i da daju punomoćje advokatu Udruženja. Ja sam to već uradio (jedan sam od onih troje). Pozdrav svima

ok, a sta je potrebno od dokumentacije? da li negde postoji spisak?

36

Članovi treba da se jave u udruženje i dobiće informaciju o potrebnoj dokumentaciji.

37

AlfaMag napisao/la:

Članovi treba da se jave u udruženje i dobiće informaciju o potrebnoj dokumentaciji.

ok, hvala! pozz

38

Meni su ponder ukinuli na osnovu prigovora. Da li bi kod PRIMENE PRODAJNOG KURSA mogao da prođe dobro sročen PRIGOVOR?

39

Morate shvatiti jednu stvar, a to je da slanje prigovora nece pomoci kada su u pitanju sistemske nepravilnosti koje banke koriste za sticanje bez osnova, upravo zato sto bi jedan pozitivnoresen prigovor doveo do toga da onda svi korisnici masovno navale na prigovore, a banka bi onda bila u obavezi da svima udovolji.

Ovako, u banci racunaju da vecina vas nece tuziti pa ce oni opet biti u plusu.

Dakle, ko hoce nazad svoj novac, neka presavije tabak i neka tuzi, ODMAH, bez pisanja prigovora i gubljenja vremena. Velika prednost vas, korisnika kredita Alpha banke je ta sto su troskovi (sudske takse), minimalni u vasim slucajevima, a proces podjednako siguran kao kod CHF kredita.

40

Meni su poslednju ratu, nalpaćenu 26.04., povećali za nekih 11 evra bez bilo kakvog obaveštenja. Koliko vidim 3M je ostao skoro nepromenjen u odnosu na poslednjih par meseci pa me je ovo iznenadilo. Da li je još neko imao ovakav slušaj?

41

Nekoliko članova nam je javilo da im je Alpha banka uputila nove Anekse na potpisivanje u kojima im nudi promenu metode obračuna kamate sa konformne na proporcionalnu, uz delimično smanjenje visine marže.

Ima li ovde takvih slučajeva?

42

meni nije nudjen prelazak na proporcionalni metod, ali mom drugu koji je i clan Efektive jeste

ja sam imao drugi problem
meni je receno da ne mogu da dobijem aktuelni kompletni plan otplate kredita (od pocetka otplate) jer to ne moze sistem da im izbaci??? tj. da mogu da dobijem samo onaj delimicni koji inace stize na kucnu adresu sa promenom NKS/EKS

Da li je neko imao ovaj problem?

pozdrav

43

razlog zašto "to ne moze sistem da im izbaci" leži u tome što su iznos anuiteta frizirali (čitaj uvećali). U delimičnom planu otplate se ne gađaju 3 podatka - iznos duga, kamatna stopa i anuitet. Kada bi dobio kompletan plan otplate u sumi po glavnici na kraju plana bi se pojavio iznos veći od stvarnog iznosa glavnice. Ovako imaš 12 redova sa anuitetima a u 13. redu sumu za svih 200-300 meseci koliko ti je preostalo za vraćanje pa ne možeš da proveriš tačnost.

44

Meni nisu nudili prelazak na proporcionalni metod jos uvek sto ne znaci i da nece?! Ali u jednom delimicnom planu pise konforna metoda, a u novom delimicnom planu pise proporcionalna, trazila sam da mi posalju iz BG-a, nisu evo vec mesec dana, zvala sam Call centar, pisala mail da mi posalju plan otplate sve sto su mi odgovorili je bilo dobicete odgovor u roku od 30 dana. i sada ne znam po kojoj metodi mi racunaju, i sta da radimo da li da menjamo taj metod ili ne? ja necu d potpisujem nista i ako mi nude sve dok iz Efektive ne kazu sta da radimo.
pozdrav svim sapatnicima smile

45

Samo da vas obavestim da sam prošle nedelje predao dokumentaciju Efektivi za podnošenje tužbe zbog pondera i prodajnog kursa i da je ove nedelje tužba predata sudu. Kako sam čuo još destak ljudi je do sada uradilo isto pa ako nekog ima ovde na forumu molim da to potvrdi.
Čekam prvo ročište pa javljam kako ide.

46

Baja napisao/la:

Samo da vas obavestim da sam prošle nedelje predao dokumentaciju Efektivi za podnošenje tužbe zbog pondera i prodajnog kursa i da je ove nedelje tužba predata sudu. Kako sam čuo još destak ljudi je do sada uradilo isto pa ako nekog ima ovde na forumu molim da to potvrdi.
Čekam prvo ročište pa javljam kako ide.

Pozdrav, i ja sam prosle nedelje predala dokumentaciju Efektivi :) i ja cekam sledeci korak.
Pozdrav i veliko hvala Dejanu i Efektivi :)

47

@Baja
i ja sam predao dokumentaciju za tuzbu
pozdrav

48

@rajangigs
Ranije si pisao da si imao problem sa dobijanjem kompletnog plana otplate. Kako si to resio, posto i mene nesto "razvlace" oko toga?

49

pa dobio sam na kraju
ali ne mogu da garantujem da je svaka cifra tacna i da nisu nesto nabudzili da bi se slozilo

50

Mozete li mi poci? Juce su me iz Alfa banke zvali da potpisem promenu obracuna kamate sa komforne na proporcionalnu ili obrnuto,nisam siguran. Da li imaju pravo na tako nesto i da li da potpisujem? Inace sto se tice kolektivne tuzbe u vezi pondera i ja bi se prikljucio kolektivnoj tuzbi za 2011 godinu. Pozdrav!!!