401

Re: Stambeni krediti indeksirani u CHF

EFEKTIVA Udruženje Bankarskih Klijenata
4. август у 20:10 · Измењено ·

Crnogorski CHF klijenti pobedili:
HYPO NEĆE TRAŽITI OCENU USTAVNOSTI

Iz Hypo banke su odgovorili na pitanje da li će tražiti ocenu ustavnosti odgovorili da će HAAB, kao i do sada postupati u skladu sa svim važećim zakonskim propisima.

– Iako smo imali različite stavove o ovim pitanjima, naravno, primenićemo odredbe zakona kada bude pravosnažan, i nakon što dobijemo pojašnjenja o njegovoj primjeni – naveli su iz te banke.

U Skupštini je prošlog petka usvojen zakon koji su predložili poslanici DF-a, a inicirao je jedan od zaduženih Dreagan Senić, kojim je predviđena konverzija svih kredita iz franaka u eure, pa i onih za koje je banka raskinula ugovore, po kursu na dan sklapanja ugovora, kao i da se na novi obračun zaračuna fiksna kamata od 8,2 odsto na godišnjem nivou. Početna, ugovorena inicijalna kamata u CG je bila od 7.7–8.2%, pa su predlagači zakona odmah pedložili najvišu kamatnu stopu, kako bi Hypo banci bio onemogućen svaki argument za prigovore.

U Crnoj Gori kredite u francima odobravala je samo Hipo banka, a radi se o ukupno 683 kredita. Nakon naglog skoka franka za oko 80 odsto u odnosu na euro, klijenti koji su podigli stambene kredite našli su se u nezavidnoj situaciji zbog enormnog uvećanja rate, zbog čega su i pokrenuli zajedničku tužbu protiv te banke pred podgoričkim Osnovnim sudom.

Hipo banka je po usvojenom zakonu dužna da u roku od 30 dana od stupanja na snagu tog zakona konvertuje sve kredite u eure i da u roku od 45 dana od dana stupanja na snagu zakona korisnicima kredita dostavi nove ugovore obračunate u eurima. Nadzor nad primenom imaće Centralna banka, koja je dužna da nadzor banke uskladi sa tim zakonom i dostavi posebne, izveštaje Skupštini.

Foto Savo Prelević
Izvor: Bankar.me i Vijesti

402

EFEKTIVA Udruženje Bankarskih Klijenata
6. август у 19:01 · Измењено ·

I POLJACI SPASAVAJU SVOJ NAROD ZADUŽEN U ŠVAJCARCIMA
SRBIJO, TI SI NA REDU

U Poljskoj je u sredu uveče, u donjem domu poljskog parlamenta odobrena podrška da se usvoji zakon koji bi zaštitio korisnike CHF kredita. Predstavnici vladajuće Građanske platforme žele da usvoje zakon najkasnije početkom novembra. Zakon će omogućiti da se krediti u švajcarskim francima pretvore u zlot kredite, po kursu na datum uzimanja kredita.
Za usvajanje zakona o posebnim pravilima za restrukturiranje deviznih stambenih kredita usled promene deviznog kursa za poljsku valutu, 281 poslanik je bio za, 2 su bila protiv i 150 uzdržanih.

Zakon će važiti samo za manje kredite

Zakon neće obuhvati sve devizne kredite, pomagaće samo oko 20% zaduženih. Prve godina nakon stupanja na snagu propisa za konverziju, odnosiće se na one kojima je kredit uvećan 120% i više (na osnovu LTV). U narednim godinama, ovaj procenat će pasti sve do 80 odsto LTV.

Ovaj popust će moći da ostvare samo oni koji su uzeli kredit za stanove manje od 100 kvadratnih metara i porodične kuće manje od 150 kvadratnih metara. Ovo ograničenje se neće odnositi na roditelje sa troje ili više dece. Imovina mora biti korišćena za sopstvene potrebe. Takođe, klijent neće smeti da bude vlasnik još jedne nekretnine.

Prema autorima Zakona o novim rešenjima očekuje se da će koštati banke od 9-9.5 milijardi zlota, ali u isto vreme, oni bi trebali da budu oslobođeni od plaćanja poreza na dobit, na amortizovani deo kredita.

Izvor:origo.hu i newsweek.pl

403

Sta mislite, kakve su sanse da se u nasoj Skupstini stavi na dnevni red ovaj predlog zakona?
http://rs.n1info.com/a93581/Biznis/Pred … -evro.html

Najpre je u Crnoj Gori a sad je i u Hrvatskoj usvojen zakon o konverziji CHF u EUR kredite. U celom nasem okruzenju se ovaj problem resava. Da li je prerano da se radujem?

Poslednje izmene ljubicasto (18.09.2015 17:36:03)

404

I  jos  jedno  pitanje ?

Da  li  ce  to  vaziti  i  za  one  koji  su  otplatili  kredit.

405

@Zivorad
Bas mi je zao sto nije eksplicitno navedeno da vazi i za one koji su otplatili, pravedno bi bilo da zaista vazi za sve i nadam se da ce tako i da bude. Cekamo komentar Efektive. Inace, na sajtu stranke koja ce da predlozi ovaj zakon ima okacen nacrt, svako moze da ga skine i pogleda.

Члан 3.

Овим законом обухваћени су сви кредити које су комерцијалне банке одобриле клијентима у страној валути - швајцарски франак CHF, укључујући и оне које су банке једнострано раскинуле због немогућности плаћања од стране клијената, као и оне над којима је спроведен или је у току поступак принудне наплате или активирања хипотеке, као средства обезбеђења кредита.
    Основ за конверзију кредита представља износ који је клијент добио у банци у тренутку закључења уговора.

406

Tražio sam od  banke e-mail-om da mi dostave sva plaćanja mesečnih anuiteta sa tekućeg računa tj iznos u SCH, kurs koji su koristili, srednji kurs na dan naplate anuiteta i iznos u dinarima koji su skidali sa računa.(analitičku karticu)
  Dobio sam odgovor u kome je stajalo da su mi sve rate naplaćivali po srednjem kursu NBS (proverio u arhivi NBS)
  banku sam tužio pre godinu dana i dobio sam pre neki dan nalaz sudskogveštaka gde stoje sasvim drugačiji kursevi po kojem su mi naplaćivali anuitete tj prodajni kurs banke.
   Pitanje je : Da li ima svrhe da se obratim NBSrbije i da tražim od njih"ZAŠTITU"
  I DRUGO PITANJE "DA LI SE E-mail KORESPODENCIJA MOŽE KORISTITI KAO DOKAZ NA SUDU ???
                                                                                                                                                     Hvala