1

Tema: Visa Elektron - Raiffeisen banka

Sutra ce biti tacno godinu dana kako sam dobila Visa Elektron karticu kod Rajfajzen banke. Posto se reklamiraju da za prvu godinu koriscenja ne naplacuju clanarinu za koriscenje ove kartice, danas sam otisla da podignem svoje evre i vratim karticu. Ta kartica je posluzila svrsi (put u inostranstvo) i nije mi vise potrebna pa ne zelim da je imam i dalje i  bezrazlozno placam clanarinu.

Sluzbenica na salteru mi je danas rekla da moram da platim 600 dinara clanarinu. Navodno, usla sam u drugu godinu koriscenja kartice jer na njoj pise da vazi od 02/2012 do 02/2014. Kaze da je trebalo da karticu odjavim u januaru. Na kraju je ostalo da cu da odem popodne sa kompletnom dokumentacijom, jer mi je trazila i neku zutu karticu koju nisam imala kod sebe.

Da li sam ja pogresila sto sam period od 14.februara 2012. do 13. februara 2013. racunala kao godinu dana? Da li je ispravno da banka skrati godinu za dve nedelje i tako mi naplati clanarinu?

Molim Efektivu (ciji sam clan) da mi odgovori ukoliko je u mogucnosti.

Poslednje izmene ljubicasto (13.02.2013 15:23:33)

2

Re: Visa Elektron - Raiffeisen banka

Morao bih prvo pogledati ugovor i Opste uslove poslovanja Banke da bih mogao da odgovorim na ovo pitanje .

Никто, кроме нас !

3

Digao sam kredit refinansirajuci u Raifaizen banci od 499 000 uz svu dokumentaciju predao sam i adminstrativnu zabranu koju banka treba da preda u firmu. Banka nije predala ad.zabranu 4-5 meseci. I pocele da me zovu neke agencije koje sam ja izgrdio. 15- og aprila pocne da mi se odbija kredit redovno sa zakasnjenjem od 4-5 ,eseci sto je p[o meni greska banke. Da bi mi posle bozica doslo od suda da su raskinuli ugovor tuzili me i dobili na sudu da mi se odbija 2/3 plate. Tuzili su me za 422 000 dinara a ja uzeo 499 000.  medjuvremenu meni je odbijeno oko 300 000 dinara koje niko ne prizneje mi. Ko je u ovoj prici lud ja ili lopovi iz Raifaizena

4

Administrativna zabrana je predata kao sredstvo obezbedjenja naplate kredita za banku , znaci u slucaju da kad se rate ne placaju redovno banka ima pravo da aktivira AZ i naplati dospelu ratu kredita . Meni nije bilo jasno kako vam nije bilo cudno na mesecnom izvodu iz banke ili na platnom listicu da nema odbitaka za kredit . Trebala ste tad otici u banku . Nakon 4-5 meseci posle kojih nije bilo uplata po mesecnim anuitetima sa plana otplate kredita koji ste dobili prilikom zakljucenja ugovora banka je aktivirala AZ ali nije mogla da na taj nacin naplacuje rate kredita unazad vec iz meseca u mesec kako dospevaju . Znaci kredit se nalazio u kasnjenju i banka je raskinula ugovor o kreditu, sve mesecne rate su tako dovedene na dospece i naplacen je kredit odbitkom 2/3 zarade tako da po meni banka nije pogresila . Iznos za koji ste utuzeni je iznos kredita koji ste podigli kod banke plus kamata, zatezna kamata i troskovi postupka . Niko u vasem slucaju nije ni lud ni lopov, jednostavno niste pazili . Ne verujem da u ugovoru o kreditu pise da ce banka AZ da prosledi u firmu da se tako skida rata za kredit .

Poslednje izmene septembar (18.02.2013 22:48:39)

Никто, кроме нас !

5

Odgovor ljubičasto
U ugovoru verovatno piše ( Vojvođanska Banka , a verovatno i mnoge druge ) da se kartica može otkazati kad god želite ali ne u zadnjem mesecu važnosti. Znači ugovor je neprikosnoven i banka je u pravu.
Ali ostaje ukus gorčine da smo prevareni... . Dokle če banke građane tretirati  kroz prizmu kako da ih za......   .

ali možete ipak razgovarati sa direktorom filijale  i predočite sledeče

Narodna Banka  Srbije  Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga
Oglašavanje
Član 6
Finansijske usluge moraju se oglašavati na jasan i razumljiv način, a oglašavanje ne moţe sadrţati netačne informacije, odnosno informacije koje mogu stvoriti pogrešnu predstavu o uslovima pod kojima korisnik koristi ove usluge.
Član 51
Novčanom kaznom od 500.000 do 2.000.000 dinara kazniće se za prekršaj banka, odnosno davalac lizinga, odnosno trgovac koji je pravno lice:
1) ako finansijske usluge ne oglašava na jasan i razumljiv način, odnosno ako oglašavanje sadrţi netačne informacije, odnosno informacije koje mogu stvoriti pogrešnu predstavu o uslovima pod kojima korisnik koristi ove usluge (član 6. ovog zakona);

Ako ovo ne upali ( verujem da hoče ) a imate nagomilan INAT napišite i pismeni prigovor banci i navedite ovo iznad.
Voleo bih i da nas izvestite o ishodu ove situacije. Pozdrav i SREĆNO

Poslednje izmene građanin Kragujevca (19.02.2013 20:24:58)

6

ljubicasto napisao/la:

Sutra ce biti tacno godinu dana kako sam dobila Visa Elektron karticu kod Rajfajzen banke. Posto se reklamiraju da za prvu godinu koriscenja ne naplacuju clanarinu za koriscenje ove kartice, danas sam otisla da podignem svoje evre i vratim karticu. Ta kartica je posluzila svrsi (put u inostranstvo) i nije mi vise potrebna pa ne zelim da je imam i dalje i  bezrazlozno placam clanarinu.

Sluzbenica na salteru mi je danas rekla da moram da platim 600 dinara clanarinu. Navodno, usla sam u drugu godinu koriscenja kartice jer na njoj pise da vazi od 02/2012 do 02/2014. Kaze da je trebalo da karticu odjavim u januaru. Na kraju je ostalo da cu da odem popodne sa kompletnom dokumentacijom, jer mi je trazila i neku zutu karticu koju nisam imala kod sebe.

Da li sam ja pogresila sto sam period od 14.februara 2012. do 13. februara 2013. racunala kao godinu dana? Da li je ispravno da banka skrati godinu za dve nedelje i tako mi naplati clanarinu?

Molim Efektivu (ciji sam clan) da mi odgovori ukoliko je u mogucnosti.

Treba pogledati u ugovoru da li se pod jednom godinom misli na kalendarsku ili godinu od 12 meseci od podizanja kartice. Verovatno se radi o kalendarskoj godini...

7

Verujem da je problem nastao u komunikaciji kao što to obično i bude, sreo sam se s tim više puta i sa različitom vrstom problema. Ili je neko nešto zaboravio da kaže i objasni, ili ni ne zna.

Ima zaposlenih u bankama koji ne znaju dovoljno dobro svoj posao ili nisu dovoljno vešti da nekim normalnim jezikom i to što znaju objasne. Vi opet kao klijent ne znate kako sve to treba da se uradi, pa se podrazumeva da ste shvatili da je možda trebalo da Vi odnesete jedan primerak Administrativne zabrane u računovodstvo firme gde ste tada radili. I dalje se sve odvijalo po već  poznatom scenariju: Vi ne plaćate, banka tuži, naplaćuje se se sudskim putem.

Ovaj problem je još dublji u najavi, zabeleži sve Kreditni biro, pa ste duže vreme još i nepoželjan klijent.  Mnogo je važno da se razume kako nešto što ste od banke kupili u stvari radi.