26

Re: Da li su preporuke NBS-a spas za CHF dužnike?

Zorane,posto i ja imam kredit kod rajfajzena, zanima me da li ste kontaktirali banku. Ja nisam stigao ali cu to da ucinim ovih dana. Mene konkretno zanima, cini mi se, da je to druga preporuka nbs, da banke treba da smanje glavnicu za onu kolicinu novca koje su uzele a da je to preko dogovorene kamate. Bas me zanima odgovor rajfajzena...pozdrav

27

EFG je prihvatila BAN2. Procedura je ralativno jednostavna, popuni se zahtev za 'smanjenje kamatne stope' i ceka se odgovor od centrale. Mene interesuje da li je neko dobio odgovor i da li cifra za koju ce se smanjiti glavnica ukljucuje zateznu kamatu ili ne
Hvala

28

markos napisao/la:

EFG je prihvatila BAN2. Procedura je ralativno jednostavna, popuni se zahtev za 'smanjenje kamatne stope' i ceka se odgovor od centrale. Mene interesuje da li je neko dobio odgovor i da li cifra za koju ce se smanjiti glavnica ukljucuje zateznu kamatu ili ne
Hvala

Dobili smo informaciju da je EFG banka prihvatila BAN 2 i da umanjuje kamatu za budući period kako bi kompenzovala razliku koju je naplatila povećavanjem kamate. Ono što ne znamo je da li ta kompenzacija uključuje i zateznu kamatu, vraćanje glavnice kredita na prvobitni nivo itd.

Dakle, ne potpisujte Anekse dok ne proverite da li dobijate nazad pun iznos. Ako potpišete tako nešto odričete se dalje mogućnosti da sudskim putem povratite svoj novac. Naši članovi koji su tužili će dobiti sav novac uz zateznu kamatu i umanjenje glavnice. KBC banka je to već uradila, tako da nema potrebe da prihvatate bilo šta manje od toga.

Za sve konsultacije i pomoć obratite se Efektivi.

29

Komercijalna banka ne prihvata drugu preporuku, za sada.

Sluzbenica u ekspozituri nije znala nista da mi kaze u vezi druge preporuke, pa sam se pre par dana obratila mejlom centrali banke. Od njih sam dobila odgovor, citiram:
``Za sada nemamo informaciju o Odluci o uvođenju olakšica u otplati stambenih kredita indeksiranih u valuti CHF u vezi preporuke Narodne banke BAN 02``.

Nije mi jasno sta se desava, bar dve osobe su na grupi na  fejsu jos u avgustu napisale da Komercijalna prihvata BAN 02 a ja sada dobih ovakav odgovor.

Poslednje izmene ljubicasto (06.09.2013 12:08:32)

30

ljubicasto napisao/la:

Komercijalna banka ne prihvata drugu preporuku, za sada.

Sluzbenica u ekspozituri nije znala nista da mi kaze u vezi druge preporuke, pa sam se pre par dana obratila mejlom centrali banke. Od njih sam dobila odgovor, citiram:
``Za sada nemamo informaciju o Odluci o uvođenju olakšica u otplati stambenih kredita indeksiranih u valuti CHF u vezi preporuke Narodne banke BAN 02``.

Nije mi jasno sta se desava, bar dve osobe su na grupi na  fejsu jos u avgustu napisale da Komercijalna prihvata BAN 02 a ja sada dobih ovakav odgovor.

To i dalje ne znaci da nisu prihvatili - moje iskustvo iz EFG banke je da sam dobio na kucnu adresu obavestenje da su prihvatili BAN a sutradan u ekspozituri nisu imali pojma

31

Danas sam bio u Hypo banci da pitam sta se desava sa Ban02 i kazu da jos nista nije odluceno i ne zna se kada ce. Pricali su da cemo do kraja avgusta dobiti obavestenja, ali izgleda nista od toga do daljnjeg.

32

Takodje sam ''korisnik'' usluga EFG banke, 2006 podigao stambeni kredit, i nista novo ne bih mogao da dodam , sve je vec poznato, hteo sam samo da i ja potvrdim da sam sredinom avgusta bio u ekspozituri gde sam podneo prvo zahtev, kako bi stao u red za  odgovor od centrale, potvrdili su da su  prihvatili BAN2, koji ce biti primenjen upravo na nacin kako je i Dejan objasnio.

33

Samo jedno kratko pitanje.

Jel vazi sve ovo o cemu se prica i za lizing ugovore za automobile u svajcarcima?

34

Konacno,  danas sam dobio  ponudu od EFG banke za potpisivanje aneksa po pitanju stambenog kredita u  CHF iz 2006god, nominalna kamatna stopa je bila 4,35  a ponuda po primeni BAN2 je 3,39%, sobzirom da sam u grace periodu do maja naredne godine , dobro cu razmisliti i potraziti savet od EFEKTIVE, sve sam blizi tuzbi ,pozdrav svima.

35

jovansa napisao/la:

Konacno,  danas sam dobio  ponudu od EFG banke za potpisivanje aneksa po pitanju stambenog kredita u  CHF iz 2006god, nominalna kamatna stopa je bila 4,35  a ponuda po primeni BAN2 je 3,39%, sobzirom da sam u grace periodu do maja naredne godine , dobro cu razmisliti i potraziti savet od EFEKTIVE, sve sam blizi tuzbi ,pozdrav svima.

Kolika ti je bila marza u trenutku potpisivanja a koliko su ti sada ponudili.

Meni je marza bila 2% a sada nude 1,52% na godisnjem nivou. Naravno da nacin na koji su dosli do 1,52% nije obrazlozen pa sam im postavio pitanje zasto nije recimo 1,38% ili 0,52% i cekam odgovor

36

Već smo savetovali da se te ponude ne prihvataju bez detaljne provere. Ono što je jasno je da se klijent potpisivanjem takvog Aneksa odriče prava da sudskim putem namiri kompletno potraživanje. Ono podrazumeva sledeće korake:

1. Vraćanje glavnice kredita na ugovoreni nivo, tj nivo koji bi bio da povećavanja kamate nije bilo.
2. Vraćanje novca preplaćenog kroz povećavanje kamate
3. Obračun zatezne kamate na iznos preplaćenog novca (to je još oko 50% na stavku pod brojem 2)

Podsećamo da je KBC banka naše članove koji su je tužili vansudski obeštetila tako što im je nadoknadila kompletnu štetu, dok je, po našim informacijama, onima koji nisu tužili vraćena samo stavka pod brojem 2. Dakle uspeh je tu bio polovičan.

Još jednom, ne potpisujte ništa bez provere, jer posle toga može biti kasno.

37

Markos,u trenutku potpisivanja osnovnog ugovora nema nigde iznosa marze, dok u samom aneksu ugovora za grace period pise 5%, dok u ponudi aneksa za BAN2 ponovo nema nikakvog podatka o marzi !?  evo clana iz aneksa :

"Ugovorne strane su saglasne da se ovim Aneksom menjaju odredbe osnovnog Ugovora u pogledu visine nominalne kamatne stope tako da se visina nominalne kamatne stope smanjuje i sada iznosi 3.39% godišnje. Ova kamatna stopa je fiksna i nece se menjati do kraja otplatnog perioda kredita.Nominalna kamatna stopa iz prethodnog stava se obracunava pocev od prve naredne rate koja dospeva nakon potpisivanja ovog Aneksa a u skladu sa novim Planom otplate koji se daje u prilogu ovog Aneksa i cini njegov sastavni deo.Smanjenjem kamatne stope automatski se smanjuje rata kredita, kako je prikazano u novom Planu otplate.Korisniku je poznata efektivna kamatna stopa shodno Odluci o nacinu i obracuna efektivne kamatne stope i sadržini obrazaca koji se urucuju Korisniku (Službeni glasnik RS br. 36/2011) i ista je iskazana u planu otplate koji se Korisniku urucuju uz ovaj Aneks."
Zaboravih jedan vazan clan koji se pominje u aneksu a koji potvrdjuje insistiranje EFEKTIVE da se aneks ne potpisuje bez konsultacija :

"Ugovorne strane saglasno konstatuju da potpisivanjem ovog Aneksa Korisnik nema potraživanja prema Banci po osnovu visine nominalne kamatne stope obracunate i naplacene od dana zakljucenja osnovnog Ugovora do dana zakljucenja ovog Aneksa."

Svi ostali navodi su cista forma, usput, kakva je procedura da od Efektive dobijem konkretnije vrednosti svega onoga sto mi je banka naplatila- uzela-otela ???? pozz

Poslednje izmene jovansa (20.09.2013 18:17:29)

38

jovansa napisao/la:

Markos,u trenutku potpisivanja osnovnog ugovora nema nigde iznosa marze, dok u samom aneksu ugovora za grace period pise 5%, dok u ponudi aneksa za BAN2 ponovo nema nikakvog podatka o marzi !?  evo clana iz aneksa :

"Ugovorne strane su saglasne da se ovim Aneksom menjaju odredbe osnovnog Ugovora u pogledu visine nominalne kamatne stope tako da se visina nominalne kamatne stope smanjuje i sada iznosi 3.39% godišnje. Ova kamatna stopa je fiksna i nece se menjati do kraja otplatnog perioda kredita.Nominalna kamatna stopa iz prethodnog stava se obracunava pocev od prve naredne rate koja dospeva nakon potpisivanja ovog Aneksa a u skladu sa novim Planom otplate koji se daje u prilogu ovog Aneksa i cini njegov sastavni deo.Smanjenjem kamatne stope automatski se smanjuje rata kredita, kako je prikazano u novom Planu otplate.Korisniku je poznata efektivna kamatna stopa shodno Odluci o nacinu i obracuna efektivne kamatne stope i sadržini obrazaca koji se urucuju Korisniku (Službeni glasnik RS br. 36/2011) i ista je iskazana u planu otplate koji se Korisniku urucuju uz ovaj Aneks."
Zaboravih jedan vazan clan koji se pominje u aneksu a koji potvrdjuje insistiranje EFEKTIVE da se aneks ne potpisuje bez konsultacija :

"Ugovorne strane saglasno konstatuju da potpisivanjem ovog Aneksa Korisnik nema potraživanja prema Banci po osnovu visine nominalne kamatne stope obracunate i naplacene od dana zakljucenja osnovnog Ugovora do dana zakljucenja ovog Aneksa."

Svi ostali navodi su cista forma, usput, kakva je procedura da od Efektive dobijem konkretnije vrednosti svega onoga sto mi je banka naplatila- uzela-otela ???? pozz

Ocigledno imamo dva razlicita tipa ugovora - sa fixnom nominalnom stopom i sa marza+libor stopom.

Dobio sam usmeni odgovor da banka nije u mogucnosti da mi da novi plan otplate pre potpisivanja aneksa. Takodje nisu u mogucnosti da mi objasne nacin na koji su dosli do smanjenja marze, vec je princip uzmi ili ostavi smile Sluzbenik banke me je savetovao da podnesem pismeni prigovor sto cu verovatno i uraditi - nista ne kosta a dokumentacija se gomila....

Da li EFEKTIVA ima neki kalkulator koji bi svima pomogao da makar okvirno izracunaju koliko je u stvari banka profitirala od podizanja stopa?

39

Na našem sajtu postoji kalkulator za obračun mesečne rate. Ipak, nešto je teže doći do tačnog iznosa preplaćenog novca u slučaju da ne poznajete dovoljno dobro metodologiju obračuna, tj način na koji se dati parametri koriste.

Dakle, potrebno je koristiti parametre iz prvobitnog ugovora, izvući sve vrednosti Libor-a na dan kada se on menja, a zatim izračunavati rate za svaki kvartal. Tako dobijeni anuiteti se odbijaju od onih koji su plaćeni i na taj način se dobija razlika preplaćenog novca. Uz to, kada se izračuna poslednja rata (za 30.8.2013.) kalkulator će pokazati i stanje glavnice kredita koje je manje od stanja glavnice u važećem planu otplate na današnji dan.

Možda izgleda komplikovano ali je moguće to izračunati. Ko neće da se muči sa time, neka se javi, uputićemo ga na osobu koja to izračunava. Taj obračun se koristi dalje u pregovorima sa bankom ali i kao tužbeni zahtev, ukoliko do utuženja dođe. Članovima udruženja smo obezbedili i advokata koji se ne plaća u startu, tj do okončanja postupka, a imamo i oko 20-ak dobijenih presuda do sada.

Napominjemo da se osim razlike preplaćenog novca od povećavanja kamate, od banke potražuje i razlika novca plaćenog po većem kursu, npr. kredit isplaćen po kupovnom a palća se po srednjem. Dakle, za svaku ratu treba izračunati i koliko bi iznosila po kupovnom kursu a zatim to odbiti od plaćene rate po prodajnom. Na ukupan dobijeni iznos dodaje se još oko 50% zatezne kamate koliko bi pripalo i sudskom odlukom.

Poslednje izmene EFEKTIVA (21.09.2013 11:49:33)

40

EFEKTIVA napisao/la:

Na našem sajtu postoji kalkulator za obračun mesečne rate. Ipak, nešto je teže doći do tačnog iznosa preplaćenog novca u slučaju da ne poznajete dovoljno dobro metodologiju obračuna, tj način na koji se dati parametri koriste.

Dakle, potrebno je koristiti parametre iz prvobitnog ugovora, izvući sve vrednosti Libor-a na dan kada se on menja, a zatim izračunavati rate za svaki kvartal. Tako dobijeni anuiteti se odbijaju od onih koji su plaćeni i na taj način se dobija razlika preplaćenog novca. Uz to, kada se izračuna poslednja rata (za 30.8.2013.) kalkulator će pokazati i stanje glavnice kredita koje je manje od stanja glavnice u važećem planu otplate na današnji dan.

Možda izgleda komplikovano ali je moguće to izračunati. Ko neće da se muči sa time, neka se javi, uputićemo ga na osobu koja to izračunava. Taj obračun se koristi dalje u pregovorima sa bankom ali i kao tužbeni zahtev, ukoliko do utuženja dođe. Članovima udruženja smo obezbedili i advokata koji se ne plaća u startu, tj do okončanja postupka, a imamo i oko 20-ak dobijenih presuda do sada.

Napominjemo da se osim razlike preplaćenog novca od povećavanja kamate, od banke potražuje i razlika novca plaćenog po većem kursu, npr. kredit isplaćen po kupovnom a palća se po srednjem. Dakle, za svaku ratu treba izračunati i koliko bi iznosila po kupovnom kursu a zatim to odbiti od plaćene rate po prodajnom. Na ukupan dobijeni iznos dodaje se još oko 50% zatezne kamate koliko bi pripalo i sudskom odlukom.

ok, hvala na informaciji - malo vise pesackog posla, ali sta je tu je smile Dodatno gd emogogu da nadjem 3-mesecne stope libora pocevsi od 2007 godine

Hvala jos jednom

41

Sve citam, pa ne nalazim svoj slucaj. Ja sam kredit podigla u KBC banci u novembru 2008. god. Niti me je banka kontaktirala, niti mi je sta nudila po pitanju povracaja prenaplacenog novca. Koliko sam razumela, Efektiva nalazi advokata koji zastupa njene clanove pred sudom, u kolektivnoj tuzbi. Sad me zanima- da li sam zakasnila za tu kolektivnu tuzbu, ili ce ponovo biti formirana jos jedna? Osim toga, zanima me da li se nesto menja u citavom procesu jer je KBC banku kupila Sosiete Zeneral, kod koje sada uplacujem kredit? I kome uopste da se konkretno javim kako bih mogla da udjem u proceduru povracaja novca? Unapred hvala na odgovoru.

Poslednje izmene ctrlS (24.09.2013 11:47:44)

42

@zoran @nesta @efektiva
Da li ima nekih novosti sa CHF kreditima i NBS odlukama u Raiffeisen banci?

Ne vidim da je Efektiva tužila ovu banku i da su napisana neka iskustva sa njima u vezi ovih NBS odluka ili sudskih ishoda uopšte?
Ispravite me ako grešim....

Poslednje izmene obavesten (24.09.2013 21:43:33)

43

ctrlS napisao/la:

Sve citam, pa ne nalazim svoj slucaj. Ja sam kredit podigla u KBC banci u novembru 2008. god. Niti me je banka kontaktirala, niti mi je sta nudila po pitanju povracaja prenaplacenog novca. Koliko sam razumela, Efektiva nalazi advokata koji zastupa njene clanove pred sudom, u kolektivnoj tuzbi. Sad me zanima- da li sam zakasnila za tu kolektivnu tuzbu, ili ce ponovo biti formirana jos jedna? Osim toga, zanima me da li se nesto menja u citavom procesu jer je KBC banku kupila Sosiete Zeneral, kod koje sada uplacujem kredit? I kome uopste da se konkretno javim kako bih mogla da udjem u proceduru povracaja novca? Unapred hvala na odgovoru.

Ako Vam nisu vratili novac, kontaktirajte ih ili uputite prigovor. Što se tužbi tiče, one su pojedinačne i možete je podneti u svakom trenutku putem advokatske pomoći koju pružamo, a koja se ne plaća. Naših 10-ak članova koji su tužili KBC banku su se tokom leta nagodili sa bankom i sve im je isplaćeno, pa su tužbe povučene.

Ako Vas to zanima, javite se u udruženje na 011/3294885

44

obavesten napisao/la:

@zoran @nesta @efektiva

Ne vidim da je Efektiva tužila ovu banku i da su napisana neka iskustva sa njima u vezi ovih NBS odluka ili sudskih ishoda uopšte?

Preko nas je podneto negde oko 25 tužbi protiv Rajfajzen banke i sporovi idu svojim tokom. Do sada nismo dobili ni jedan spor protiv ove banke pa zato nismo objavljivali ništa. Imamo dobijenih oko 20 sporova protiv ostalih banaka te ime banke nije bitno, već je bitan princip, a on je isti u svim ugovorima.

Dakle, ne gledajte ime banke jer su svi ugovori uglavnom veoma slični.

45

Mađarska vlada zabranila je kredite u stranim valutama, jer je bilo velikih problema sa kreditima u švajcarskim francima, a još je bankama zabranjenila poslovanje sa rizičnim finansijskim instrumentima.

Bankama je dat ultimatum da do 1. novembra ove godine konvertuju sve kredite s valutnom klauzulom u forinte, ili će ih država konvertovati.

46

A naša država angažuje MMF-ovce i donosi preporuke koje idu u korist banaka...

47

EFEKTIVA napisao/la:
obavesten napisao/la:

@zoran @nesta @efektiva

Preko nas je podneto negde oko 25 tužbi protiv Rajfajzen banke i sporovi idu svojim tokom. Do sada nismo dobili ni jedan spor protiv ove banke pa zato nismo objavljivali ništa. Imamo dobijenih oko 20 sporova protiv ostalih banaka te ime banke nije bitno, već je bitan princip, a on je isti u svim ugovorima.

Dakle, ne gledajte ime banke jer su svi ugovori uglavnom veoma slični.

Hvala na odgovoru!
Ako sam dobro razumeo nemate nijedan ishod suđenja sa Raif bankom, tj. niste ni dobili ni izgubili nijedan spor nego su u toku.
Po meni je bitno napomenuti sva iskustva sa svakom bankom pojedinačno.
Koliko vidim sa nekima se može pregovarati?!

Da li je u nekim tužbama uopšte osporena CHF klauzula tj. prikazivanje kredita u toj valuti?

48

EFEKTIVA napisao/la:

Već smo savetovali da se te ponude ne prihvataju bez detaljne provere. Ono što je jasno je da se klijent potpisivanjem takvog Aneksa odriče prava da sudskim putem namiri kompletno potraživanje. Ono podrazumeva sledeće korake:

1. Vraćanje glavnice kredita na ugovoreni nivo, tj nivo koji bi bio da povećavanja kamate nije bilo.
2. Vraćanje novca preplaćenog kroz povećavanje kamate
3. Obračun zatezne kamate na iznos preplaćenog novca (to je još oko 50% na stavku pod brojem 2)

Podsećamo da je KBC banka naše članove koji su je tužili vansudski obeštetila tako što im je nadoknadila kompletnu štetu, dok je, po našim informacijama, onima koji nisu tužili vraćena samo stavka pod brojem 2. Dakle uspeh je tu bio polovičan.

Još jednom, ne potpisujte ništa bez provere, jer posle toga može biti kasno.

KBC banka je i nama, koji nismo tuzili banku, bez ikakvih aneksa nadoknadila stetu jednako kao i klijentima koji su tuzili banku, tj. svi smo dobili nazad i preplaceni novac i zateznu kamatu na taj iznos.

@ctrlS ne znam da li se radi o stambenom kreditu indeksiranom u CHF? kamatna stopa: Libor+1% ? Mi smo takav kredit uzeli u KBC banci samo 2-3 meseca pre Vas. Banka je sredinom 2010. podigla kamatu na Libor+3,5% nakon cega smo mi nekoliko puta pisali prigovor i KBC banci i NBS-u sa zahtevom da nam upravo na ovaj nacin nadoknade stetu, medjutim prigovori nisu dali efekat, sve do kraja jula 2013. godine. Tada je banka prihvatila drugu preporuku NBS-a i samoinicijativno nam, bez ikakvih aneksa, vise naplacivan iznos (+ uvecan za zateznu kamatu) odbila od ostatka duga. Nekoliko nedelja kasnije dobili smo i novi anuitetni plan sa iskazanim umanjenjem ostatka duga, usled cega nam je i nesto manja mesecna rata kredita, a znacajnije manja ukupna kamata koju cemo platiti banci za pozajmljen novac.

49

Jelena,

Ipak postoji nekoliko razlika između onoga što su dobili oni koji su tužili i oni koji nisu. Prvo, vi koji niste tužili niste dobili umanjenje glavnice na prvobitni nivo, što je potez br 1 koji banka mora da ispoštuje. To znači da se glavnica kredita vrati na nivo koji bi bio da povećavanja kamate nije bilo, a zatim se od toga odbija glavni dug uvećan za zateznu kamatu. To umanjenje može biti nekoliko stotina chf, a može biti i do 2.000 chf npr.

Drugo, ljudi koji su tužili dobili su novac u kešu, na svoj račun, da njime raspolažu kako hoće, dok oni koji nisu tužili dobijaju umanjenje rate za nekoliko franaka, što bi do kraja otplate trebalo da kompenzuje iznos potraživanja.

Čak nismo sigurni da su svi oni koji nisu tužili dobili i zateznu kamatu, pošto nam se javljaju građani koji tvrde da nisu i da sada žele da pokrenu tužbe.

50

Objasnili ste ovde! cool: cool: cool
http://efektiva.rs/aktuelnosti-krediti/ … k-efektiva

Samo sada treba biti od akcije, vrsiti pritisak preko medija na NBS i banke!
Vec nedeljama mediji ne pišu ništa o preporukama NBS-a...

Poslednje izmene obavesten (03.10.2013 22:30:12)