1

Tema: Refinansirajuci kredit

Pozdrav svim forumasima. Da se predstavim pre svega. Zovem se Nikola imam 23 godine i iz Novog Sada sam. Zamolio bih vas za pomoc ili savet ukoliko je neko bio u situaciji nalik mojoj. Naime o cemu se radi... Imao sam kreditnu karticu u societe generalle i dug od 124 hiljade dinara, i kako bi se resio tih briga jer ju je bilo gotovo ne moguce vratiti zbog previsokih kamata na istoj, u decembru 2010. god uzimam refinansirajuci kredit u Credit Agricole banci. Refinansirajuci kredit koji sam digao je iznosio 300 hiljada dinara, karticu sam otplatio i uzeo resto para... Kredit je inace uzet na 5 godina i nakon toga iznos glavnice bi bio 390 hiljada dinara. E sad desava se sledeci problem u koji upadam... Vec u januaru 2011. godine firma u kojoj sam bio zaposlen pocinje da kasni sa platama a u maju iste godine odlazi u stecaj a mi radnici smo poslati na biro za zaposljavanje. Banci sam redovno se odazivao i na pozive i sve to, znaci u prevodu saradjivao sam i uvek pricao sa njima. Tek u januaru 2012. godine uspevam da nadjem posao i to stabilan u dobroj kompaniji. Da vas ne zamaram sad sa time, poenta cele price je moje neiskustvo sto nisam znao da je donet onaj zakon i da moze lice koje ostane bez posla na nacin na koji sam ja ostao da zatrazi od banke da se kredit zamrzne tj grejs period... Uglavnom odmah nakon sto sam se zaposlio pozivam banku i obavestavam ih da sam nasao posao i da sam spreman da nastavim saradnju sa njima kao sto je i bio dogovor u nasim predjasnjim razgovorima izmedju mene i banke... Medjutim tada saznajem da su pustili ceo iznos na naplatu i traze mi cifru od 70 hiljada dinara da uplatim odmah uz rec njihovog sluzbenika da cak i kad to uplatim pitanje je da li ce mi odobriti ostatak da otplacujem u ratama... Nakon mesec dana pozivam ponovo banku i govorim im da nisam u stanju i da nemam toliki novac da uplatim jer zivim sa ocem a on ne radi zato sto smo u istoj onoj firmi radili zajedno i kad je to otislo u stecaj on ne moze da nadje posao jer ima 54 godine i zivimo samo od ove moje plate... Cak sam im rekao i sam trazio da mi stave aministrativnu zabranu na platu i bilo koje resenje samo da izadjem iz tog problema... Medjutim oni su me odbili i drzali su se samo te cifre koju su trazili da uplatim a ja nisam mogao da se snadjem za tako nesto jer nisam imao nikog da mi pozajmi a jos su time sto su pustili kredit na naplatu upisali me u crnu listu kreditnog biroa i nijedna banka nije htela da mi izadje u susret samim tim. Kamate su iz mesec u mesec rasle, mesecna kamata je iznosila preko 17 hiljada dinara. Na danasnji dan sam uz te kamate im duzan 760 hiljada dinara i dalje me nisu tuzili al stalno mi udaraju kamate gotovo da nemam izbora niti znam sta da radim... Pre nedelju dana sam ih opet kontaktirao i sad traze cifru od 100 hiljada da im uplatim, i ja kad ih pitam sta onda dalje ako se i snadjem, oni na to odgovaraju da cu to saznati tek nakon uplate... A ne bih sad da uplatim to pa da mi kamata taj iznos koji sam uplatio pojede za par meseci i jos da mi ne odobre nista na rate. Kada sam zatrazio sastanak sa njima, kazu da samo iskljucivo sastanke obavljaju telefonskim putem i da sa njima nema sastanaka i kad sam im trazio da mi na papiru daju to sto traze kako bi nastavili saradnju, tu uplatu od 100 hiljada dinara i da mi isto tako na papiru daju dalji tok svega toga kako bi islo i to su odbili, i rekli su da iskljucivo ovako kako se samo preko telefona dogovorimo moze biti i nikako drugacije... Ja vam se izvinjavam sto sam malo opsirnije ovo napisao ali hteo sam sve do detalja da iznesem da vam donekle bude jasniji moj slucaj i isto tako bih vas jako zamolio da me posavetujete sta da radim jer ostao sam bez ideja i ne znam sta da radim, bio sam cak i u narodnoj banci Srbije i ni oni mi nisu pomogli... Iskreno vas molim za neki savet ko je upucen u ovako nesto ili je imao slican slucaj kao moj. Srdacno vas pozdravljam i u nadi iscekujem vase komentare i objasnjenja.

2

Re: Refinansirajuci kredit

Mislim da prvo treba da proveriš po kojoj stopi ti obračunavaju zateznu kamatu. Sasvim je moguće da je to neka njihova stopa koja nije u skladu sa Zakonom o zateznoj kamati, što banke često rade. Tu si opet dobro prošao jer naša draga Procredit banka obračunava stopu od 0,5% DNEVNO na evro kredite. Elem, ako utvrdiš tu nepravilnost, prvo se pisanim prigovorom obrati banci a zatim i NBS. Poenta je da umanjiš taj glavni dug za koji te duže.

Ako to uspeš, onda traži da ti zaostali dug prilepe glavnom dugu i onda ispregovaraj otplatu na rate. To ima šanse da prođe pošto banci ipak treba novac a ne klijent u docnji.

Najbitnije je da sva komunikacije ide pisano i to preko centrale, a njihov mejl možeš naći na sajtu banke. Ja bih na tvom mestu preskočila radnike u filijali.

Javi kako ide.

3

Hvala puno sto ste odvojili vremena, procitali sta je moj problem i dali savet da pokusam jos koju mogucnost da vidim sta mogu uraditi povodom ovog svega. Kako mogu to da proverim po kojoj stopi mi obracunavaju kamatu? i da, ja sam ranije razgovarao sa radnicima u filijali, ali sad zadnja 3 telefonska razgovora, obavio sam sa covekom koji je iz sektora za pregovore i naplatu, tako da nije obican radnik tog call centra koji samo prica po skriptama takoreci... Mene jos takodje zanima zbog cega oni nece da odrze licni sastanak samnom, to sam ih prvo pitao, kad su to odbili zatrazio sam to jest zamolio ih da mi u pisanom dokumentu posalju taj program u slucaju da ja uplatim taj iznos koji traze kako ce to dalje da ide... i to mi je sve nekako pretrcao preko toga i gotovo mi nista nije objasnio i konkretno rekao... Sto dalje znaci da sve se svodi na telefonski dogovor, a to meni nista ne znaci, danas- sutra ne daj Boze da to dodje i do suda, oni mogu sve ovo da poreknu cak sta vise mogu i da kazu da im se uopste nisam ni na jedan poziv odazvao niti sam ih kontaktirao, sto je jedan moj kolega i imao takvu situaciju i izgubio na sudu jer se rec banke vise vrednovala od njegove reci... Eto samo me zanima kako da proverim to za zateznu kamatu, i imam li pravo da na papiru dobijem ta njihova potrazivanja i taj dogovor oko otplate na rate? Hvala unapred.

4

Razgovor je najbolje obavljati pisanim putem jer tako ostaje trag o komunikaciji koja je obavljena. Uputite prigovor centrali banke (na sajtu banke ima adresa) u kom ćete tražiti to što Vam treba, npr karticu kredita u kojoj se može videti način knjiženja izvršenih uplata (mada, ona može biti komplikovanija za tumačenje). Što se zatezne kamate tiče, o njoj mora biti reči u ugovoru, tj u nekom od članova ugovora je definisana stopa koja se primenjuje, što banke rade iako je Zakonom o visini stope zatezne kamate određena njena visina.

5

i ja sam u sličnom problemu kao i coske89.pa bih molio nekog dobrog advokata i stručnjaka da me zastupa pred sudom.podigo sam kredit u evrima i nisam u mogućnosti da plaćam mesečnu ratu kredita a kamata raste oni nedaju grejs period i reprogram.molim neki savet.unapred zahvalan.

6

Evo ovako, bio sam do Narodne Banke Srbije, i oni su mi rekli slicno sto i vi. Poslao sam im prigovor uz povratnicu koji su primili 18-og marta. Zasad cekam njihov odgovor pa cu vam dalje javiti sta se desava. Sto se kamate tice, rekli su mi da nazovem prinudnu naplatu u Kragujevcu i da ce oni to sve isproveravati u vezi sa legalnoscu kamate i to, ali je problem sto danima zovem i stalno im je linija zauzeta. Tako da cu ukoliko sutra otici do filijale da mi daju kompletne papire vezane za kredit, jer u ovom ugovoru koji sam ja dobio ni reci nema o kamatama, samo pise iznos refinansiranja, rata, period otplate itd...   Jos me samo interesuje da mi kazete kako da se uclanim u vase udruzenje Efektiva i sta mi je sve potrebno? Hvala.

7

Izvinjavam se, pronasao sam na sajtu upravo to u vezi uclanjenja, tako da mi je jasno sve.

8

Cao Nikola,
u situaciji sam slicno tvojoj sa tim sto sam ja u inostranstvu sada i ne mogu ni fizicki da se pojavim na eventualnom razgovoru u npr filijali. Svaki poziv sluzbi naplate se zavrsava njihovim odbijanjem da mi kazu koliku su zateznu kamatu racunali a ocigledno je i dalje racunaju jer sam par puta nazvao sluzbenike u filijali i ceo dug koji je dosao na naplatu raste enormno. Hteo bih da te pitam da li si resio svoj slucaj i ako jesi ukratko detalje. Hvala unapred!

Milan

9

Cao Milane jos uvek nisam uspeo da se dogovorim sa njima, i dalje teraju po svome, traze mi da uplatim 110 hiljada dinara i cak sad mi traze administrativnu zabranu od poslodavca i zele da mi stave zabranu na 2/3 moje mesecne zarade... Ali ni to nije bio kraj, predprosli mesec sam dobio krivicnu prijavu od Banke u kojoj sam optuzen za prevaru i dobijanje protivpravne imovinske koristi i tako to... Medjutim sve im je to palo u vodu jer su me teretili upravo sa forom kako ja nisam imao nameru da vratim kredit niti sam se javljao i sta ti ja znam, ali su dobili povratnu klapnu jer sam vas poslusao i sve to sam obavljao pisanim putem i molio ih da nadjemo resenje te sam samo te svoje papire predao sudinici pred osnovnim sudom u NS i vec sad im je jasno kao dan, da su ga .... da ne lajem sad big_smile Medjutim molio bih vas jos jednom, clanove koji ovo budu procitali, i pre svega moderatora efektive koji su mi mnogo pomogli da me posavetuju sta da radim sa tom zateznom kamatom? Jer ja sam im poslao sve ono vezano da mi kazu kolika je zatezna kamata i oni su mi vratili to na papiru da mi obracunavaju 0,3 posto dnevno i moj kredit koji je iznosio 300 hiljada dinara, na danasnji dan posle 2 godine iznosi 1 milion i 110 hiljada dinara!!??   Moje pitanje je sta ja da radim? Da li i kako im mogu osporiti tu zateznu kamatu koja ocigledno nije po zakonu jer je cisto zelenasenje.... Imam advokata koji me zastupa na ovom slucaju gde sam krivicno gonjen ali njega kad sam to pitao da li postoji mogucnost da im to osporim on nije bio siguran ali otprilike je rekao da se to ne moze osporiti jer sam ja svojom voljom potpisao to i tih 0,3 posto dnevno stoji u ugovoru tako da nista od pokusaja osporavanja... Ja sam se naravno i dalje raspitivao i svako mi nekako drugacije kaze pa sam zato ovde i dosao jer znam da cu dobiti pravi savet od vas i zaista bih vas molio da mi kazete da li postoji mogucnost da umanjim tu zateznu kamatu i na koji nacin ako moze? Hvala vam svima unapred !

10

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4338 … a-kamatama

11

Da ne otvaram novu temu pisaću u ovoj o mojim nedoumicama. Evo o čemu se radi:
U martu 2014. sam uzeo refinansirajući kredit. Otplatio sam dva kredita i uzeo keša ostatak. Ta dva kredita su mi naplaćena u iznosu koji je preostao do kraja sa pripadajućim kamatama do kraja. Nije umanjen za kamate. Tada se nisam na to obazirao jer sam mislio da tako treba. Skoro sam razgovarao, na tu temu, s nekim prijateljima i oni mi kažu da je banka trebala da odbije kamate do kraja otplate i uzme jednokratnu proviziju. Da li je to tačno i ako jeste šta sad mogu da uradim?