1

Tema: Pireus banka izgubila na Sudu časti!

Pireus banka je izgubila spor pred Sudom časti Privredne komore Beograda, u vezi sa jednostranim podizanjem kamatne stope u stambenom kreditu indeksiranom u CHF valuti.

Grupa od nekoliko oštećenih korisnika stambenih CHF kredita je protiv Pireus banke u martu ove godine podnela tužbu Sudu časti radi utvrđivanja ispravnosti odluke banke da jednostrano menja kamatnu stopu i, nakon održanog jednog ročišta, Sud časti je doneo odluku da je:

-Pireus banka KRIVA zato što u vreme zaključenja ugovora o kreditu sa korisnikom nije pregovarala i jasno utvrdila tačne i egzaktne parametre za određivanje kamatne stope i metodu izračunavanja tih parametara koji utiču na odluku banke o promeni kamatne stope, što je to u toku otplate kredita dovelo do neravnoteže ugovornih strana, zasnovanom na jednostranom povećanju kamate od strane banke, čime je banka sebi omogućila da naplati veći iznos kamate od ugovorenog.

Time je banka prekršila odredbe Kodeksa poslovne etike kojima se propisuje da je privredni subjekat, prilikom zaključenja ugovora, dužan da sačini odredbe ugovora tako da one ne ostavljaju sumnju u pogledu njihovog smisla i značenja, čime je banka učinila i povredu dobrih poslovnih običaja i poslovnog morala iz oblasti pružanja bankarskih usluga iz člana 8. Pravilnika o organizaciji, sastavu i radu Suda časti pri Privrednoj komori Beograda.

Sud je, u skladu sa svojim nadležnostima, izrekao PISANU OPOMENU Pireus banci kojom je obavezuje da Sudu i oštećenom isplati troškove sudskog postupka.

Ova odluka Suda je obavezujuća za banku, dok će se oštećeni, za razliku novca koja je nastala uvećanjem kamate, u slučaju da ne dođe do poravnanja, morati da pokrene redovan sudski postupak pred nadležnim Sudom u Beogradu.

Ova presuda Suda časti je važna jer su upravo banke članice Privredne komore, pri kojoj je Sud časti i instituisan, i daje novi podstrek u našim nastojanjima da se oštećeni korisnici kredita kod Pireus banke izbore za svoj novac. Ove presude ćemo koristiti i u sudskim procesima koje smo pokrenuli.

Napominjemo još jednom da smo uradili veštačenje ugovora ove banke, da je tužba napisana i da smo do ovog trenutka, preko advokatske kancelarije sa kojom sarađujemo, krenuli sa puštanjem pojedinačnih tužbi baziranih na svim dosadašnjim iskustvima koje imamo.

Ova presuda je značajna i za korisnike istih kredita kod Komercijalne banke, Unicredit, Rajfajzen i EFG, jer kod pomenutih banaka u ugovorima takođe nije definisano šta čini kamatnu stopu niti šta tačno utiče na njenu promenljivost. Takođe, i u ugovorima banaka koje su na isti način odobravale drugu vrstu kredita, npr biznis krediti privredi (Procredit banka) je identičan slučaj.

Pozivamo sve oštećene, koji žele da se bore za svoj novac, da se priključe. Sledeća je EFG banka, gde upravo radimo na završetku tužbe.

Idemoooooooo. Gazi zelenaše!!! Bravo majstori!

2

Re: Pireus banka izgubila na Sudu časti!

Jos se nista ne desava. Piraeus nema nameru da vrati ukraden novac, nece da se nagode. Predao sam tuzbu I Opstinskom sudu i prvo rociste je u Decembru. Na sudu casti su banksteri imali potresnu odbranu, pravi su zabavljaci...samo im fale trube!
Idemo dalje...

3

sanjuro napisao/la:

Jos se nista ne desava. Piraeus nema nameru da vrati ukraden novac, nece da se nagode. Predao sam tuzbu I Opstinskom sudu i prvo rociste je u Decembru. Na sudu casti su banksteri imali potresnu odbranu, pravi su zabavljaci...samo im fale trube!
Idemo dalje...

Jesi li ti bio na sudu časti sa njima?Može neka informacija o tome?Koliko je trajalo suđenje, šta im je bila odbrana?Hvala

4

Sudjenje nije bilo bas ekspresno, odbrana je gnjavila sa glupostima koje vredjaju inteligenciju...tipa, klijent je procitao sta je potpisao i sl. Onda su trazili da svedocim, advokat to nije dozvolio a sud je prihvatio i definisao da ja nemam potrebe da odgovaram na pitanja advokata odbrane. Proglasili su krivom Piraeus banku bez ikakvih problema. Moraju da mi plate sudske troskove, 31 000din. Najzad sam ja njima uzeo neke pare. Izrecena im je javna opomena, stavljeni su na stub srama u privrednoj komori i sada, posto presude casti nisu obavezujuce za banku, u Decembru mi je rociste protiv iste u I Opstinskom sudu. Banka je vec prigovorila na moju tuzbu na 12 kucanih stranica a na njima pisu iste gluposti kao i kod suda casti, znaci bas nista. Ipak, advokati su placeni da nesto napisu ali bas na 12 strana...a i dalje nista. To nista ima par detalja: sud nije nadlezan za ovaj spor (zamislite ?!?), klijent je razumeo cim je potpisao ugovor na kome je navedeno da visina kamatne stope zavisi od poslovne politike banke, trt mrt...Sve u svemu, vrlo potresno i smesno...Mislio sam da mogu bolje, mnogo bolje!
Vrlo je vazno da sada imamo misljenje tj presudu suda casti. Sudsko vece privredne komore ima za clanove ljude koji su zavrsili bankarstvo, pravnike takodje. Kada oni presude protiv banke, sudije na regularnim sudovima nece imati dileme jer imaju strucno misljenje da strucnije ne moze biti. Svakom kome presuda suda casti bude potrebna kao prilog tuzbi, neka se javi efektivi. To je poklon efektive za vas koji idete ovim putem a jasno vam je da je to jedini put ukoliko zelite svoj novac natrag...I ne samo svoj novac, vec i sudsku zateznu kamatu! Vrteli su vase pare godinama, sada neka oni malo vama plate kamate a ne samo vi njima. Inace, nemam ni trunke sumnje ili straha u vezi ishoda...

Poslednje izmene sanjuro (24.09.2012 22:47:07)

5

Čula sam od jednog advokata da banke vrše takav pritisak na apelacioni sud, da je tako lobiranje u toku....tako me interesuje da li je moguće da se izvuku sa ovakvim lopovlukom

6

Radulovic napisao/la:

Čula sam od jednog advokata da banke vrše takav pritisak na apelacioni sud, da je tako lobiranje u toku....tako me interesuje da li je moguće da se izvuku sa ovakvim lopovlukom

U ovoj zemlji je sve moguće.Moramo se nadati da je sa takvim stvarima gotovo.Uvek sam se pitao zar im nije bilo bolje da odmah izvrše pritisak na prvi sud kako ovih presuda ne bi ni bilo.Pravosuđe je na velikom ispitu.Za sada ga dobro polaže

7

Novi clanak o Piraeus Banci o maltretiranju zaposlenih i o tvorcima aneksa stambenih kredita mozete procitati na adresi

http://www.magazin-tabloid.com/casopis/ … &cl=42

8

Kradeus napisao/la:

Novi clanak o Piraeus Banci o maltretiranju zaposlenih i o tvorcima aneksa stambenih kredita mozete procitati na adresi

http://www.magazin-tabloid.com/casopis/ … &cl=42

Pročitao sam i neverujem šta tu piše.Oni se bahate a nama dižu kamate na kredite.Treba ih sve pohapsiti.Treba pisati Vučiću da ih sve zatvori u neki ćumez.Ovi grci su zlo,naročito Pireus.